Snak

Mere indhold efter annoncen
Er jeg helt væk i min vurdering a truppen, eller hvad tænker i?


Jeg mener, at Koudelka godt kan spille 1. division. Han har dog set bedre ud i første halvdel af sit ophold end anden halvdel.

Wagner virker ikke som om han helt ved, hvad han skal når han er på banen. Alt dårligdom på banen skyder jeg dog i udgangspunktet på DR´s skuldre ;)

Doumbia er momentvis genial, men desværre alt for ofte gal. Han koster rigtig mange mål, og han er kun rigtig god i 1-mod-1-dueller med ryggen mod mål.

Brodersen mener jeg nok nærmere er 3. division. Det har været noget af et skridt ned fra Albert.

Ilsøe har jeg ikke været imponeret af, men kan forstå, at han var god i forgårs. Jeg så ikke kampen.

Askham burde dominere mere end han gør, særligt med den erfaring han har.

Gomez har potentiale og jeg syntes egentlig at han fik bedre styr på det som sæsonen gik.

Pachanga står ret stærkt, kunne måske nok spille med i bunden af 1. div på en god dag.

Jeg kunne også godt lige ET, ærgerligt, at han forlod klubben.

Freriks er rigtig god, han skal bare have lidt mere blik for sine medspillere.

Gaub har jeg været meget imponeret af.

Man var forgældet op til over begge ører og selvom man havde et par okay sæsoner under Braune og hans talenter, så var man jo i realiteten aldrig rigtigt tæt på at rykke op hvilket jo må være det ultimative mål lige pt.


Enig, økonomien var ikke god og klubben var nok gået under uden amerikanernes penge. Vi havde heller ikke været tæt på oprykning selv, hvis klubben ikke var blevet købt og havde overlevet.

AB lå sikkert side om side med Esbjerg på nuværende tidspunkt hvis man havde beholdt Braune og stammen fra sidste sæson og supplerede med de bedste spillere fra i år


Generelt enig. Spørgsmålet er bare, hvilke spillere man havde kunne holde på. Synes jo egentlig, at det er fedt at se de gamle spille med og være kompetitive i NBL. Både Albert, Silas, Elle, Alicino, Møller og Gudmann spiller jo mere eller mindre fast for deres nye klubber. Af dem der er flyttet op i rækkerne er det vel i virkeligheden kun Emil Wass, som ikke har spillet meget, men sagtens kunne være relativt fast mand deroppe.
Det er jo ren Jammerbugten! Den er ik længere. Eller så det spørgsmål. Om tid. På så kort tid og 50 plus spillere igennem. Så lå de røde lys sgu ramme lidt:)


Arh, synes det er en lidt useriøs sammenligning. KDM i Jammerbugt var meget værre end det vi har set i AB indtil videre.
Freriks er rigtig god, han skal bare have lidt mere blik for sine medspillere.


Enig - tror dog problemet ligger i han ikke har nogen legekammerater offensivt som er på hans niveau. Han skal bare ligge inde i boksen, og så have nogle spillere der kan servicere ham. Jeg tror dog måske ham hlynnson kunne være med til at bidrage lidt.

Brodersen mener jeg nok nærmere er 3. division. Det har været noget af et skridt ned fra Albert.


Han kæmper altid flot, men har store problemer defensivt, og hans offensive kvaliteter er bare slet ikke gode nok til at retfærdiggøre manglerne defensivt. Det samme kunne til dels siges om Garly. Han kæmper altid, men hvis man vil ligge i toppen af divisionen, så bliver ens spillere også nød til at kunne andet end at kæmpe. ift Garly så jeg hellere Ilsø eller Lind spille, men der er i realiteten ikke en venstreback alternativ til brodersen, medmindre der er en spiller der kan spille den position uden jeg ved det. Jeg havde gerne taget både Lukas Koch eller Simon schultz som begge tidligere har spillet den i AB og som begge var transferfri den her vinter over brodersen.


Analyse efter forårets 2 første kampe

Esbjerg kampen starter vi rigtig dårligt og lukker 2 kasser ind på personlige fejl, men efter det sætter vi os stille og roligt på kampen og er faktisk det bedste hold i 2. halvleg. I den kamp fandt vi også ud af at Tim skal ikke nærme sig kanterne men bare ligge i midten og sparke lortet i kassen, syntes også vi så der at Hassan og Hlynsson er gode signings og at Ilsø, Sidoel, DAP, Gaub, Tim, Lindell og Koudelka er gode spillere samtidigt med Yamaya ligner en Timo Werner type kommer med gode ting men kan ikke scorer og Flamur har noget fysik og hurtighed der er spændene

Kampen idag mod Aarhus kommer vi rigtig godt fra start og burde vel fører 3-0 ved pausen hvis Yamaya kunne finde ud af at sparke ordenligt, syntes Gomes gjorde fin figur og allerede der tænkte jeg vi havde mange gode kanter (selvom at hvis Hassan havde startet stedet for Yamaya tror jeg vi havde vundet) men altså så smider vi O´vonte Mullings på banen puha han ser rigtig rigtig rigtig spændende ud men desværre tillader vi Aarhus at komme ind i kampen på et heldigt mål men alligevel føler jeg vi har chancer til at vinde. Men føler den spillestil vi blev lovet er kommet en smule til live nu. (forstår dog ikke hvorfor Hørdum ikke starter)

Alt havde egentlig været fryd og gammen og lignet en oprykning hvis vi ikke havde de 3/2.5 problemer der hedder Jen der er en inkompetent magtliderlig hat som styrer klubben som hans legetøj og spiller kong gulerod, så har vi det helt store spørgsmål hvor mange penge er der i kassen? kommer der en kapital indsprøjtning ? og så 3. problem der måske kan løses David... for vi kan alle være enige om at hans håndteringer af de prøvespillere har været helt væk og at management by fear bare skal stoppes men altså ønsketænkning kunne vel være han har lyttet på kritikken og måske tilpasser sig og så de andre sager omkring ikke at snakke med sit staff er jo lidt løst krudt men hvis han forsætter med at være en kegle syntes jeg Senthu virker kvalificeret til at overtage til sommer

så alt i at ser jeg egentlig en oprykning yderst sandsynlig NÆSTE år hvis Jen og FCFG først og fremmest bare kun kommer med pengene (en stor kapital indsprøjtning lyder nødvendig) og overlader resten til de kvalificerede personer og så skal man holde på nuværende trup udover spillere som Wagner, Doumbia og Hakim og så måske supplere med en endnu bedre venstreback og måske endnu en god midtbane, så ser jeg gerne som sagt Senthu som coach og så hvis de kommer med så mange penge som de siger så smid nogle yderst tiltrængte millioner i akademiet

byd gerne ind med jeres tanker på mine ideer og observationer
byd gerne ind med jeres tanker på mine ideer og observationer


Lidt verbost, men bortset fra det er jeg enig.

Jeg tror stadig ikke på, at DR kan få det ud af holdet, som vi kan se, at han burde få ud af det.

Syntes at Brodersen havde nogle øjeblikke i kampen, men han har bare endnu ikke vist, at han har niveauet til at spille med i toppen af 2. division.

Spillerniveauer er heldigvis ikke statiske så de har jo resten af sæsonen til at bevise, at de er gode nok.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tim skal ikke nærme sig kanterne men bare ligge i midten og sparke lortet i kassen, syntes også vi så der at Hassan og Hlynsson er gode signings og at Ilsø, Sidoel, DAP, Gaub, Tim, Lindell og Koudelka er gode spillere samtidigt med Yamaya ligner en Timo Werner type kommer med gode ting men kan ikke scorer og Flamur har noget fysik og hurtighed der er spændene


Fuldstændig enig at at Tim skal bruges på toppen i stedet for at bruge alt sin energi ude på kanten - han er bare en kæmpe mundfuld for center forsvaret i 2 division da han er hurtigere end de fleste center forsvarer, god fysisk og god teknik (på det her niveau). Enig i at det er de spillere som det skal bygges op omkring til næste år.

(forstår dog ikke hvorfor Hørdum ikke starter)

Hvordan ser din ideel start 11 ud lige pt? Er det Hørdur/koudelka og DAP på midten eller vil du hellere have Hørdur over koudelka? DAP er selvskrevet i mit hoved.

O´vonte Mullings på banen puha han ser rigtig rigtig rigtig spændende ud


Han så i hvert fald helt vild hurtig ud :D

og så 3. problem der måske kan løses David... for vi kan alle være enige om at hans håndteringer af de prøvespillere har været helt væk og at management by fear bare skal stoppes men altså ønsketænkning kunne vel være han har lyttet på kritikken og måske tilpasser sig og så de andre sager omkring ikke at snakke med sit staff er jo lidt løst krudt men hvis han forsætter med at være en kegle syntes jeg Senthu virker kvalificeret til at overtage til sommer


Hvis david er en dårlig træner, så er han en dårlig træner og skal ud - men er lidt i tvivl om hvad det rigtige træner match er, hvis strategien i AB vitterligt er at hente massere af unge lykkeriddere fra udlandet, give dem 6-12 måneder til er performe og ellers sparke dem ud. Uden at vide det tvivler jeg på at de bedste trænere i DK ville have lyst til at acceptere sådan et job hvor de ikke havde meget at skulle have sagt ift at hente spillere (og måske heller ikke taktikken på banen?) Som nævnt nogle gange ville en drømme træner nok være en Lønstrup - synes ikke det virker holdbart med Hillerød som ikke kommer til at kunne spille kampe på hjemmebane i Hillerød i mange år ud i fremtiden.
Kunne en Peter Bonde være interessant? Eller et wildcard i Magne Hoseth hvis han stadig gerne ville blive i Kbh?

Senthu som coach og så hvis de kommer med så mange penge som de siger så smid nogle yderst tiltrængte millioner i akademiet


Hvordan vurdere du Senthu? Jeg har nok ikke fulgt godt nok med til at kunne vurdere om han kunne være et godt bud. Ift akadamiet så tror jeg den kamp er tabt på den korte bane. Konkurrencen i København er bare for stor og når både Brøndby, FCK, Lyngby og FCN har 1,2,3,4 pick om de bedste talenter så er der bare ikke meget tilbage til AB, HIK, B93, Fremad, Vanløse. Lige nu og her tror jeg hellere jeg ville få AB etableret som en klub man kunne tage seriøst igen i 1 Div før jeg begyndte at tage den kamp op, og så håbe på det der ene stortalent gennem akademiet per 2 -3 sæson (Anis, Younes, Lerager, Thelander, Haugaard, Okosun, Nico Jørgensen) og så ellers prøve at støve det overskydende op fra de 4 største når de begynder at blive senior spillere ( Jradi, Bjarke Jacobsen, Dal Hende, David Jensen)
Kommentatoren på jfm play sagde noget i stil med at Brodersen var et scoop for AB, da han var en vigtig brik for B93 oprykning sidste år og godt ville kunne spille 1 Div nu. Han er trods alt kun 21 år, så han bliver sikkert bedre og bedre, men synes ikke han er god nok pt til at være førstevalg på den plads.
bold227857

Hvordan ser din ideel start 11 ud lige pt? Er det Hørdur/koudelka og DAP på midten eller vil du hellere have Hørdur over koudelka? DAP er selvskrevet i mit hoved.

Tænker også at DAP skal starte, selvom jeg ikke er sikker på jeg syntes han er bedre end de 2 andre så syntes jeg han skal ned som CB syntes ikke han var god som CDM. Syntes overall Hørdur er bedre end Kouldelka men Koudelka har altså bare noget rigtig vigtig fart så den er svær der og kan ikke forstille mig Koudelka på back, Hørdur kunne være sjov at prøve af der men tror ikke helt på det. men en start xi ville lyde nogenlunde sådan her

MM: Gaub
HB: Mullings
CB: DAP
CB: Hørdur
VB: Lindell
CDM: Sidoel
CM: Hlynnson
CAM: Hassan
LW: Yamaya
RW: Dzelili
ST: Freriks

Super Subs: Ilsø, Koudelka, Garly og Gomez
Ville gerne have Mullings på kanten da han blandt andet scorede et flot mål derfra idag i reserve træningskampen mod B93 men syntes vi har så mange gode kanter at det giver mening at putte ham på backen hvor han spillede for NY Red bulls og så den højre side med ham og Flamur er bare en der har smæk på

Som nævnt nogle gange ville en drømme træner nok være en Lønstrup - synes ikke det virker holdbart med Hillerød som ikke kommer til at kunne spille kampe på hjemmebane i Hillerød i mange år ud i fremtiden.
Kunne en Peter Bonde være interessant? Eller et wildcard i Magne Hoseth hvis han stadig gerne ville blive i Kbh?


ja, Lønstrup er drømmen, Bonde han er i Slagelse og har kun hørt dårligt om ham og tror nok ikke Hoseth gider.

Hvordan vurdere du Senthu? Jeg har nok ikke fulgt godt nok med til at kunne vurdere om han kunne være et godt bud.

har snakket med nogle akademispillere der siger da de spillede mod Kolding da han var træner der var det helt vildt at se spillere med så meget respekt for en træner og han stod fra siden og mikromanagede kampen til perfektion. En træner man bare syntes er irriterende når man er imod men de fortalte til de træninger med han på AB at de forstod nu hvorfor hans spillere respekterede ham, fordi han bare levere et stykke arbejde med kvalitet i mens han stadig havde en menneskelig relation (næsten det stik modsatte af David) og ellers har jeg på vandrørende også kun hørt godt om ham.

Ift akadamiet så tror jeg den kamp er tabt på den korte bane. Konkurrencen i København er bare for stor
ja men problemet er vi er ved at blive overhælet, det der holder os middelhøjt på stjerne ranglisten er fordi vi har vores drenge ude og spille på store adresser

Nå, nu sidder vi her efter 5 kampe i foråret som er endt med 3 nederlag og 2 uafgjorte og jeg tror der er 75% sikkerhed for at det ender med nedrykningsspil efter sidste runde (AB taber, Skive taber og FA vinder). Et par observationer jeg har gjort mig:
1. AB´s offensive spil er katastrofalt... Den eneste offensive spiller som virker til at have fodboldforståelse er Freriks. Det kan godt være at spillere som Gomez, Mullings, Yamaya, har nogle okay kompetencer med enten teknik eller fart, men det er jo fuldstændig ligegyldigt hvis den efterfølgende aflevering er i fødderne på en modspiller eller et skud på mål ender som et indkast til modstanderen. Det virker som om det er spillere som aldrig har spillet andet end seriefodbold hvor man fik en basic opstilling og så ellers bare ligesom lod spillerne "spille bold". Hele holdet virker som om de ikke har nogen taktik, eller bare ikke har fodbold intelligensen til at føre den ud i livet - og så er det eneste man kan gøre jo bare at spille en lang høj bold op på Freriks og håbe på han tryller.
2. Dzelili synes jeg faktisk ser udmærket ud - netop fordi han modsat de andre spillere faktisk virker som om han har en forståelse af helt grundlæggende fodbold principper. Med det sagt, så tror jeg ikke det ville være dumt at spille nogen kroner på han hiver sig et rødt kort her i foråret. Mængden af underlige infights, sparke bold væk efter frispark, bære bolden med hænderne helt ind i straffesparksfelten ved indkast i stedet for at lade den ligge ud ved sidelinjen, er ret vild ift han vel stadig sammenlagt ikke har spillet meget mere end en time sammenlagt.
3. Jeg tror det her var sidste skud for Roufpanah. Enten så bliver han fyret her inden sidste kamp for at kunne bruge den typiske ekstra gnist hos spillerne der kommer ved et trænerskifte til at forøge chancen for point mod Middelfart eller så ryger han efter kampen mod Middelfart når nedrykningspillet enten er blevet en realitet eller man måske var heldig at både FA og Skive tabte.
4. Jeg er stadig ikke 100% overbevist om at Roufpanah er problemet. Enten så er han stråmand og har reelt ikke nogen indflydelse på taktik og hvem der spiller eller så er han faktisk en dårlig træner. Jeg vil dog til enhver en tid tænke det må være en meget svær opgave at at få et hold med en gennemsnitsalder på 23 år, 10 forskellige nationaliteter og med 15 udskiftninger hvert transfervindue til at spille som et sammenhængende hold.
Roufpanah skal bare ud nu, jeg ser enten Senthu overtage ellers kunne jeg rigtig godt tænke med Jens Gjesing som er træner i VSK Aarhus, hvor han har gjort et godt stykke arbejde over flere år og spiller målrig fodbold.
Annonce