Snak

Mere indhold efter annoncen
@Jelle

Humøret er skiftende, men dog stadig indenfor den grå afdeling. Jeg er ikke så overbevist om udviklingen i Glens projekt. Det bliver meget ensformet/enstreget i mine øjne.


Edit: Sejren kan jo godt være meget fortjent uden, at det ligefrem giver vanvittige pluspoint på bogen for os. Modstanden var til at overse i dag.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Første halvleg var skidt, og der var også mangler i anden. Men vi sidder på det efter udligningen, presser og med lidt mere skarphed havde vi endda vundet 4-1. Der blev tanket selvtillid oven på to suppe-nederlag. Vigtigt er det så, at vi vinder ude mod Silkeborg næste gang, før vi taber i København.
Dejligt med 3 point, men jeg synes nu stadig at der er for mange negativer i forhold til plusser. Det der med at spille med 5 centrale midtbanespillere skal bare stoppe hurtigst muligt. Det er dræbende ineffektivt og røvsygt at se på, men man har vel malet sig selv op i et hjørne med alle de centrale spillere, man har i truppen. Danny Olson skal bare ud af den startopstilling med det samme. Han bidrager med intet, absolut intet. Som andre har nævnt var det tydeligt, hvor meget kampen ændrede karakter da Ikonomidis kom på banen med noget fart og en vilje til at udfordre sin direkte modstander. Hvis Glen ikke kan se det, så vil jeg for alvor tvivle på hans kompetencer.

Vi er stadig et hold i den tunge ende af ligaen, og det ændrer et godt resultat mod et dårligt hold ikke på. Et hold med lidt mere kvalitet havde nok kørt os over igen.

NP er Suppens bedste 6'er!
Jeg er nu også ret skeptisk. Vi har lagt alt for meget af vores spil over på at få bolden ind i kryderen på Duncan. Hvor er variationen? Duncan er en udfordring for de fleste forsvarsspillere, men slet ikke nogen umulig opgave og sætter man først ham ud af spil, så ser det skidt ud for os. Og hvad så, hvis han bliver skadet? Skal vi så til at opfinde en ny spillestil med Junker i front? Det er lidt bekymrende.

Heldigvis var der også lyspunkter. Juelsgård viser fine offensive kvaliteter og afstemningen med midterforsvaret skal nok blive bedre (Det SKAL det blive!).
Chris O. gav forhåbninger om en renæssance på kanten og kan være en af løsningerne på vores manglende variation.
En anden løsning, udover Chris O., kunne være at smide Spelmann ind centralt permanent. Han fik trods alt taget et par gode dybdeløb og det kunne være interessant at se ham derinde sammen med Sverri og DAP. Ikke den mest kreative midtbane måske, men en man ville slå sig på! Og sådan som Danny O spiller for tiden, vil det nok ikke kunne mærkes på kreativitetskontoen alligevel. Danny O og Amini kunne i det hele taget godt trænge til en pause, især sidstnævnte, og det til trods for at jeg roste dem begge inden kampen :)
@ Moller

Jeg er jo som sådan IKKE uenig. Jeg synes dog at der var markante forbedringer idag, også inden Ikonomidis, men hvis det ikke var afskedskamp til kant-Elmar, så bliver vi ALT for nemme at læse.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg tænker følgende opstilling fremover:

Jovanovic
Dino-Back-Juul-Juel
----Sverri
Danny-DAP-Bjarna-Økonom
----Duncan

Spelmann er uskarp og bør derfor ikke være med fra start.
Danny på kanten? Så hellere spille med 10 mand. Hvorfor ikke bare spille med Stephan Petersen. Han er fløjspiller og har noget fart, og selvom han heller ikke er skide skarp for tiden, så vil han stadig være et bedre bud på kanten end alibi-Danny.
NP er Suppens bedste 6'er!
Er heller ikke fan af alibi-Danny, men synes faktisk han gjorde det fint på kanten igår. Han slår glimrende indlæg og har et nogenlunde blik for spillet.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Er det helt udelukket med Danny på kanten? Det kunne vel fungere ok i et samarbejde med Mikanovic, hvor kroaten kan kompensere lidt for hans manglende fart. Det ville give en højreside med kvalitet i indlæggene, hvilket er vigtigt når det udelukkende er sådan, vi kommer frem til chancer.

Vores fløjspil stinker, så selv halvdårlige løsninger som den her er bedre end vores nuværende tilgang.

Økonomen gjorde det vel fint, men syntes ikke det er ham, der ændrer 2. halvegs forløb. Han ser primært godt ud i går, fordi han ikke er Elmar. Økonomen skal sikkert nok blive et aktiv med tiden, men i går var det vel begrænset, hvad han nåede frem til.
Var jeg Glen, så fløj Elmar og Amini ud på bænken og Spelmann kom aldrig nogensinde til at se kridtstreger ude på kanten igen.
DAP er i min bog for langsom som 8´er, og han ryger ned på 6´eren når han er fully fit.

Jeg ville derimod spille Spelman inde centralt med Danny O (som i øvrigt skal steppe op), og så have nogle fløjspillere som kan servicere Dunken.
Økonomen kunne for min skyld spille med det samme så vi kan true en-mod-en og SP for at kunne true i dybden i modsatte side.

Et sådan setup vil give spillet markant mere dynamik og opfindsomhed, og så er vi også fri for at se en ultra-primitiv og begrænset omgang fodbold hvor det eneste våben er at håbe Duncan kan redde os kamp efter kamp.

Jeg ville i øvrigt også smide Soares ud og erstatte ham med AJ. Synes hans positionering er ringe, hans lange bolde har oftest ingen modtager, og så er han nem at sætte.
Annonce