Snak

Mere indhold efter annoncen

Med de nye ændringer, så skal der bare stå en fast i feltet og fiske. Søren larsen ville fylde godt derinde. Og så skal Sloth osv bare tæske på mål i håb om den snitter en forsvarer så er der frit tag selv bord. Det er måske den dummeste regel jeg længe har hørt. Ren tilfældigheder er åbenbart det nye sort?


Det er altså ikke korrekt... I det hele taget er der slet ikke tale om en regel-ændring, men der er kommet en ny fortolkning på offside-reglen, så den er nedskrevet ens over hele verden.

At opnå en fordel af sin offside-position vil sige, at man spiller en bold, som tilfældigt springer tilbage fra en målstang, overligger eller modspiller eller spilles af en modspiller ved en forsætlig redning. Hvis bolden kommer fra en modspiller som følge af en forsætlig berøring, som ikke er en redning, foreligger der ikke nogen strafbar offside. Det betyder, at man sidestiller den forsvarer, som redder en bold fra at gå i mål, med den målmand, som gør det samme.

En redning har noget med målet at gøre – det er altså ikke en redning, hvis man forhindrer bolden i at gå til en anden spiller. Så der skal altid fløjtes, hvis en angriber modtager bolden fra målstang eller overligger – kommer den fra en modspiller, skal dommeren vurdere, om det var en tilfældig berøring eller en forsætlig redning. Er det blot én af delene, skal der dømmes offside – ellers ikke.

Hvis en forsvarer forsøger at kontrollere bolden (uden at det er en redning), men hans manglende teknik i stedet sender bolden hen til en angriber, så er angriberen ikke længere strafbar offside.
Hvis det er korrekt hvad du skriver, så er målet helt i orden. Pasanen bliver, og skal blive straffet, for et dårligt indgreb.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Fint så er 2-1 målet som reelt knækker agf en fejldom, enig?
Hvis det er korrekt hvad du skriver, så er målet helt i orden. Pasanen bliver, og skal blive straffet, for et dårligt indgreb.


Det er korrekt... Og jeg er enig i din udlægning.
Dommerne må godt fløjte af. Spillerne gider ikke mere i dag.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fint så er 2-1 målet som reelt knækker agf en fejldom, enig?


Mit bud er at Kenn Hansen vurderer at forsvarsspilleren gør et aktivt forsøg på at cleare bolden, og derfor skal der ikke dømmes off-side.
De er godt nok også vildt effektive.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Meget bekymrende, at vi falder så dybt i slutminutter.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Angående det med trøjerne, så var GF, ifølge Kenn Hansen, på forhånd blevet oplyst om, at trøjerne ikke var godkendt af DBU. Dette sker 5 kvarter før kickoff.

Der må være en holdleder, der står med meget røde ører et eller andet sted.

Kredit iøvrigt til Kenn Hansen for den rigtige beslutning ved "offside" målet. Det var godt set.

Synes han har udviklet sig enormt meget siden han startede i suppen, hvor han var noget kontroversiel.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Kenn Hansen skal have ros for at turde overrule sin linjevogter. Han kunne jo sagtens have sluppet afsted med at dømme den og så efterfølgende dække sig ind under at hans makker på linjen vinkede den. Jeg har dog hørt meget blandet omkring kendelsen og kan efterhånden ikke selv vurdere om den var god nok.

Men uanset kendelsen så skal forsvaret ikke stoppe op fordi en linjevogter løfter flaget. De burde vide at dommeren til enhver tid har det afgørende ord og medmindre han fløjter, så spiller man videre.

Det er skidt, at vi går så meget ned på to mål der måske/måske-ikke burde have været der. Det burde spillerne kunne lægge bag sig eller i det mindste bruge den ekstra frustration på en positiv måde. Vi var fuldt ud med i kampen indtil scoringen til 1-0. Vi var ikke farlige, men vi havde fuld kontrol over begivenhederne mod et, i mine øjne, tandløst Esbjerg hold. Da vi udlignede var jeg sikker på, at vi ville vinde, men så får de et mål som spillerne ved første øjekast vurderer som en fejlkendelse. Det knækker os og her har PS en stor del af ansvaret i mine øjne. Han bør have fået spillerne til at holde fokus. 2-1 kunne sagtens hentes, men da de kommer på 3-1 var det bare et spørgsmål om at begrænse nederlaget da vi slog helt op i banen. Det er ikke godt nok.

Den negative fan vil hurtigt finde frem til at AGF har tabt fortjent i to af deres kampe og vundet to kampe på billige baggrunde - den ene mod en oprykker og den anden mod et hold i krise. Det er dog alt for simpelt sat op. Vi taber helt fortjent til FCM og spiller dårligt mod FCV i første halvleg, men derefter spiller vi 4 gode halvlege - med undtagelse af det sidste minut mod Esbjerg.

Der var rigtig gode momenter mod Esbjerg i første halvleg omend vi manglede en Sloth i et højere gear for at skabe flere chancer. Det er ikke meget han er med i spillet og vi kommer da heller ikke frem til meget. Vi holder dog modstanderen helt væk og havde vi ikke været ukoncentreret i slutminutterne af halvlegen kunne det sagtens have været blevet til mere, hvilket faktisk er mærkeligt at konstatere når man taber med hele 5-1.
Annonce