Det gælder naturligvis også VFF i aften og Glen smører i vanlig Disco-stil mere end tykt på.
http://stiften.dk/agf/der-er-ikke-flere-undskyldninger-nu.-vi-skal-vindeNedrykningsspøgelset skal simpelthen bringes på banen....
Ja, vi er ikke matematisk reddet endnu og Hobro er da blevet bedre i de senere kampe, men come on vi er 14 point foran med syv runder igen. Vi snakker altså om et Hobro-hold, der har hentet 12(15) point i 26 runder og hvis største bedrifter i foråret er at hive et par uafgjorte hjem med det yderste af neglene mod de nærmeste bundkonkurrenter. De kommer ikke i nærheden af os.
Når man så skruer ned for retorikken og ser på substansen er længslen efter en sejr i Superligaen da til at forstå. Med tanke på, at vi har en tømmermændskamp søndag i Herning efter pokalfinalen, vil vi sandsynligvis nå den ubehagelig grænse på ti Superligakampe uden sejr, hvis ikke vi vinder i aften. Det er i sig selv rigeligt ubekvemt, selvom foråret er "gratis" et meget langt stykke ad vejen.
Det vil være godt med noget ekstra selvtillid i forhold til pokalfinalen, hvis vi kunne vinde i aften, men pga. ovenstående tror jeg, at sejren vil være vigtigere for omgivelsernes opfattelse af situationen post-pokalfinale. Vi taber sandsynligvis finalen og så vil det være rart for Disco, hvis den snak om manglende sejre i Superligaen var lagt i graven. Folkedybet har naturligvis fået deres pokalfinale, men ser man på de rent sportslige aspekter vil det give noget tiltrængt arbejdsro med en sejr.
Viborg har haft et fint forår og et eller andet sted er det også et hold, der med rette kunne føle, at de skulle have haft lidt flere point på bundlinien. Bortset fra kollapset i Odense har man været meget solide og Mølby fået lagt flere offensive lag på betondefensiven. Det er dog et stort slag for dem, at en genopstanden Osama er blevet alvorligt skadet (synd for ham). Derudover er Kristoffer Pallesen, der har haft en god sæson er i karantæne. Omvendt er Mikkel Rask og Serge Deble blevet klar, selvom de blev meldt tvivlsomme tidligere på ugen. Jeg tror, at Viborg kommer med deres klassiske kontrakoncept til aftenens kamp. Ikke megen kreativitet, men en betonakse, hurtige kanter og godt sammenhæng i holdet.
I forlængelse af Glens snak om, at vi stille i stærkest Vi har trods alt seks dage til pokalfinalen, så det giver god mening, selvom man selvfølgeligt bør spare spillere ved den mindste indikation af skavanker. Træthed og den slags bør dog ikke være en begrænsning.
JP gætter på, at vi stiller op således:
http://jyllands-posten.dk/sport/fodbold/superliga/agf/ECE8618526/denne-kamp-er-ikke-en-parentes-for-agf/......Steffen
AJA Backman Elez DC
......Jønsson
Aabech DAP Danny Elmar
........Cavric
Det er måske ikke den typiske idealopstilling, men jeg kan nu se idé i de fleste af dispositionerne. Først og fremmest kan jeg godt lide, at Glen giver genvalg til Aabech og Cavric. Jeg er måske ikke overbevist om, at det vil være en god ide at starte med Cavric og Aabech på torsdag, da det lidt er luksusspillere i det nuværende system, men jeg kan godt lide ideen om at holde dem "varme" til pokalfinalen. De leverede begge to varen i anden halvleg i BIF, hvor de spillede samme positioner. Vi er i kreativt underskud, så kan vi sparke lidt gang i Cavric og Aabech kan meget være vundet. Normalt ville jeg også sige, at Cavric er kantspiller og skæbnen er hård ved Mate, men hvis en plads i angrebet kan få gang i serberen er det en pris, som vi bør betale.
Jeg forstår dog ikke, hvis Jønsson starter på 6´eren og DAP på 8´eren jævnfør forudgående indlæg. Jønsson var rigtig god på 6´eren i første halveg mod Randers, men jeg håber stadig, at det bliver omvendt.
Derudover er der højreback. På sigt har jeg større tro på Dino og mod en betondefensiv som VFF ville jeg isoleret set vælge ham fremfor AJA. Mon ikke det er en disposition taget med henblik på at stille med samme firekæde som i pokalfinalen. I kampen på torsdag ville jeg netop kunne forstå, hvorfor AJA ville blive foretrukket. Der er mere perspektiv i Dino, men AJA er dog et mere sikkert kort.
Der bliver sjældent mange mål i vores opgør mod VFF og selvom begge hold kan spille ret frit, så ligner det en potentiel ørkenvandring. Det første mål bliver sandsynligvis meget afgørende.