Snak

Mere indhold efter annoncen
@Ponmani

Jeg tror faktisk ikke vi undervurderer dem. Jeg tror det var tilfældet i første kamp mod Zagreb, kombineret med at flere i B-kæden havde travlt med at mele sin egen kage. Mod Olympiakos var det nervøst efter et kvarter, hvor målet ikke var kommet. Holdet selv og Wenger har nok nærmere smidt for meget pres på og når udviklingen i kampen begynder at ligne den vi så mod Anderlecht, Monaco, Zagreb og flere i den hjemlige liga, forplanter det sig hurtigt over hele banen. Det meste falder egentlig tilbage på Wenger, som i adskillige sæsoner har sat holdet helt skævt op til mange kampe, både taktisk og mentalt. Når vi så må over i Gung Ho, går det ad helvede til. Der må være et sted mellem at komme ud på græsset på flade fødder og at starte kampen som om vi allerede er nede med 2 og på jagt efter en reducering.

I går var det dog også spillerne der fejlede. To tåbelige fejl giver to latterlige mål. Ospinalmunias taler for sig selv, men særlig ved deres 3. mål, burde det medføre kollektiv skridtbank med en frossen porre, at man logger af på den måde.


Theo bliver bare aldrig en angriber han gerne vil være, selvom der er sket forbedringer i hans nærteknik er spillet med ryggen til målet ikke godt nok til et hold der vil være med helt i top.


Nu er det vel ret beset heller ikke angriberen med ryggen til mål han skal være. Olympiakos er et ganske fysisk hold, med nogle solide karle bag. Theo scorer og sætter et mål op. Det er vel godkendt for de fleste angribere. Problemet var nærmere at Özil meldte sig helt ud af kampen ganske tidligt, og det i begge spilretninger.
Det virker sært. For bare 4 år siden vandt vi kun 2-1 hjemme og fik tæv 3-1 ude.

Skuffende resultat selvfølgelig, men hysteriet kan også blive voldsomt nok. For 5 år siden tabte vi til ligegyldighederne Braga og Shakhtar.


Nu er der forskel på at være tvunget til at vinde, og så stadig tabe til et lille hold, og så at være mere eller mindre sikker på videre deltagelse, og så spille mod hovedet under armen. En ret stor forskel endda.
OK. Det hele er lååårt!
Kos ude med en hamstring. Det spiller bar´
Vores CL-billetter er efterhånden udelukkende en økonomisk gevinst, sportsligt betyder det bare pinligheder og cementering af vores status som kronisk underachiever.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er jeg enig i. Som sagt før, græder jeg ikke snot hvis vi tager 3. pladsen i puljen og tager torsdagsbold, hvis man vælger at spille turneringen.

Overordnet har vi fejlet i ChL i denne sæson, hvor Monaco sidste sæson også kan komme med. I ligaen ligger vi lunt, særlig med en sejr lørdag. Vi har spillet dårlig decideret dårligt mod Wham, hvor vi tabte. Med lidt dommertække havde vi muligvis stået med flere point efter Liverpool og Chelsea. Videre er vi begyndt at score, selvom det oplagt skal balanceres bedre med defensiven. Ser man bort fra Wham-kampen, har vi dog taget de point som må være et minimumskrav. Jeg vil måske gerne se lidt mere af sæsonen, inden det hele er lort.

ChL er jo heller ikke lukket for os endnu. Der skal vindes solidt hjemme mod Zagreb og ude mod Olympiakos. Ærgerligt for os, at de to klubber har de billige kampe mod Bayern, men sådan har vi jo selv anrettet det. Vi kan dog fint gå videre med 8 eller 9 point, da ingen af de andre to ligner mandskaber der oplagt tager 10, hvis vi ikke giver dem flere. Det er to kontrahold, så deres to indbyrdes kan også let blive to uafgjorte.
Ork, vi skal skam nok ende som toer og blive slået ud i første knockout-runde, og vi skal også nok undgå at falde sammen i ligaen, det er blot frustrerende at overvære hvordan klubben bare ikke kan tage det skridt op, og hvordan hver sæson skal være en gentagelse af den forrige.

Er stadig i jetlag efter forventningsrutsjeturen fra før sæsonstart og til nu - vi lignede et hold der endelig "klikkede", vi var bedst i PL i 2015, og pre-season lod ikke andet antyde end at vi ville fortsætte derudaf. Men vi er det samme gamle Arsenal, der er ikke sket en skid.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Det er da frustrerende at spillet ikke kører når preseason var så god og vi i øvrigt er sluppet for tidligere sæsoners skadeshelvede. Men spillet har flydt før og kommer selvfølgelig til at flyde igen. Lad os vise lidt tålmodighed, på trods af kritikken (som er godt begrundet) så er vi stadig med i mesterskabskampen og heller ikke helt ude af CL endnu.

Op med humøret og tænk på hvor mange points der bliver skrabet sammen, når klaveret begynder at spille igen.
Frem Arsenal Hvis alle meninger er lige gyldige, er alle meninger ligegyldige.
Så letkøbt og trivielt selvbedrageri blev jeg for gammel til for et par årtier siden, men tak for forsøget, i hvert fald.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
"Skal jeg hente en stige, så du kan komme sikkert ned fra piedestalen, Jeppe Holst? Magen til arrogant kommentar skal man lede længe efter. Narrøv!"

Haha. Nej tak det går fint, men tak for opmærksomheden. Arrogance vil jeg absolut ikke kalde det. Det må bare være utrolig usundt for dig at være så indebrændt, og jeg mener det sgu oprigtigt: hvis du synes, at Arsenal er et fucking lortehold, og glemmer al historie og dit eget tilhørsforhold, og bygger alt det sure på en dårlig sæsonstart, så skift da trøjen ud. God aften.
Annonce