Sikke en kamp i går. 20-30 helt perfekte minutter fra start og så ellers en taktisk justering (hvem havde troet det?) og en komfortabel sejr blev forsvaret hjem.
Og det var altså en komfortabel sejr uden en af PLs - og velsagtens verdens - bedste centrale forsvarsspillere. Gabriel ligner efterhånden en drømmesigning og selvom Per er på retræte, så mærkes det ikke voldsomt endnu. Inden kampen snakkede eksperter igen-igen om hans manglende fart, der skulle udnyttes fra modstanderne. Det skete ikke og med undtagelse af den store chance til Martial i slutningen af første halvleg, spillede Mertesacker - nøjagtigt som resten af forsvaret - en fejlfri kamp. Monreal er virkelig blevet voldsom. Han placerer sig så sjældent forkert, tager de rigtige løb både offensivt og defensivt og spiller med stor autoritet. Han er milevidt foran Gibbs efterhånden.
Edit. Jeg har fuldstændig glemt Cech. Suveræn præstation fra en mand, hvor klassen og roen bare driver af. To store redninger (som jeg husker det) og ellers en stabil præstation, hvor han dirigerede sit forsvar og tog de vigtige indgreb i feltet. Han virker til at fungere rigtig godt sammen med især Mertesacker.
På midten var Santi en fornøjelse. Han har virkelig taget arbejdshandskerne på og hans fødder er fortsat magiske. Coquelin er Coquelin og han er perfekt i det her system. Hvad er der dog sket der?
Özil var en fornøjelse og ligner endelig den spiller vi allesammen regnede med, nu hvor han har flere hurtige spillere foran sig. I modgang er han ikke min kop te, men i medgang er han virkelig uhyggelig.
De fik alle tre Uniteds midtbane til at ligne det den var. Yderst ordinær, hvor især Schweinsteiger lignede en fodboldpensionist, der ikke kunne følge med i tempoet.
Ramsey passede sit job og var især i første halvleg en fornøjelse. Gode afleveringer, gode løb uden bold og en flot aktie i 1-0 målet. Begyndte at spille lidt fandango i 2. halvleg, hvor han havde flere dumme boldtab og skal selvfølgelig score i 1. halvleg.
Sanchez var suveræn og Wenger ramte om nogen hovedet på sømmet, da han sagde at Sanchez blot havde brug for at score. Nu ligner han den gudespiller han var i sidste sæson - især 3-0 målet var trademark Alexis.
Theo er efterhånden også sikker mand på holdkortet, i min bog. Han er bedre uden bold og virker ganske simpelt farligere end Giroud lige nu. Scorede ikke i går, men spiller en fabelagtig kamp alligevel. Fandt rummene, trak deres forsvar i ubalance og lagde op til to mål.
Ros til Wenger for at holdet var klar fra start og for at foretage en justering i pausen, så kampen blev forsvaret hjem. Man kan levende forestille sig hvad en tidlig reducering havde gjort ved holdet. Nu venter der så landskampspause og en periode, hvor holdet og Wenger skal bevise, at resultatet kan bruges til noget. Ideelt set skal oktober veksles til 7-9 point og så er vi klar til hjemmekampen mod tøserne d. 8. november.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.