Snak

Mere indhold efter annoncen
Vi bliver dog nok lidt klogere på holdet med træningskampe både torsdag og lørdag mod FCM og AaB.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Nej nej nej nej. .. hvorfor Lumb, til den løn.

Forstå mig ret, jeg kan lide Lumb, men det er ikke den position som er trængende, specielt ikke til den løn.

velkommen hjem alligevel.
https://youtu.be/ihaB8AFOhZo
Jeg synes det er pisse fedt at få Lumb hjem

DC har været en forstærkning, men ærligt talt så virker han en smule tung og sløv rent defensivt.
FANTASTISK hvis den går igennem. Lumb er klasser over DC og lige nu er vi FUCKED hvis DC bliver skadet. DC bør desuden kunne bruges på en af de centrale midtbane pladser, ligesom Lumb kan bruges som kant.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
En skadet Lumb er bedre end DC. Fantastisk at få en god Superliga spiller ind. Lad os håbe han har held på skadesfronten og kan holde sig i topform.
NP er Suppens bedste 6'er!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det hjælper selvfølgeligt lidt på kanterne, men højreback og centerforsvaret er bare det mere vigtigt at få styrket med kvalitet.
https://youtu.be/ihaB8AFOhZo
Fint med Lumb og jeg synes ikke at lønnen virker voldsom. Jeg tror snarere at DC ryger op på venstre kant og ikke Lumb, hvis endelig de spiller samtidig. DC var tidligere i karrieren fremme på kanten.
Man kan kritisere prioritering af midlerne, hvis ikke vi også får en ny højreback. Ellers giver det god mening med Lumb, selvom jeg havde troet, at man havde valgt en lidt billigere løsning ala Kristian Pedersen.

Michael Lumb er markant bedre end DC og lønnen er helt fin, hvis det nævnte tal er rigtigt. Problemet med Lumb er de alvorlige skader. Jeg er ikke sikker på, at knæene holder.

Jeg kan ikke se Lumb spille på kanten i det nuværende koncept. Tilgengæld kan DC spille på kanten, som 10´er eller måske som 8´er. DC er en atypisk back, da han er bedst i playmakerrollen. DC´s assists kommer jo ikke fra overlap og indlæg som ved de fleste backs, men når han går ind i banen og laver gode afleveringer. DC er god i de små rum, så han bliver en fin polyvant (den skulle med) breddespiller i den kommende sæson.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
http://stiften.dk/agf/va…et-over-agf

Til gengæld en entydigt dårlig nyhed. Mate scorer masser af mål og er spillemæssigt kontinuerligt blevet bedre.

Det virker fuldstændigt håbløst, at man end ikke har snakket med ham. Det kan selvfølgeligt være, at Mate bliver for dyr i løn, men at man ikke gør forsøget virker besynderligt.

Mate er måske ikke trænerens drømmeangriber, men der skal pumpes meget kvalitet ind i angrebet, hvis Mate ryger. Mate er klasser bedre end alternativerne.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Enig. Selvom vi begge har påpeget at Wiggo nok ikke så/ser Mate som brugbar, så er han jo bare, som du siger, MEGET bedre end den vingeskudte flok (Nordstrand, Lange og Kjær) der ellers skal spille. Som ekstra "bonus" kan man jo også smide Aabech i puljen siden jul, hvor det bestemt IKKE har været prangende og det er ved at være laaaaang tid siden han har fundet vej til målet bare en kende regelmæssigt. Der skal minimum en Duncan til at afværge/milne den storm af vrede/skuffelse/forbløffelse der breder sig hos mange AGF fans ift. Jens og Wiggo.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Annonce