Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, det var godkendt omstændigheder taget i betragtning. Samlet er fire points efter to kampe mere end godkendt.

Det var en kamp i forskellige faser med både skidt og kanel. Positivt er det, at vi i lange perioder spiller pænt og udenom VFF´s ihærdige pres. Over højresiden kom vi reelt også igennem Viborgs betondefensiv. Defensivt stod vi all round fornuftigt og VFF var som ventet farligst på dødbolde.

I den negative afdeling kan man i mine øjne pege på tre aspekter, der ikke fungerer optimalt.

For det første er vi for ufarlige i afslutningsfasen. Vi kommer ofte til baglinien i første halvleg ved AJA eller Stephan, men det ender ud i ingenting. Spildominansen resulterede ikke i chancedominans. De afslutninger som vi kommer til i kampen har heller ikke god kvalitet.

For det andet var vores dødbolde elendigt sparkede ("host" Danny). Det er ikke godt nok, når vi har en del dygtige "servere".

For det tredje og mest skuffende i mine øjne, mister vi helt grebet om kampen omkring det 60-65 min. VFF halser efter os i det meste af en time og alligevel er det dem, der virker til at have det fysiske og mentale overskud. Udvisningen ændrer naturligvis missionen, men den var reelt bare et resultat af vores faldende niveau.


Individuelt var Jens Jønsson helt suveræn. Jeg gruer for den dag, hvor han ikke længere er der til redde forsvaret. Det bliver ekstremt svært at finde en midterforsvarer med tilnærmelsesvis samme fart. Næstbedste GF´er var Stephan P, der var livlig og gennembrudsstærk, men manglede kvalitet i indlæggene.

Resten af flokken var en blandet omgang med gode og dårlige aspekter. Ok AJA slap igen fint fra det, selvom han er lidt for kluntet i opspillet efter min smag. Danny, Elmar og DAP gjorde det solidt i en time, men bærer også skylden for at vi mistede styringen med kampen. DC slap nådigt fra mødet med Sivebæk og Kamper, men kommer aldrig til baglinien.
Mate havde en meget svær dag. Blev pakket ind af to store midterforsvarer, der stod dybt på banen. En kamp, der viser, at Mate er mere en flagrende angriber end en tankforward.
Yasin satte ikke mange fødder rigtigt og laver et grimt frispark. Han kom dog også ind i kampen, hvor vi som hold var dårlige.


Som sagt en blandet omgang. Ikke prangende, men i hovedparten heller ikke dårligt for vores vedkommende.

https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Det var forresten tydeligt at se igår, hvordan Staff var meget forsigtig med ikke at gå ud i feltet på høje bolde - med mindre han var helt sikker på at kunne tage dem ned.

Det er selvfølgelig den bedste strategi, når man bliver slået i luftduellerne af alle over 1,80, men målmandsposten er et problem som svenskeren med garanti har på to-do listen.

Mate vidste igen, at han har det svært som spydspids, når der spilles imod hold der står dybt. Hvis han ikke har noget plads at løbe i, bliver han meget usynlig, og det var vel også derfor, han gjorde det godt på venstrekanten i 1. div.

Så vi skal nok stadig have fat i en tank-centerforward, for selvom vi er rykket en liga op spilles der stadig tung 4-back-fodbold i størstedelen af kampene. Og jeg kan egentlig godt se Mate fungere på venstrekanten i Superligaen sammen med en target mand, der er god til at gå med i spillet. Spørgsmålet er vel, hvem det så skulle være. Har Dunken udviklet den del af sit spil i FCM?
målmandsposten er et problem som svenskeren med garanti har på to-do listen.


Jeg tror, at en ny målmand står meget langt nede på svenskerens liste over nye spillere.

Staff har været førstevalg i 12-13 sæsoner. Han er blevet valgt foran alternativerne af Poul Hansen, Søren Åkeby, Ove Pedersen, Erik Rasmussen, Peter Sørensen og Wieghorst (og vel også af de midlertidige, Brian Steen/Tollefsen og Fredberg). Jeg har svært ved at forestille mig, at så mange forskellige trænere har taget helt fejl af ham.

I 2011 blev han kåret som næstbedste målmand (efter en suverænt spillende Wiland). Han var med på ligalandsholdstur i 2010. Og han blev udtaget til A-landsholdet i 2012.

Jeg synes, det er uforskammet at bede om mere. Hvis der skal en opgradering til, som virkeligt ville batte noget, er det en meget dyr investering. Efter min mening er der mange andre pladser på holdet, der har mere brug for nye spillere.

Har du først sagt A, er resten lige til, det er GF.
Staff var nær slået af holdet til fordel for en 21-årig keeper sidste sæson. Han er langt fra den form, han viste for 4-5 år siden.

Han får sikkert lov at stå sæsonen ud, for det er klart at der er større problemer andre steder på banen. Men en målmand, der ikke kan deltage i luftspillet i feltet er altså et problem, uanset hvor mange år han har ageret førstevalg.
Jeg ser også gerne en bedre keeper, og ikke mindste en der er lidt højere, men tvivler dog på det er noget der kigges på i dette vindue.

Resiltatet var udemærket og der var egentlig mange gode aspekter i det vi så. Vi blev dog sjældent rigtig farlige, og dertil undredes jeg mig over at Stephan blev skiftet.

Til næste kamp kunne jeg godt tænke mig at se Yasin (eller for den sags skyld, Skhirtladze) på kanten og så Bjarne inde centralt. Så må Danny lade livet i denne omgang.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg er meget enig i Andfreds indspark.

Jeg kan ikke se os hente en keeper i det nuværende eller det næste vindue. Hvis der skal komme udskiftning på den plads på nuværende tidspunkt, bliver det Fernandes, der skal slå Steffen af. Steffen spillede dog en hæderlig kamp i går.

Jeg er heller ikke vildt begejstret for Bjarnason som venstrekant. Det kan godt være, at den disposition gør os mere solide som hold og DC i går fik ekstra hjælp, men der er et klart offensivt underskud med den løsning. Som jeg har sagt før, så ser jeg ikke Bjarnason som 433-kant. Han mangler gennembrudsstyrke til den position.

Det er også påfaldende, hvor mange af vores angreb, der kom over højreside i går.

I forhold til den manglende evne til at spille sig til chancer, savnede jeg også lidt fra Kim Aabech. Det er i denne slags kampe, at han skal suge boldene til sig og kreere chancer. Når vi spiller igennem første pres og så ofte får bolden op på den sidste tredjedel, skal en 10´er kunne bringe sig selv mere i spil.

Angående Mate er jeg enig i, at det var en af de kampe, hvor man gerne vil have haft det mere fysisk stærke alternativ. Hvis Mate skal blive farligere i en sådan kamp, kræver mere spil gennem kæderne på den sidste tredje del og naturligvis stor kvalitet i indlæggene. Når det så ikke vil lykkes for os, ville det være rart med et fysisk stærkt og mere stationært alternativ.

Den manglende skarphed og kreativitet på den sidste aflevering/indlæg var dog som sagt et gennemgående tema for kampen. Fint forspil, men manglende slutprodukt.

https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Hvis ikke jeg hørte meget forkert, snakkede Wieghorst igen om en ekstra midterforsvarer i dette transfervindue.

Det er som sådan ikke overraskende, men jeg håber godt nok ikke, at det hindrer tilgangen af en venstreback. Wieghorst synes at have lidt af en sær midterforsvarsfetich.

Fem mand er tilsyneladende minimum i midterforsvaret, mens vi samtidigt kan nøjes med én spiller til venstreback.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Behovet for en CB hænger vel sammen med at Piscu er sårbar og JJ måske er bedst på midtbanen (eller at han evt bliver solgt). Helt grundlæggende er CB positionen vigtigere end VB at være solid på. Ikke dermed sagt, at vi ikke bør hente en ny mand til vb, det ville give fint mening. Man skal bare være 100% sikker på at man er godt dækket ind på CB og der har vi nogle spørgsmålstegn pt.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Helt grundlæggende er CB positionen vigtigere end VB at være solid på

Tja, men nu er soliditeten heller ikke temaet, men om vi har spillere, der kan spille positionen.

Det er da klart, at vi mangler en midterforsvarer, hvis Jønsson trækkes ud af ligningen, men faktum er, at her og nu har fire midterforsvarere og kun én venstreback.

Jeg beklager ikke tilgangen af en midterforsvarer mere, men behovet for en ekstra venstreback er da langt mere akut. Nu ved vi så heller ikke, hvad SvenskerJens roder med i disse uger.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Generelt en okay præstation i går. Vi er spilstyrende i det meste af 1. halvleg, og det skal vi altså have mere ud af. Vi skaber ikke ret meget, men triller blot bolden rundt eller laver et sløjt indlæg. Skarphed, tak!

Hvad der dog pisser mig enormt meget af, det er fanme Jens Jønsson. Han var igen blandt vores klart bedste, og derfor er det også så torskedumt, at han gang på gang skal gøre sig bemærket med, synes jeg, vanvittige udtalelser. Det skinner langt ud af ham, at han ikke længere er interesseret i at være en del af Det Nye AGF. Enormt godt eksemplificeret i dette indslag: http://www.dr.dk/radio/o…7-28-12-00#!/.
Hvem fanden går direkte ud og siger, at han ikke gider at spille der? Det er så vanvittig dumt, uprofessionelt og jeg ved fanme ikke hvad.
Hans problem er jo i øvrigt, mener jeg, at han enten kan vælge at være fast starter i forsvaret, eller reserve på midtbanen. Jønsson er bedst i forsvaret, og vi er efterhånden så stærkt besat på den centrale midtbane, at jeg ikke automatisk ville vælge ham som starter.

Han minder mere og mere om Casper Sloth. Efter én god sæson, i landets andenbedste række, så har han fået stjernenykker. Han ville uden tvivl have bedst af et par sæsoner i Superligaen. Ellers ender han på bænken i en ligegyldig udenlandsk klub.
Annonce