Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg tænkte mest på Grimandi, da han uden for meget fuzz, klarede at rage godt over 100 kampe til sig på diverse defensive pladser, samt vinde et par titler i processen. Kan vores unge engelske misfit gøre noget tilsvarende, da det lige nu er samme pladser og rolle han har udsigt til, er det meget fint. Grimandi går ikke over i historien som nogen Arsenal-profil, men han var som regel garant for at få arbejdet gjort, hvis det kunne holdes simpelt Jeg havde givet min højre klunke, for at have Machoen Gilberto i folden i dag.
moderator
Kan i huske denne lækkerbidsken? https://www.youtube.com/watch?v=PtidXpWaVVM
https://kortlink.dk/sudv
Heh dengang scorede Chelsea også størstedelen af deres mål på hovedstød. Og Petit og Parlour, hvilken midtbaneduo, hvilket hår!
Spændende i aften. Jeg står vel og venter på min bagage når der fløjtes igang, så det bliver næppe meget jeg får med mig. Det er måske godt nok.

Jeg er spændt på om vi kører samme opstilling som i weekenden. Ramsey er klar´ish, og Wenger under pres, så mon ikke han ryger direkte i vælten, med en forstrækning efter 25 minutter som resultat. Alternativet, blandt seniorer, er Gibbs på venstre eller Campbell på højre. Sidst gik vi på kniven, så Campbell ville i min optik være en katastrofe, men Wenger kan se ham som et led i det offensive push. Vi skal dog "bare" have en sejr, så der er 90+ at rutte med. I en så vigtig kamp tror jeg desværre Flamini får den dybe midt, så det bliver heller ikke i denne omgang vi ser Chambers.

I weekenden skal Ox være tilbage igen, men den bløde bug på midten har vi stadig i Coq´s fravær. I forhold til Campbell, ville jeg næsten hellere se at vi bruger Adelaide som førstevalg fra bænken, til vi er fuldtallige. Han har potentiale, mens DEN COSTARICANSKE HESTERØV har en fremtid et andet sted. Sidstnævnte har scoret et flot mål og naturligvis også været hæmmet af tid sammen med Debuchy, men chancen har han ikke grebet. Hvis han i lørdags havde magtet at åbne kroppen og lave et tap in, havde historien måske været en anden, men når man ikke kan ramme en ko i røven med en banjo, er der intet til at kompencere for de øvrige mangler i spillet.

Adelaide foran Monreal gør mig ikke så nervøs. Monreal har været meget stærk og generelt er der mere dækning i rummene, med Kos´ fart, i den side også.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ha ha, hovsa, giver Le Saux lige fingeren til udefansne ved 3.18? Jeg troede, han var sådan en velopdragen, avis-læsende type.
Jeg gad egentlig også godt at se Jeff få chancen, har vi behov for at sætte en offensiv spiller ind fra bænken i løbet af kampen. Skibet er for længst sejlet for Campbells vedkommende, så vi kan lige så godt teste Jeff og give ham en chance for at vise sig frem, frem for at bringe en, der ingen fremtid har i klubben, i spil. Men det kommer selvfølgelig ikke til at ske.
Psykopaten og uduelige Campbell kommer ind for Coq og Gibbs. Det er ikke et hold der vinder mesterskaber eller Emirates cup, men det burde være nok til at slagte et tegneserie hold fra Kroatien. Forhåbentlig gør de bavariske svinehunde arbejdet færdig imod Olympiakos, sådan at vi har en test af pacemakeren i Grækenland. Jeg tipper 3-0 på mål af Sanchez og to af smukke.
KROENKE RAUS!
"Jeg gad egentlig også godt at se Jeff få chancen, har vi behov for at sætte en offensiv spiller ind fra bænken i løbet af kampen. Skibet er for længst sejlet for Campbells vedkommende, så vi kan lige så godt teste Jeff og give ham en chance for at vise sig frem, frem for at bringe en, der ingen fremtid har i klubben, i spil. Men det kommer selvfølgelig ikke til at ske."

Iwobi måtte også gerne få chancen, han gjorde det fint i pre-season.
moderator
Glimrende angreb. Og faktisk en ret stor chance til Santi. Mere af de hurtige pasninger og gode bevægelser, tak!
https://kortlink.dk/sudv
Annonce