Snak

Mere indhold efter annoncen
amen altså. Så lidt hæl og tå her til sidst. Så har vi vist det hele. Smuk dag.
Inderst inde holder vi jo alle sammen med AGF.
uha en afklapsning.
Brøndby IF-Frankfurt: 5-0 Karlsruhe-Brøndby IF: 0-5 Brøndby IF-fck: 5-0 agf-Brøndby IF: 0-7
Fantastisk nedtur for Esbjerg - må være tankevækkende inden mødet med OB på mandag i Odense.
Hvornår har vi sidst vundet en kamp så stort i superligasammenhæng?
Inderst inde holder vi jo alle sammen med AGF.
Bindegal,

19/5 2005. 4-0 over Randers på hjemmebane.
If Phil Jackson came back, still no coaching me.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tillykke med den overvældende sejr. Jeg har godt nok aldrig helt forstået Troldepus´ "system", men det har sgu givet bonus de seneste par kampe.
RFC - Hingstene
Det var igen en atypisk Gøglerik-kamp, da vi i udgangspunktet var tilfredse med 0-0.

Ovenpå første halvleg havde jeg ikke i den vildeste fantasi forestillet mig, at vi skulle vinde 4-0.

I de seneste kampe mener jeg ikke, at man for alvor har kunnet give skaderne skylden for vores svigtende resultater, men i aften var vi godt nok meget hårdt. Når man sætter Sanel Kapidzic ned på venstrekanten og bruger Dennis Høegh som frontangriber, er vi meget langt fra idealopstillingen.

Ud fra dette synspunkt kunne man måske ikke forvente meget mere end, hvad vi så i første halvleg (selvom jeg i pausen var irriteret over Stephan P og Dan T). Et underlegent AGF-hold, der kæmpede bravt defensivt, men som var alt for harmløse offensivt.

I anden halvleg får vi dog meget bedre fat. I de første 10-15 min. ligner det ikke, at vi for alvor bliver farlige, selvom der begyndte at blive plads til omstillingerne.

Pludseligt viser en stadig bedre Casper Sloth dog vejen med en lækker sukkerbold til Stephan Petersen, der tager revanche for decideret ringe første halvleg, med en usædvanligt kølig scoring.

Dernæst kører kampen fuldstændigt på vores præmisser. Esbjerg buser frem, mens vores kombinationer i kontraangribene pludseligt fungerer ganske glimrende. Vi har i det meste af sæsonen været ganske anstændige til at kombinere, men i dag var vi også forfriskende direkte.

Da selv Dennis Høegh scorer efter et fint opspil er det helt entydigt, at det er vores kamp.

Den annullerede EfB-scoring, det tilhørende misbrugte straffespark, og Stephan Petersens flotte 4-0 mål understreger blot dette aspekt.

Marginaler var så sandeligt med os i dag. Vi scorer jo stort set på alle vores chancer. Det gør dog ikke sejren mindre god. Vi er utallige gange i denne sæson blevet straffet på samme måde af vores modstandere.

For en gang skyld var det os, der var kyniske i vores gode periode, og kampen sætter også en tyk streg under, at vores offensive spil ikke behøver at være en endeløs række af driblinger og hælspark.

Den rette timing og den simple løsning er som regel langt mere effektiv end de indirekte fiflerier, som vi normalt laver.

Sejren må betegnes som en kæmpe lettelse. Vi vandt, vi holdt nullet igen og de offensive folk fik hul på bylden. Det er imponerende - specielt i forhold til det decimerede hold, som vi må stille med.

Så kan vi i sejrens sødme godt udskyde bekymringerne om, at Steffen blev skadet i jublen efter straffesparksredningen, til i morgen.

https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Fantastisk kamp!

Efter første halvleg så det ud til at blive endnu en "AGF-kamp", hvor vi ville blive rundbarberet, men nej. Hold kæft de gjorde det godt de unge!
Det er værd at bemærke at vi havde 8 fra egne rækker i startopstillingen - det er dælme flot!

Casper Sloth spiller en flot kamp med godt overblik og indikationer på at han bliver en klassespiller og Dennis Høegh gjorde alle kritikerne til skamme - hold kæft han gjorde det godt på trods at svære arbejdsbetingelser i især første halvleg - og så krydrer han indsatsen med et flot, flot mål.
Havde det ikke været for Staff i målet, som vel spillede til et 12-tal, så var Høegh min kandidat til kampens spiller.

Angående Staff´s skade, var det så ikke i episoden med Ukpai lige inden straffesparksredningen? Ukpai kom i hvert fald al for sent til bolden og et gult kort ville have været på sin plads. Vi håber Staff er tilbage søndag!
I forhold til de individuelle præstationer, så hopper jeg lige her på falderebet igen i populærkulturens kurv og uddeler karakterer efter 13-skalaen.

Det er jo også sjovere, når nu vi for en gang skyld vinder.

Steffen Rasmussen - 10: Har 3 store redninger, hvor den første har stor betydning for kampens udvikling. Han skal bokse mere end at gribe de høje bolde på indlæggene for dommeren bliver ikke ved med at fløjte frispark, hver gang han taber bolden. Flot kamp med små fejl.

Frederik Krabbe - 7: En meget jævn præstation. Der var ikke mange muligheder for offensive raids, og de gange han kom med frem blev det ikke rigtigt effektivt. Defensivt en ok indsats uden at være prangende. Vi mangler stadig at se lidt af det, som han viste i efteråret.

Dan Thomassen - 8: Han gør det ganske udemærket i duellerne og styrer forsvaret fint. Esbjerg kommer dog også til deres chancer, og Dans fremadrettede afleveringer var simpelthen ekstraordinært dårlige.

Anders Kure - 9: Endnu en kamp, hvor Kure er i sit es. Han er ingen boldbegavelse, men vinder sine dueller og kommer i vejen for det meste. Som sagt var defensiven dog ikke helt uden huller.

Dennis Cagara - 7: Har store placeringsvanskeligheder i første halvleg, og bliver gang på gang overløbet af Søren Rieks. Klart bedre anden halvleg, hvor han også laver en assist til Dennis Høeghs mål.

Stephan Petersen - 9: Det er usædvanligt at se en dansk spiller afslutte og score med begge fødder, og med tanke på, at den første meget kølige scoring får vital betydning for kampens udvikling, er karakteren måske lidt pebret. Omvendt så sætter Stephan ikke mange fødder rigtigt i den første time, selvom han dog arbejder hårdt for holdet.

Kasper Povlsen - 9: En af vores bedste og et stort 9-tal. En stabil og rigtig fin arbejdsindsats igennem hele kampen. Giver håb om, at vi måske alligevel har "muskler" nok på midtbanen.

Casper Sloth - 10: MOM i mine øjne. Efter en fornuftig arbejdsindsats i første halvleg er det banens yngste mand, der i den grad hæver vores offensive spil. Efter sæsonpremieren kunne man frygte, at fysikken endnu ikke var god nok til Superligafodbold, men det ser det bestemt ikke ud til pt. Acceptabel nærkampsstyrke, fin ro i boldomgangen, stort overblik og nogle suveræne assist, der åbner EfB-defensiven. Og ja så viste han også lige Lucena, JP og Cagara, hvordan et rigtigt hjørnespark skal eksekveres. En meget lovende indsats fra Sloth.

Sanel Kapidzic - 7: Jeg har forståelse for Eriks rationale med at bibeholde Davit som hængende angriber og lade den hurtigste angriber spille venstrekanten. Jeg håber dog så sandeligt, at det udelukkende er en nødløsning. Sanel arbejder hårdt, har et fint antrit og kommer til en fin afslutning i første halvleg. Det er bare meget tydeligt, at pladsen er meget uvant for Sanel, og jeg synes ærlig talt, at det er ærgeligt ikke at lade Sanel spille angriber, når nu vi åbenlyst mangler dem.

Davit Devdariani - 9: En stabil indsats af Davit, der er vores eneste offensive kort i første halvleg. Han var i hvert fald den eneste, der for alvor kunne holde fast i bolden og iscenesætte modangreb. Får mere plads i anden halvleg og krydrer endnu en god indsats med et mål. Et mål på Davits konto må også buste selvtilliden for forårets hidtil bedste AGF´er.

Dennis Høegh - 9: En positiv overraskelse. Han er totalt overmatchet fysisk og har meget svære arbejdsbetingelser. Han spiller dog en meget "klog" kamp. Han skiller sig hurtigt af med bolden og sørger for at få en del "billige" frispark, når Gaardsøe gik i nærkamp. I anden halvleg udnytter han fint den større plads, og får resolut banket bolden i kassen, da chancen byder sig.

Benny Feilhaber lavede et fint indhop og så ikke ud til at være synderligt præget af ankelskaden. Han kan også blive en vigtig indskiftningsspiller på søndag.

Jens Gjesing fik 50 sekunder på banen, men når da at lave en assist til 4-0. Man kan undre sig lidt over, at man ikke sætter Gjesing på banen 10-15 min før. Ved 3-0 var kampen jo afgjort, og med et tæt kampproggram ville det være fint at have sparet Davit Devdariani for de sidste 20 min.

https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
På trods af, at Dennis Høegh spillede sin bedste kamp i den hvide trøje, tror jeg ikke rigtigt på ham.

Jeg under ham succes, men han mangler simpelthen spidskompetencer til at bryde igennem på dette niveau.


Derudover håber jeg så sandeligt, at de flere af de skadede (foruden enten Steffen eller Anders Rasmussen) kommer tilbage.

Der er potentiale i de unge spillere, men ret beset er det ikke et hold, der pt. kan bringe os fremad i tabellen. Endvidere vil jeg næsten mene, at Randers er favorit på søndag, hvis vi må stille med samme hold.

Holdet er simpelthen for urutineret og usammenspillet til evt. at levere stabile resultater. Vi kan snildt "knække" og komme til at se rigtigt dårlige ud, hvis vi kommer bagud.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Annonce