Redigerettirs 10. maj 2016
Man bør ikke bygge et forhold på nostalgi. Derfor er bruddet med Kím Aabech helt på sin plads. Det var et meget fint partnerskab, men også et dumt at fortsætte det, selvom man må sige, at Aabech har tacklet degraderingen optimalt.
Aleksander Cavric var den helt store forelskelse, men et dårligt forår og et sandsynligvis højt prisskilt gør det forhold utåleligt. Disco og Cavric virker heller ikke som om, at de kan finde nogen form for fodslag.
Jeg er meget spændt på, hvordan de offensive spillere, der kommer ind til sommer kommer til at klare sig. Det er fair nok, at der har været fokus på det holdmæssige udtryk, men Andfred er spot on, når man kalder vores stil for møverfodbold. De hårdtarbejdende duelspillere viser sig frem, mens de gennembrudsstærke og teknisk begavede offensivspillere er blegnet.
Jeg har som sådan ikke noget imod stilen, men der skal altså minimum 10-20% mere flair og finesse ind i offensiven, hvis ikke vi skal hænge fast i den absolutte bund.
Disco får lov at starte fra nul ifht. sammensætningen af offensiv spillere og forhåbentligt sker der mærkbare forbedringer efter sommerpausen. Ellers kan man da godt frygte, at det er træneren snarere end de kreative spillere, der er problemet i den henseende. Dermed ikke sagt, at Glen har "misbrugt" en masse offensiv kvalitet. Det er kun Cavric, som jeg havde store forventninger til.
Afskeden med Adrian Lopez, Malthe Overgaard og Emil Nielsen har været åbenlys længe.
Mere interessant er det så egentligt, at man ikke helt har lukket døren for Jesper Lange og Stephan Petersen. Jeg kan forestille mig, at man fra AGF´s side har tilbudt én et-årig forlængelse med mindre løn, mens spillerne så sidder og venter på kontrakttilbud udefra. Det er ikke videre ambitiøst at forlænge med Stephan P og Lange, men er de afklarede med deres roller, så er der trods lidt ide i en kortere forlængelse. De passer trods alt bedre ind i konceptet end Kim Aabech.
Angående Elez og Zacho tror jeg, at man for Elez´ vedkommende er i gang i forhandlinger med Lazio. Elez har haft et rimeligt lovende forår, så hvis prisen ikke er for høj, er det et oplagt køb. Michael Zacho har slet ikke spillet for førsteholdet i denne sæson, men i en artikel omkring de unge i klubben blev der snakket om kontraktforlængelse. Han har da også været udtaget til truppen i de seneste par kampe og jeg synes, at han leverede nogle fine indhop i vinterens træningskampe.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk