Redigeretsøn 19. feb 2017
Twitter har været så søde at bidrage med den information, at senest AGF vandt en Superligaforårspremiere var det mod netop AaB.
Hvis man er til den slags spidsfindigheder er der umiddelbart grund til optimisme, hvis man da ikke lige bemærker, at det var i 1999....
Fjorten forsøg uden sejre indikerer også fint, hvordan forårssæsonerne i reglen forløber for AGF. Hvis der ikke er tale om en benhård jagt på oprykning eller senest en pokalfinale betyder forår på Fredensvang en syndflod af elendighed og nedrykningstraumer.
Det samme forventer jeg også rammer os i dette forår (mere eller mindre). Årsagerne har jeg tidligere nævnt. Man glæder sig altid til at komme i gang med sæsonen efter den lange vinterpause, men det er lidt som at skulle mødes med en gammel bekendt, som man har stor og begrundet mistanke om er gået helt i hundene.
Jeg er ikke optimist omkring holdets udvikling. Jeg kan simpelthen ikke se få øje på Glens plan med holdet. Derudover er det beskæmmende, at f.eks. Stephan P sandsynligvis starter på en kantposition. Det illustrerer meget godt, hvor skævt sammensat truppen er. Jeg krydser fingre for, at der er en grad af sandhed i Glens optimisme og den prisværdige overgang til at benytte kantspillere giver afkast.
Vi er også afhængige af, at en række spillere, der var dårlige i efteråret, leverer meget bedre i denne halvsæson.
Endeligt skal det dog siges, at jeg ser ikke et 2014-scenarie gentage sig. Jo vi kan sagtens rykke ned igen, men jeg ser os ikke være uhørt ringe og tabe 11 kampe i streg. Jeg tror bare ikke, at vi er bedre end de andre nedrykningskandidater og det sætter os i en farlig situation.
I forhold til premieren er jeg egentligt fint tilfreds med, at det er AaB, som vi skal starte med. Vi har haft held med at kyse dem fysisk og var også bedre end dem i sæsonens første opgør, hvor et 2-minutters black out og hovedskade til Dino forærede nordjyderne tre points.
Det er positivt for nordjyderne, at pragmatikeren Lars Søndergaard er røget ud. Det var svært at få øje på, hvad han ville med holdet. Resultaterne synes jeg dog, var ganske fornuftige. Nordjyderne er snotforkælede med sportslig succes, men en blød midterplacering med den nuværende trup er imø. fornuftigt.
AaB har valgt en helt anden type i Morten Wieghorst. Jeg synes, at det var et oplagt valg. Wieghorst havde en helt anden udfordring med AGF, da AaB allerede har spillerne til hurtigt at tilpasse sig DBU-433-sidelænsfodbold. Rent fodboldfagligt bør Wieghorst hurtigt kunne få styr på AaB´s spil. Så er jeg omvendt mere skeptisk i forhold til Wieghorsts mandskabspleje. En træner, der gør en dyd ud at kommunikere så lidt som muligt med sine spillere, passer umiddelbart rigtigt dårligt med det indtryk man har af miljøet på Hornevej.
Optimismen omkring dagens kamp beror netop på Wieghorst og AaB´s generelle koncept. De vil gerne spille fodbold og det passer sjældent rigtig godt til forårspremiere. En af de få ting, som fungerer for Glen er det aggressive tidlige pres, der forhåbentligt kan give os en tidlig føring. Første mål er ekstra vigtigt i de her premierekampe, hvor skarpheden og rytmen sjældent er god nok til at nedbryde en kompakt modstander.
Det taler dog også imod vores fysiske overlegenhed, at vi nok stiller med Sverrison, Amini og Spelmann centralt på midtbanen. Det er løbestærkt og aggressivt, men i forhold til fysikken er det ikke noget voldsomt.
Jeg håber virkeligt, at jeg tager fejl mht. holdets udvikling, men umiddelbart er jeg bange for holdets forfatning - selv mod et sløjt AaB-hold på hjemmebane.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk