Snak

Mere indhold efter annoncen
Udefra virker det til at PS har tabt omklædningsrummet

Det er det, som jeg egentligt er bange for ikke er tilfældet.

Vi har snakket om det tidligere, men jeg ville egentligt ønske det helt åbenlyse mytteri, som da Kent Nielsen røg i Brøndby. Altså hvis det er tilfældet, at PS har tabt omklædningsrummet. Så sender man i det mindste bestyrelsen et klart signal.

Der er tydeligvis ikke meget der fungerer, og holdet virker mentalt ekstremt skrøbeligt, men jeg synes egentligt, at spillerne fighter et langt stykke af vejen. De hænger bare konsekvent efter AaB-spillerne i alle situation.

Træneren er selvfølgeligt ansvarlig for, at det sejler med hensyn til konceptet og tildels den manglende selvtillid. Jeg er dog også bange for, at der er en række af spillerne, som bare ikke er voldsomt meget bedre end det de var vist i lange tider.

Jeg er bange for, at det ikke bliver voldsomt meget bedre med en ny træner. Dermed ikke sagt, at ledelsen ikke må gøre noget, hvis dagens blamage ikke er en enlig svale.

Under alle omstændigheder må vi betragtes som værende et hold i akut nedrykningsfare. Vi spiller meget sjældent godt og har et uhørt lavt bundniveau.


https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
I ligger et point fra en tilfredsstillende placering i superligaen - i al fald i følge egne målsætninger.

I spiller 1-1 mod FCK i første kamp efter vinterpausen. Et resultat, der normalt vel vil blive betegnet som ret tilfredsstillende.

I taber, og går ned, med 1-4 i en pokalkamp mod AaB.

Hvorfor skulle dette være anledning til at skille jer af med den træner, I har beholdt i vinterpausen, og hvor alle plusser og minusser hos manden for længst burde være noteret og forstået hos alle i og omkring AGF?

Det kan da kun være Steffen Rasmussen sagen, der får alle til at kamme lidt over i og omkring AGF. Og bør en sådan sag, isoleret set, kunne afstedkomme en trænerfyring, nu det også før vinterpausen var en kendt sag, at forholdet mellem PS og bl.a. Steffen Rasmussen ikke var og er alt for godt?

Jeg er ikke den store Peter Sørensen fan. Men nu har AGF beholdt ham, og ladet ham starte op efter vinterpausen. Derfor ville det da være ren panik og - undskyld, galehus, at fyre ham nu eller efter et evt. nederlag i Haderslev. Og hvorfor kritiserer ingen Steffen Rasmussen og et par af de andre krukker, der bruger mere tid på at pibe eller underpræstere, eksempelvis i dag, hvor der er behov for mere. De er voksne mennesker, og til dels lønnet som direktører.

Og Bo Henriksen. Come on.

Vh.

Adriaanse
Jeg er dog også bange for, at der er en række af spillerne, som bare ikke er voldsomt meget bedre end de var vist i lange tider.

Meget uenig i ovenstående del. Vi har både set Kirkeskov og AJA spille bedre end de gør pt. og der er næppe tvivl om at man kunne få meget mere ud af spillere som Osama, Danny O., Stephan P. og ikke mindst Sloth i et mere offensivt spilkoncept. På toppen har vi et problem, da Lange ikke er god nok, og da der ikke er mål i Skhirtladzes støvler. Til gengæld har vi aldrig set Kure bedre og Bjørdal ser virkelig god ud. Der er masser af muligheder i spillermaterialet - vi ku dog godt bruge en god defensiv skraldemand (udover en angriber selvfølgelig).
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Meget uenig i ovenstående del. Vi har både set Kirkeskov og AJA spille bedre end de gør pt. og der er næppe tvivl om at man kunne få meget mere ud af spillere som Osama, Danny O., Stephan P. og ikke mindst Sloth i et mere offensivt spilkoncept. På toppen har vi et problem, da Lange ikke er god nok, og da der ikke er mål i Skhirtladzes støvler. Til gengæld har vi aldrig set Kure bedre og Bjørdal ser virkelig god ud. Der er masser af muligheder i spillermaterialet - vi ku dog godt bruge en god defensiv skraldemand (udover en angriber selvfølgelig).

De tanker har jeg da også haft mange gange, men omvendt er det for mange af de nævnte spilleres vedkommende ved at være så længe siden, at de har præsteret godt, at jeg ikke er overbevist om, at det bare er træneren, som den er gal med.

Vi snakker jo ikke kun om manglende koncept i dag. Når en type som Osama misser selv de mest oplagte tæmninger, er det også fordi, at den er gal på det individuelle plan.

Jeg vil da håbe, at materialet er bedre end til det vi har set i lange tider. For hvis præstationerne ikke bliver meget bedre i de kommende kampe, så ryger PS jo helt sikkert. I det scenarie må man jo krydse fingre for, at træneren var problemet. Ellers rykker vi da stensikkert ned.

Jeg er dog bange for, at det ikke bare kan løses med et quick fix på trænerposten.

Vi bliver "heldigvis" lidt klogere allerede på lørdag.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Moller:

Beklager, men det giver jeg ikke meget for. Vi er bedre end 1-4 mod AaB. Se f.eks. Danny Olsen som strålede i efteråret for FCM, men som, ligesom resten af holdet, ikke ved hvad han skal foretage sig. Og jeg synes iøvrigt heller ikke at løbeviljen fejlede noget, men selvtilliden er tydeligvis fraværende - og ikke mindst det offensive koncept. Kan godt se ideen med et defensivt udgangspunkt, men det virker mest af alt som at man vælger det defensive fordi det er det mindste af to onde. Alt dette falder tilbage på cheftræneren i mine øjne.

Adriaanse:

Enig, hvis ikke det var fordi de fleste af os skreg efter en fyring inden jul. Nu hvor vi beholdt ham skal vi få det bedste ud af ham, men udover en disciplineret og til tider heldig indsats mod FCK, som iøvrigt ikke gav mig nogen forhåbninger om overlevelse, så er der ikke ændret noget på den front - udover at dagens indsats vidner om at manden ikke kan motivere sine spillere til en for AGF ret vigtig kamp. Vi kan sagtens beholde ham og lade ham sætte sig igennem overfor de såkaldte prima donnaer, men når så meget andet halter så ser jeg mere fornuft i at lade en anden tage over og se på holdet med friske øjne og måske skabe lidt optimisme - inden det er for sent.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Moller

Well, uden at drage andre sammenligningen, så kan du se på United hvad en uinspirerende træner kan gøre ved en.

Husk på hvordan flere af de nævnte spillere strålede da vi havde vores gode periode...Den gang der i nogle kamp var masser af offensive løb, glæde og godt pasningsspil. Det er jo mange af de samme spillere. Selvfølgelig har de ikke glemt det. Men vi har jo en træner, som bruger det meste af vinteren på at snakke defensiv og relationer, og som nægter at arbejde med den offensive del før det defensive er på plads. Sådan virker det jo. Dét kan ikke tilfredsstille spiltyper som Sloth og Osama.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Men hvem siger, at PS ikke fik spillerne til at overpræstere over de 7-8 kampe, hvor tingene virkeligt fungerede?

Jeg siger ikke, at jeg er overbevist om, at det var en "overpræstation" og at ny træner ikke kan gøre det bedre. Jeg er bare ikke overbevist om, at det er så simpelt.

@Britz

Danny Olsen er ikke det bedste eksempel, da han er helt ny på holdet. Selv hvis holdet fungerede vil det tage noget tid at blive integreret.

Jeg er dog enig i, at skoen trykker omkring selvtilliden. En træner har også en stor rolle i forhold til holdets mentale tilstand - og den er tilsyneladende meget dårlig.

Vi spiller en anstændig kamp mod FCK og får et godt resultat. Alligevel skal der ikke mere end en tidlig scoring til at ryste hele holdet på alle parametre.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Kampen set på stadion, med AaB-briller på:

Det virker til at I ikke har noget koncept. Der bliver pumpet bolde direkte op i hovedet på Thelander og KEP, uden at der findes en Søren Larsen til at vinde de dueller. Og ellers prøver man med nogle dybe stikninger, i huller hvor der ikke løber nogle hvide spillere hen. Det falder naturligvis tilbage på Peter Sørensen.

Men derfra, og så til det de enkelte spillere viser i dag, synes jeg godt nok der er et stykke. I dele af første halvleg lykkedes jeres pres faktisk ganske fornuftigt, og som Moller siger erobrer I jo faktisk en del bolde på midtbanen, der kan sætte gang i noget offensivt. Men der et det så at jeres spillere vælger at spille bolden direkte hen til en AaB´er, eller at spille den ud over sidelinjen. Der må simpelthen også være et minimum af krav til hvad den enkelte spiller leverer, det uanset om træneren har sagt onde ting, eller om fansne buh´er.

Udefra set virker det meget som Moller siger, at omklædningsrummet måske ikke er tabt, men nærmere at spillerne virker panisk angst for at have bolden og lave fejl med den, og det låser fuldstændig for enhver form for kreativ aflevering, og i dag ender det oftest med at bolden bliver generobret af AaB, hvis den ikke som nævnt ovenfor er smidt ud af banen eller spillet tilbage til AaB.

Jeg må indrømme det gjorde en smule ondt at se på et hold der mentalt og organisatorisk er faldet så meget fra hinanden.
Nej, du har ret i at Danny Olsen ikke er det bedste eksempel. Selv hvis han var spillet ind på holdet, ville det tage en del tid før hans mentale tilstand ville falde til samme deprimerende niveau som resten af truppen. Heldigvis forstår du hvor jeg vil hen.

Og jeg forstår det du skriver. Ligesom dig vil jeg nødigt sætte det på en prøve hvorvidt det kan blive værre. Lige nu virker det slemt, men jeg er sikker på, at det sagtens kan blive meget værre endnu. Vi er dog lidt uenige i hvad der skal til for at undgå dette, lader det til. Jeg ser gerne kontinuitet og en langsigtet strategi på bekostning af nogenlunde resultater her og nu, hvis det virker til at PS er manden til fremtiden. Det synes jeg bare vi har set adskillige eksempler på det seneste års tid, at han netop ikke er. Det tager naturligvis tid at opbygge et godt hold og nogen gange må man et skridt tilbage for at kunne tage to frem, men i det her tilfælde har vi taget så mange skridt tilbage, at det lader til at vi har glemt hvordan man går forlæns.
Tak for kampen.

Ikke for at hovere, men hold kæft, hvor var Agf dog dårlige.

Hvorfor man giver så meget plads imellem kæderne mod et AaB hold som lever af den plads er mig ubegribeligt. AaB spillede sig også let frem til en ordenlig røvfuld chancer og scorede et par mål i første halvleg på det. I anden halvleg stilnede det lidt af. Til AaB igen tog fat.

Næsten ubegribeligt, hvordan man kan have en så dårlig defensiv organisation.

Det går fandme ikke, hvis GF vil forblive i suppen.

Tror jeg venter lidt med at love fadøl nede på Brigdewater, når i har sikret overlevelse i suppen...
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Annonce