Snak

Mere indhold efter annoncen
Til gengæld er det positivt, at han rider videre på bølgen. Undgår han at blive skadet, kommer han bare endnu stærkere tilbage.
Vores spillere ligger generelt ikke på den lade side under denne landsholdspause. Sanchez garnede som nævnt mod Brasilien i går og i dag laver Santi 2 for Spanien og Theo 1 for England. Jeg har kun set Theos - et super løb, en gudeaflevering fra Barkley, et fint første touch og en klinisk afslutning. Theo er varm. Det bliver spændende at se, om han kan holde den kørende, nu han endelig får lov til for alvor at spille sin ønskede 9´er.
Santis første mål var ikke noget specielt, men det andet var et fladt spark mod det lange hjørne fra lige uden for feltet - ganske fint sparket ind. Det ville være fint, hvis han kunne finde målstøvlerne frem, når han spiller i London også.
Stærkt af Giroud. Han kan i den grad bruge lidt selvtillid. Gode mål, selvom det ene var en smule heldigt.
Ja fedt at han får spilletid og får scoret, men det gør altså ondt at det er mod os.
Frem Arsenal Hvis alle meninger er lige gyldige, er alle meninger ligegyldige.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Begge mål kom fra dårlige afslutninger, men mon ikke han er ligeglad. Forhåbentlig er han ligeglad.
Jeg har stavet mit brugernavn forkert
Ja fedt at han får spilletid og får scoret, men det gør altså ondt at det er mod os.


Mod os?? Du er i Arsenal-tråden... Ikke i en eller anden klaphattetråd.
Månedens MACHO: DANILO SOARES Månedens TUDER: RACISMUS PALUDANUS
Jeg kunne dog godt lide hans løb i den første scoring, men ja, det var dårligt målmandsspil. En anden ting jeg også godt kunne lide, var hans løb uden bold i de første 20 min. Det klæder ham virkelig. Han er dog gået ned i kadence sammen resten af holdet her i 2. halvleg. Han havde til og med chancen for et hattrick, men vanen tro, bliver det hele en smule nonchalant.
Özil trækker et straffe og leverer en assist. Giroud laver to, det samme gør Cazorla og Theo og Sanchez kom også på tavlen i deres kampe. Hvis vi ellers kan få folk hjem uden skader, er det vel den bedste hyggeboldspause i nyere tid.
Fint med to mål til Smukke, også selvom at Boleslaw Junior ser mere end en smule suspekt ud på dem begge. Hvad der irriterer mig ved Giroud er dog meget godt summeret op ved den friløber han brænder. Her har han chancen for et hattrick og, for en stund, få mange af sine franske kritikere til at holde kæft. Istedet forsøger han på den samme slatne afslutning som han prøvede imod Newcastle. En afslutning hvor han ikke kigger på keeperens udfald, men istedet forsøger en "smart" manøvre der står skrevet i gårsdagens avis. Kig op for helvede, og så hak den i rusen. En friløber er ikke raket videnskab.

Det slår mig at mange af de mål Giroud scorer ofte er på hans første berøring, hvor der ikke er tid til at tænke for meget over tingene. Det samme gælder i småspillet. Alt over to berøringer er ofte helt af helvede til. Det er dog ikke et vanvittigt stort problem, hvis han kan holde sig til de få berøringer, men han skal arbejde med ikke at overtænke situationen hvis han er på kuglen i mere end et sekund. Han kunne passende kigge på Theodore som er helt anderledes kold i de situationer.

Iøvrigt hvis man aldrig bliver træt af at se magi fra guds enbårne søn, så er der en vine på internettet af en pasning til Schurrle fra gårsdagens kamp. Er du da svimmel knægten har overblik.
KROENKE RAUS!
Annonce