Redigerettors 20. aug 2015
Fjollesæsonen er stadig stilfærdig, men de sidste par dage har da budt på lidt nyt om trupsammensætningen.
Den store historie er selvfølgeligt, at Jens Jønsson er et emne for BIF. Det er egentligt ikke overraskende. Han vil passe godt ind i spillestilen og han vil adressere nogle af BIF´s problemer. Et skifte til BIF vil selvsagt være det mest upopulære skifte i mange år. Så er Jønssons brokkeri over at spille i midterforsvaret i småtingsafdelingen.
Jeg tror ikke umiddelbart på det. Det er selvfølgeligt set mange gange før (bl.a. Hradecky), at en spiller snakker udland for så at skifte til en mere pengestærk ligarival.
Jeg vil dog blive lidt nervøs, hvis BIF kvalificerer sig til EL-gruppespil. Så får BIF økonomien til at give et bud, der kan være svært for AGF at afvise og sportsligt vil der pludseligt være en attraktiv bonus for Jønsson.
Det vil dog kræve, at BIF virkeligt vil have Jønsson og generelt virker rygtet også i den kategori, at der er interesse, men ikke bud eller kontraktforhandlinger på bordet.
I en anden boldgade snakker om Kim Aabech om at forlænge kontrakten. Han bliver dyrere gang for gang, men her ét år senere er ægteskabet fortsat lykkeligt. Det burde være en formsag, da Aabech er nået en alder, hvor udlandsdrømme og den slags sandsynligvis hører fortiden til.
Derudover er Skhirtladze utilfreds på bænken. Den sag er egentligt simpel nok i mine øjne. Jeg synes egentligt, at Skhirtladze er leveret fine indhop og starter (i foråret), men hvis ikke at han får flere starter inden kontraktudløbet til vinter, bør man vel gå hvert til sit, selvom han åbenlyst har talent.
Endeligt "sker" der lidt på transferfronten. Den centrale midtbanespiller Jens Stage fra Brabrand, der har været inde omkring U18-landsholdet bliver lånt til tre reserveholdskampe. Det er vel det man kan kalde en indirekte prøvetræning. Under alle omstændigheder er det dog en udviklingsspiller.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk