Snak

Mere indhold efter annoncen
Haha, spillerforårsagde situationer. Vildt nok.

Hvis en spiller piller en bold ned med hånden til hjælp eller en målmand giver bolden videre til en modspiller - så er det ikke udelukkende dommeren, som står for skud her? Det er spillerforsagde situationer.
Jeg er dybt chokeret over hvor meget kvalitet de nye spillere kommer med fra dag et.!

Mest af alt Daniel A Pedersen. Den havde jeg simpelthen ikke set komme! Bor i Silkeborg og selvom de stadig begræder hans afgang, så havde jeg min tvivl med manden. For selvom man er en af profilerne på et SIF-hold, så siger det vel ikke ret meget.

Adrian Lopez... WOW en indsats. Tænk at vi har byttet ham ud for Læderbjørnen omkostningsfrit..

Bjarnason med en assist, det er sku svært at gøre meget bedre, men han ser dog ret tung ud i løbeduellerne.

Yasin nåede knap at røre bolden, så han må vurderes næste gang. Men han er i hvert fald høj.!
AGF Feyenoord Olympique Lyonnais
Det var godt nok en fantastisk oplevelse at se den her AGF-debut. Det er safsuseme lang tid siden, man sidst har set så god bold i Aarhus.

Den helt store helt er i min bog Wiggo, der havde et perfekt taktisk oplæg til dagens kamp. Det var alt fra at tvinge Brøndby til at spille langsomt til at smide Bjarnason ud på venstrekanten for at beskytte DC.

Jeg glæder mig meget til næste kamp i Viborg :)
Flot kamp af drengene - fuldt fortjent sejr - god taktik af Wiggo….jo, jo - her går det godt! :-)
Sudare Pro Communi Causa - dét har jeg gjort siden -80
Tillykke med sejren. Hvis I kan holde Aabech i de omdrejninger hele sæsonen skal I nok klare jer pænt.

Men, øh… Steffen Rasmussen? Hvor lang snor har han? Det ligner et han har studeret Iker Casillas, og kun har kigget på de dårlige situationer. Han virker totalt fortabt når han kommer ud af sit mål.
If Phil Jackson came back, still no coaching me.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Sammenligningen med Casillas er helt i tråd med min opfattelse af Staff´s præstationer gennem nu mange sæsoner. Igår var han elendig, præcis som Casillas kan/kunne være det……men iøvrigt en klassemålmand.
Sudare Pro Communi Causa - dét har jeg gjort siden -80
Amen altså - det var en lækker start på livet i Superligaen. Så smager det af det søde fodboldliv igen ovenpå den længerevarende ørkenvandring, der startede da Peterstrojkaen slog sprækker. Og sikke en afslutning i slutminutter. Det er mere held end forstand, at BIF ikke udligner på den chance, der bliver reddet på stregen.

Heldigvis kan ikke sige, at det var mere held end forstand, at vi vandt kampen. Det var en stærk og disciplineret holdindsats. Vi insisterer selvfølgeligt stadig på at spille bolden op (med blandet held) og spiller fint, når vi har bolden, men ellers var en atypisk kamp for Wiggos regime. Det var mere en kynisk rugbrødssejr, hvor modstanderen havde bolden og vi levede på kontraer end den typiske målsætning om offensiv pasningsfodbold. Det er dog ikke et kritik punkt for undertegnede - tværtimod. Jeg regnede ikke, at vi evnede at løse den slags opgaver så solidt. Wiggo havde naturligvis valgt den ultimative rugbrødsopstilling med AJA på højreback og Elmar på venstrekanten, men jeg er nu alligevel overrasket over, at vi ikke gav mere væk.

BIF blev først rigtigt farlige i slutminutterne, hvor de pumpede høje bolde ind i feltet. Derudover var deres mål en grotesk foræring af Jens Jønsson.

Vi er selvfølgeligt begunstiget af en tidlig føring og af at BIF manglede noget kreativitet og pondus, men alt i alt en meget mere overbevisende præstation end jeg regnet med.

Kollektivt var det en god indsats. Individuelt er jeg enig med mange af jer andres kommentarer. I mine øjne skilte DAP, Mate og Piscu sig særligt ud. To chancer blev til to flotte angribermål fra Bødlen. Vi var effektive i går for hverken AGF eller BIF skabte specielt store chancer i løbet af kampen.

DAP og Piscu er ligeværdige kandidater til MOM i mine øjne. Begge var de overraskende gode. DAP lavede en enkelt fejl i opspillet i starten af kampen, men ellers var det meget lovende. God fysik, fin boldomgang og kloge dybdeløb. Jeg havde ingenlunde regnet med, at Piscu ville være andet end et svagt punkt på holdet. En rigtig overbevisende indsats. God med bolden, fint overblik og dygtig til at time sine bolderobringer. Overraskende godt fra en skadesplaget lottokupon.


På negativsiden ramte Jønsson en sjældent dårlig dag. Han løber mange dybdebolde op og har en del gode igangsætninger, men det er en kæmpe fejl han laver ved BIF-målet og den synes at have påvirket ham i resten af kampen. Han virkede panisk i sine clearinger.

Dårligste AGF´er var dog klart Steffen Rasmussen. Jeg har i mange år synes, at den tilbagevendende kritik har været skinger. Han har/havde udviklet sine evner i luften fra sine unge år og var en habil Superligamålmand. Den overbevisning døde endegyldigt i går. Jeg ved ikke om de to alvorlige skader de seneste år, har taget noget af springkraften fra ham eller om det bare er dårlig timing/forudseenhed, men han sejler fuldstændig i feltet. Han er pisseheldig med, at BIF´erne går lidt for hårdt til ham i visse situationer for under alle omstændigheder havde han været ikke i nærheden af indlæggene i feltet.
Derudover havde han decideret dårlige udspark og igangsætninger. Det var virkeligt en dårlig kamp fra hans side.

Jeg tror dog ikke, at der foreløbigt sker ændringer på den post - slet ikke i forhold til transfers. Hvis Steffen skal af, bliver det Fernandes, der skal gøre det. Jeg er dog også klar på den løsning. Fernandes har heller ikke sine styrker i feltet, men han er helt sikkert bedre med fødderne og jeg er villig til at lade tvivlen komme ham til gode.

Det kommer dog næppe til at ske med mindre, at Steffen løber ind i en skade eller en karantæne. Skiftet skulle være sket i vinterpausen, hvor det stod uklart, hvem der var førstemålmand. Der skal i hvert fald en eller flere deciderede katastrofekampe (med helt åbenlyse drops) til for, at Steffen mister posten.

Målmandssnakken til side, så kunne vi ikke have fået en bedre start. Spillemæssigt en anden oplevelse end forventet, men vi leverer varen og sandsynligheden for den frygtede mareridtsstart er blevet mindsket mærkbart.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Stakkels Wiggo. Han skal skuffe AJA/Dino, en af Piscu/Elez/Jønsson og/eller en/to af DAP/ Elmar/Jønne/DO/Aabech/Yasin til næste kamp. Er stadig meget glad og positiv ovenpå kampen igår, selvom bundby og det hurtige mål gav os bedre arbejdsbetingelser end man kan forvente imod SØN/Hobro/VFF osv.
OG der var flere opløftende præstationer fra både nye såvel som Danni, Mate, DC og AJA, der dog til tider stadig ligner Bambi på en frossen sø. Mancrush på Piscu. Han er jo den elegante og forudseende udgave af Anders Kure. ELSKER den måde han stort set hver gang afleverede eller clearede bolden på 1. berøringen og hvordan han som fodboldbegavet hardhitter gik kompromisløst ind i de nødvendige dueller.

Højt at flyve.... osv. Nu venter vores mange-årige nemisis, foran en meget mere ordinær kulisse.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
" ordinær kulisse " ?? Ikke i den ene ende….mon ikke +2500 gf´ere på plads? :-)
Sudare Pro Communi Causa - dét har jeg gjort siden -80
2500 til Viborg en regnvåd mandag aften i industriferien. Nok næppe.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Annonce