Snak

Mere indhold efter annoncen
Dejligt selvom jeg var liiidt nervøs ved halvleg, men godt de er begyndt at lytte i pausen :)

Og ja Duncan er den goalgetter vi har savnet siden den islandske vulkan gik i udbrud.
Moller: Ja men uanset hvad skal vi have hentet minimum en 6er ind i vinduet. Vi har jo også sagt farvel til Overgaard.
Det er en rigtig god nyhed, selvom der ikke meldes noget ud med længden af skadespausen. Formentligt er han mere eller mindre klar til den nye sæson.

Angående de individuelle præstationer i går så synes jeg, at det var meget blandet. Steffen og Duncan var fremragende, DC og Danny leverede solide indsatser og højresiden med AJA og Dino var svag (fraregnet AJA´s assist), mens resten leverede en lidt blandet eller halvsløj præstation.

Josip Elez er en usædvanlig spiller. Han er iskold med bolden og de lange fremadrettede afleveringer er chanceskabende. Ret beset var han vores bedste offensive drivkraft i første halvleg. Defensivt var det dog ikke hans bedste kamp og sammen med Backman havde han det svært mod de finurlige og letbenede AaB-spillere.

AJA spiller en halvskidt kamp med store placeringsvanskeligheder i defensiven, men laver dog en særdeles fremragende assist. Jeg synes, at det er helt åbenlyst, at det ikke fungerer ret god med Dino og AJA i højreside. Dino har antrit og offensive evner, men det kommer til at minde lidt om den kiksede Eckersley og Kirkeskov duo, som Peter Sørensen legede med i venstre side i nogle kampe. De søger alt for ofte de samme rum.

Kim Aabech var glimrende med bolden, men han passer ikke sine defensive pligter. Han løber slet ikke nok til at kunne være 8´er i Glens koncept. Jeg synes også, at det er dumt at benytte ham. Ja vi vil gerne vinde, men kunne man give Jens Stage noget værdifuld erfaring vil meget være vundet i det lange løb. Det er jo heller ikke fordi, at Aabech er en kampafgørende spiller for os og så vigtig er jagten på en 8.plads heller ikke.

Stephan P viste sine sædvanlige styrker og svagheder. Han kommer i rigtigt mange gunstige positioner, men bortset fra et godt skud fra distancen, får han alt for lidt ud af det. Manglende beslutsomhed og dårlige førsteberøringer er som så ofte før en hæmsko.

Som Disco også var inde på efter kampen, så var det ikke en af vores bedste præstationer i dette forår. Vi skaber og brænder også chancer, men modsat tidligere er vi mere effektive end vores modstandere. Skarpheden i felterne afgjorde kampen til vores fordel.

https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Godt nyt med DAP!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg synes det er for tidligt at dømme AJA/Dino-kombinationen ude.

Det er åbenlyst at især Dino skal vænne sig til positionen, og man har kunnet høre Riddersholm på de sidste live-transmissioner råbe og skrige af ham mindst en gang pr. halveg, fordi han ikke bevæger sig som han skal.

Men hans egenskaber burde passe godt til systemet, og så er han stadig så ung, at man bør tro på, at han kan omskoles til en dygtig, defensiv højremidt.
Jeg synes, at Dinos kvaliteter passer meget bedre ind i rollen som en moderne offensiv højreback. Den hurtige back, der kan komme blæsende i overlap og enkelte gange sætte sin direkte modstander med sit antrit. Defensivt skal han blive bedre taktisk, men basalt har han forudsætningerne for at kunne forsvare.

Jeg håber i hvert fald, at det er planen på sigt og den nuværende placering på højrekanten skyldes manglende alternativer.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Nogle med lidt insider viden, der kan fortælle om den uofficielle boykot bliver til noget eller om den var død født? Der snakkes naturligvis om kampen i Parken d. 29.
Jeg synes også, at FCK skal tage den på deres kappe: Vi har ingen dagsorden om at skulle derind (I #ParkenSmadreIkSigSelv red.) og lave ballade. Jeg siger bare, at det er en naturlig konsekvens af FCKs egen ageren. - A. Benjamin, talsmanden for Alpha...
Ifht. Dino så synes jeg, han har haft næsten lige så store problemer defensivt, når han har spillet back-pladsen, som han nu har offensivt. Han var et oplagt back-valg i Wieghorsts system, men det er en anden sag med Glenn, synes jeg.

Uanset hvor han spiller på banen, så skal han forbedre sit spil for at være en sikker starter, og imø kan man ligeså godt fokusere på hans offensive udvikling som på hans defensive. Det kræver selvfølgelig, at Glenn tager chancen med ham. Men i en klub, hvor Skhirtladze kunne nå at spille 71 kampe, så burde der være lidt tålmodighed at give af.

I den perfekte verden var hans plads på bænken til næste sæson, da klubben har formået at finde en stærk højrekant i sommerens transfervindue. Men tager man risikoen for fejlkøb, budgetbegrænsninger og for stor udskiftning i truppen med i regnestykket, så synes jeg han er det bedst mulige valg lige nu.
Jeg mener ikke der er megen idé i at arbejde med Dino som kant fremadrettet. Dertil synes hans placeringer og løb for uvante for ham, når han ligger fremme på midten. Godt nok er han ung, men han er jo ikke ungdomsspiller længere.

Hvorfor Kim skulle ind og lunte rundt, har noget svært ved at se meningen med. Det var da en oplagt mulighed for at se hvor langt Stage er i udviklingen.

Men hey, endnu en sejr - det er ved at tage overhånd.
Annonce