Snak

Mere indhold efter annoncen
Nej, men hvis det er til holdets bedste, må Wenger så ikke forme en spiller, så han vender lidt tilbage til nogle dyder han tidligere har vist? Det er jo ikke en udvikling Ramsey er ukendt med.


Muligvis hvis han var førstevalg på pladsen, man skal nok ikke forme en spille efter vikartjansen. Ramsey er netop blevet højrekant fordi Wenger har erkendt han er blevet for offensiv til det andet (ofte nævnt, ofte glemt - jeg kan anbefale interviewet på arsenal.com) - det er nok ikke noget man kan tage en lang snak om og så har vi en naturlig 8´er igen.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
det er nok ikke noget man kan tage en lang snak om og så har vi en naturlig 8´er igen.

Nej, men man burde midt i et skadeshelvede, når man har en spiller der helst vil spille centralt, kunne tage en ganske kort snak om hvad det indebærer, skulle han have glemt det. Igen, det er oplagt viljen der mangler, og Ramsey gør hverken sig selv eller holdet en tjeneste, ved at ignorere defensive pligter. Slet ikke hvis han mener det alvorligt med at ville mere ind centralt.
moderator
@Spock

At Wenger kommer med et par taktiske instrukser ift. vikartjansen er næppe noget der gør Ramsey til en helt anden spiller på den længere bane. Og nu vi snakker om den længere bane, så kan jeg fortsat ikke se hvorfor Wenger skulle være bange for at Ramsey bliver formet mere ift. 8´er-rollen.

Jeg har svært ved at se Ramsey som en stærk starter på andre positioner. På kanten gjorde han et fint stykke arbejde, men han lignede på intet tidspunkt nogen åbenbaring på positionen. Og vi har flere andre muligheder. På 8´eren vil vi derimod om kort tid mangle en god permanent løsning, medmindre Elneny brager igennem.

"Wenger har erkendt han er blevet for offensiv til det andet (ofte nævnt, ofte glemt - jeg kan anbefale interviewet på arsenal.com)"

Jeg forstår stadig ikke argumentet. Deri ligger en forudsætning om at Ramsey ikke kan rettes til i en mere defensiv retning. Og det som nævnt på trods af at det faktisk er sket tidligere, i 12/13-sæsonen.
https://kortlink.dk/sudv
moderator
@Bosse

Oh shit. Godt jeg har blokeret det, for min verden ville da bryde sammen hvis jeg så det! Mon det er én der har meget travlt med at påpege hvor meget andre går op i det, men sjovt nok er dén, der selv har travlt med at nævne boldene?
https://kortlink.dk/sudv
Det tror jeg ikke, Geddar. En af de få ting vi ved er, at under fødslen byttede personen kanal med 2,5 kilo afføring, via en rectovaginal fistel. Lægerne havde 2,5 kilo turd svøbt i tæpper i kuvøsen, før knægten kom til verdenen via bagudgangen, hovedet først i ifö-porcelæn, nogle timer senere. True story.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Som det bliver nævnt tidligere, har Bruce åbbent udtalt, at han gerne beholder Hayden permanent. Jeg ved ikke helt hvordan jeg har det med at han siger den slags, men det er ikke det væsentligste. Jeg synes det er fint vi låner til Bruce, men det lader lidt til at han har fedtspillet med Hayden, måske netop for at løsne noget. Når han har startet har han leveret glimrende, men Bruce har i større omfang valgt Ex-Spuds folkene.

Hayden kan jeg godt se blive en solid spiller på niveauet. Vi og de unge skal have mere tålmodighed, men Wenger skal oplagt også blive bedre til at give minutter her og der. Det burde være lettere uden folk som Arteta, Flamini og Mozart, men man ved aldrig. Efter magre år er der igen interessante spillere i akademiet, men nu mangler vi så tydeligt det link til førsteholdet, som man havde tidligere. Hvis det ikke er det ene, er det lidt det andet.

Alt det sagt, ser Iwobi ud til at være på vej ind. Gnabry, Hayden, Bielik er så i limbo. En akademispillere introduceret om året er vel fint, og vi havde Bellerin sidste sæson, men den røde tråd i den enkelte spillers udvikling er nærmest ikke til stede. I Gnabry frygter jeg vi har forsømt et af Europas største talenter, og det piner mig lidt.

Zelalem lader til at have haft det godt med lidt afstand, men det er svært at se før han returnerer, grundet forskellen i niveau. Jeg tror godt han kunne ende med endnu en sæson hos Rangers, når de rykker op.
http://www.arsenal.com/news/news-archive/20160119/nacho-why-i-wanted-to-extend-my-stay

Han virker frygtelig sympatisk, Mini-Crouch. Manglende kommunikation har antageligvis været et problem. På det seneste ser man ham oftere gestikulere og kommandere rundt med folkene omkring sig, hvilket er positivt. Før havde man netop indtryk af, at han lidt løb rundt i sin egen lille boble, særlig på omstillinger. Især mod udfordrende spillere, hvor han blev isoleret, var det et kæmpe problem.

Godt vi får forlænget. Jeg er meget glad for den type spiller og personlighed.
I Gnabry frygter jeg vi har forsømt et af Europas største talenter, og det piner mig lidt.


Jeg er tilbøjelig til at være enig. Unge Gnabry har fået en del spoleret af skader, og et mislykket ophold hos Pulis. Det bliver potentialet dog ikke mindre af - knægten er jo kun 20 år.
Rent niveaumæssigt tror jeg ikke at han er særlig langt fra Oxen. Evnen til at træffe de rette beslutninger på banen kan ihvertfald kun være bedre.
Maitland-Niles med en reduceringskasse i Ipswichs Fa-cup-replay.
"Godt vi får forlænget. Jeg er meget glad for den type spiller og personlighed."

Cadeau til dig Bosse. Jeg har sjældent set nogen være mere rasende på en spiller end du på Monreal, da det ikke kørte for ham. Jeg er i øvrigt helt enig. Han har rykket sig helt vildt. Det er fantastisk, at han på et års tid er gået fra marginalspiller og svageste led i truppen, til at være en af Premier Leagues bedste venstrebacker.
Annonce