Snak

Mere indhold efter annoncen
Man må sige, at dagen er startet godt med Stiftens break om Jesper Lange. Han er meget velkommen! Han har en god alder, er en superliga-profil og har et nogenlunde scoringssnit på cirka 0,25 mål pr. kamp for EfB. Det kan blive rigtig godt.

Jeg håber dog, at han ikke bliver den eneste markante forstærkning, som vi får til sommer. BSN har tidligere meldt ud, at vi kan se frem til to-tre markante forstærkninger, og der er ingen tvivl om, at vi har brug for det.

Her og nu går øvelsen så på, at vi skal overleve i Superligaen. Vi kan tage et meget vigtigt skridt i morgen, hvor det nok bliver betydeligt mere spændende end kønt...

Jeg vil overlade det til den altid kyndige Moller at analysere på kampen, omend jeg lige vil sparke ind, at jeg spår/håber, at Sloths opadgående formkurve bliver udslagsgivende.
I forhold til Lange, har han været rygtet længe - og jeg har sjældent ment at det var en god idé, specielt med de priser der har været rygtet. Nu kommer han vist gratis, og i forhold til den position vi er i; det vi har manglet i foråret er han et meget fint typemæssigt supplement. Jeg mente i vinter at vi manglende en dybdeløber; en mere mobil spiller end de angribere vi har nu - det er Lange; han er både hurtig og hårdt-arbejdende og vil derfor bidrage væsentlig som bagrumstrussel. Samtidig har Aron´s presspil været savnet og vel nok en undervurderet grund til at vi har lukket så mange mål ind - specielt i første kamp mod Esbjerg og de to opgør mod Brøndby har modstandernes dybe spillere haft for frit spil til at lægge præcise og upressede bolde op mod Makienok eller op i dybden til Esbjergs bagrums angribere. Vi led ekstremt i begge kampe som udslag af netop de bolde, der skubbede forsvaret baglæns og enten gjorde at hele holdet stod enormt dybt (2-3 kampen mod BIF) eller at der manglede kompakthed og forbindelse mellem forsvar og midtbane (første Esjberg kamp + 0-3 mod BIF).

Jeg ser ham som en overgangsfigur, der ikke er til toppen af dansk fodbold, men i et stykke tid vil være et fint supplement og en fin alternativ mulighed til de angribere vi ellers har. Er 4-3-3 eksperimentet noget vi ser mere til, vil han også passe fint til en af de to kanter og bidrage med den direkte trussel vi savnede i front mod Silkeborg.

I forhold til målene, tror jeg ikke han kommer til at score særligt mange - den opgave stoler jeg stadig på Mate og Hulk til at løfte på sigt.
Jeg er enig langt hen ad vejen. Lange "ticker" vel nærmest alle bokse (pris, alder, ok fart, arbejdsom, polyvant) og så det store MINUS : scorer alt alt for få mål.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Puha, jeg er ikke glad for udsigten til dagens vigtige kamp.

Jeg har konstant mareridtssæsonen for et par år tilbage i baghovedet, hvor vi også langt hen ad vejen bare skulle bruge en sejr for, at få slået hul til stregen, men den kom aldrig.

Så selvom Horsens på ingen måde er skræmmende, og marginalerne rent statistisk set burde gå vores vej efterhånden, så beviste foråret 2010, at det langt fra behøver at være tilfældet, når det kommer til AGF.

Jeg ser derfor et nederlag som meget sandsynligt, men på den anden side, omstændighederne taget i betragtning, vil en sejr kunne give en bedre følelse, end samtlige andre sejre i denne sæson.
De Hviie! HSV
Lyt til Tøfting , jeres gebis træner ( tror han øver foran spejlet)er en sand klude dukke.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Tøfting var konsulent, da AGF sidst rykkede ned, Finte.

Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
"Lyt til Tøfting" er muligvis det mest absurde nogensinde ytret.
Fuck det er ringe sparket..

moderator
"Lyt til Tøfting" er muligvis det mest absurde nogensinde ytret."´

Men næppe til en anmeldelse.
Dette er en signatur.
"Man ved desperationen i GF-tråden er total, når..."
Aaahhh banter
Annonce