En mere munter historie er vores nye spanske ridder. En langhåret spanioler (som Tøffe ville sige) med et imponerende CV.
Med mindre, at han er faldet drastisk i niveau på kort tid, så bør han være en forstærkning af startelleveren. Det er naturligvis kun CV´et som jeg lige kan forholde mig til, men modsat nulbonnen Luque som Haderslev legede med i efteråret er der ikke tale om en døgnflue. Over de sidste 10-12 år har han fået masser af spilletid i de bedste spanske rækker:
http://uk.soccerway.com/…llero/3298/Der er naturligvis en årsag til, at manden ender i den danske første division og der er naturligvis en vis usikkerhed i forhold til mandens fortsatte niveau pga. alderen. Omvendt stikker den økonomiske krise så dybt hos de spanske klubber, at det efterhånden er meget almindeligt at se diverse spaniere i obskure sekundaklubber rundt omkring i Europa.
Umiddelbart er jeg pænt tilfreds, da jeg er tændt på ideen om at prøve AJA i vores svage midterforsvar. AJA er nærkampsstærk, god med hovedet hæderlig med bolden og har en fornuftig fart. Det er dog tydeligt, at han mangler noget i det offensive kombinationsspil. Vores angrebsspil er blevet mindre skævt som sæsonen er skredet frem, men både hvad angår højreback og højrekant mangler vi noget gennembrudskraft og farlighed. Vores målchancer skabes primært via Aabech, DC eller dødbolde/tilfældigheder.
Helgi leverede en fin debut og vigtigst af alt i mine øjne var netop så rolig på bolden, som man kunne håbe. Jeg havde ellers mine stereotype fordomme om en islandske defensiv midtbanespiller, der primært har tilbragt karrieren i svensk fodbold. Det ser dog ud til, at han er god med bolden, hvorfor Don Martino har fået en reel konkurrent. Helgi er dog ikke midterforsvarer og derfor hælder jeg til at forsøge med AJA.
Hvis det projekt lykkes, så har vi slået to fluer med et smæk.