Redigeretman 17. mar 2014
Både Stiften og JP melder, at Fredberg har rystet posen på den centrale midtbane til aftenens kamp, hvilket ikke er overraskende.
Til gengæld skal det nok falde i mediernes øjne, at Casper Sloth ser ud til at ryge på bænken. Ideelt set spiller Sloth selvfølgeligt alle kampe, men med tanke på modstanderen, ringe baneforhold og Sloths efterhånden langvarige problemer med at melde sig ind i de "svære" kampe, kan jeg sagtens se logikken. Alternativt skulle man jo rykke Danny Olsen ud på kanten eller på bænken, og så er Sloth-trækket måske egentligt det mindste onde.
Startopstillingen formodes at blive følgende:
......Ousager
AJA Læderbjørnen Kure Kirkeskov
.........Hjalte
Stephan DO Jønsson Osama
.........Lange
Det mest interessante er selvfølgeligt, at Jønsson får chancen på 8´er positionen. Jeg håber virkeligt, at han slår til, for som vi har diskuteret, kan han bidrage med lidt af den ekstra energi og dynamik, som vi til tider har savnet på holdet.
Kasper Povlsen er ofret for Hjalte og selvom jeg ikke er den store fan af Hjalte, kan jeg godt følge logikken. Povlsen har været enormt svingende, mens Hjalte omvendt netop er kendetegnet ved stabile præstationer. Derudover er Hjalte vel taktisk set en klogere spiller, hvilket der på baggrund af AaB-kampe må siges at være brug for i den defensive organisation.
Jacob Nielsen har i vanlig stil bræget løs om, hvor stor kampen er i Randers, hvilket man selvfølgeligt ikke kan fortænke ham i, da der penge i den slags rivalisering. Jeg er også overbevist om, at Randers kommer til at spille på fuld kraft med Johnny Thomsen, Christian Keller og Aleksander Fischer tilbage fra skader og karantæner, så det bliver et spørgsmål om at kunne modstå presset.
Forhåbentligt kan vi for engang skyld udnytte den ekstra mand på midtbanen og jeg synes egentligt, at det er nogle fornuftige ændringer Fredberg angiveligt har lavet. Især med tanke på, at et ellers noget mere velfungerende BIF-hold reelt blev fuldstændigt most i Randers´ seneste hjemmekamp.
Jeg har dog ikke en god fornemmelse i forhold til aftenens kamp. Randers er bare bedre kørende rent spillemæssigt og bliver ikke ved med at brænde så mange chancer, som de har gjort hidtil i foråret. De spiller en lettere primitiv form for kick´n rush, men det fungerer egentligt ganske fint. De ved, hvad de vil, og de har spilletruppen til netop denne stil. De kan jo lægge et enormt pres på forsvaret, når de spiller med to hovedstødsstærke angribere og Jonas Borring på den ene kant. Jeg synes ofte netop, at Borring er deres farligste mand i feltet, da han kan komme ind fra den blinde vinkel på backen eller midterforsvareren. AJA er jo egentligt usædvanligt stærk med hovedet for en back, men ligesom Kirkeskov har han også haft nogle tendenser til at have koncentrationssvigt i markeringerne på bolde til anden stolpe. Han må gerne have en rigtig god dag.
For vores vedkommende må det være afgørende, at vi ikke for fjerde gang i træk kommer bagud i kampens indledning. Det er sgu noget nær umuligt for os, hvis vi konsekvent skal have en elendig start. 0-1 efter 2 min., 0-1 efter 1. min. og 0-2 efter 15 min. er facit for de seneste tre kampe. Det er helt uholdbart og formentligt en stor årsag til, hvad vores kontraspil og spillet generelt har været ringe i de kampe.
Hvor Jacob Nielsen og co. gerne vil snakke om rivalisering i forhold til aftenens kamp, vil jeg hellere snakke om betydningen af kampen for bundstriden. Der er selvfølgeligt også ca. 1 mio.kr på spil i forhold til TV-pengene, men det er en sag for kasseren. Mine tanker går mest på stillingen i bunden.
FCV´s sejr var noget lort, men omvendt var uafgjort i Odense et fint resultat for os. Situationen er stadig den, at der ikke skal meget til at det tipper den ene eller den anden vej. Et nederlag i aften efterlader os i den store pøl af om ikke nedrykningsfavoritter så potentielle nedrykkere (alle med 26 points). Med en sejr ser det omvendt rigtigt fint ud, da vi ikke bare vil få et pænt hul til Viborg, men også for alvor vil have fedtet Randers ind i bundkampen.
Som sagt er jeg dog ikke fortrøstningsfuld, selvom man med rette bør forvente store forbedringer fra den elendige indsats mod AaB. Èt point vil dog være helt fint imø. Så er der lidt status quo i bunden.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk