Snak

Mere indhold efter annoncen
Hænning

Det er også et key moment for mig i sæsonen. Og det var helt unødvendigt da vi stadig havde en udskiftning.
Hænning m.fl.

Nu sagde jeg altså bare, at holdet har kunnet spille fodbold. Det her hold. Dog med Santi. Det har vundet to FA Cups. Det slog City i december. Altså, takterne har været der. Jeg tror ikke, at det er en blind høne som finder korn. Men intet går op i en højere enhed pt., og selv da det kørte (bedre), var der åbenlyse svagheder, som Wenger igen-igen-igen-igen-igen-igen-igen ikke gjorde noget ved. Skylden ligger hos træneren. Man burde kunne få mere ud af det nuværende materiale, selvom der også bør opgraderes i alle kæder (angriber, kantspiller, ny midtbane, midterforsvar).

Den ENESTE fucking sølle trøst er at Spurs også tabte, så vi endnu har en chance for i det mindste at slutte over dem


Hvis vi fucker den her gyldne mulighed for mesterskab op, så får fejring af en evt. St. Totteringham´s Day en ret sølle bismag, den evige tabers hoveren over den marginalt større taber. Jeg deltager i hvert fald ikke i løjerne.

Og hold kæft hvor et det det samme lort hver år - det eneste spændingsmoment går på om vores forbigående gode periode ligger i efteråret eller foråret. Vi så i det mindste ud til at være sikre på top 4, skulle titlen glippe, nu begynder flere hold at nærme sig bagfra.

Brugte $12 på internetadgang i et fly over Atlanterhavet udelukkende for at se resultatet, og så er det kraftstejlme nederlag mod fucking Swansea. Lortehold.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Ifølge Matt Hughes fra The Times (på twitter) er klubbens plan at give Wenger en ny kontrakt, når den nuværende udløber, og at Wenger selv beslutter, hvornår nok er nok. Jeg har Wenger mistænkt for at være så stædig, at han vil dø med støvlerne på...
moderator
JESUS FUCKING CHRIST! Hvis det er sandt skal der rulle hoveder!
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der sker jo INTET. Der er ikke nogen hoveder der kommer til at rulle og vi kommer til at skulle leve med Wenger indtil han dør om en 30-40 år. Han skaber god økonomi, med hans 4. pladser og lige-ved-næsten-taktik. Det er det eneste bestyrelsen bekymrer sig om. Fodbold-produktet er kun et biprodukt. Det er brandet, der tæller for bestyrelsen.
Fuck me hvor er jeg træt af den her klub.....
Træt af Kroenke
Træt af Wenger
Træt af Ramsey, Gabriel, Usynlighedskappen, Sanchez ano 2016, Smukke osv.
Træt af [INDSÆT SELV]
Sur og træt gammel mand!
Jeg tror - modsat andre, kan jeg se - at stemningen i og omkring klubben på et tidspunkt når så giftigt et niveau, at end ikke Wenger kan ignorere det. På det tidspunkt, tror jeg han siger op.

Hvornår er så det helt store spørgsmål, men hvis vi taber til Spurs (og det gør vi) lørdag og dernæst glider i FA Cuppen, så tror jeg stemningen i fangrupperingerne er rigtig skidt. Især når det overordnet ser ud til, at Wenger har formøblet en så frugtbar sæson og at holdet spiller ringere end det har gjort i en årrække - og med så gode spillere.

Og mon ikke det bliver endnu værre til sommer, når Özil bestemmer sig for, at han ikke længere gider være i klubben. Rygterne vil vide, at han har surmulet i flere uger nu og han så også pænt skeptisk ud, da Campbell blev pillet fra banen i går, kan jeg forstå.

At bestyrelsen har mistet det sportslige touch, er vist ikke længere en hemmelighed. Man vægter stabil profit over sportslig konkurrence og det er så hvad det er. Men at Wenger på den her måde fuldstændig har mistet grebet, er jo sygeligt at se på.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
moderator
Mon ikke Wenger hiver endnu en FA Cup hjem, skaber en lille smule optimisme hos en del, og derefter forlænger?
https://kortlink.dk/sudv
Jo, det ville være typisk for Wengers sidste ti år, at han hiver en FA Cup og den så agerer redningsplanke for ham og hans tro på tingene. Igen.

Men at han har formøblet materialet de sidste to-tre år, er satme en forbrydelse af de større. Han har fået næsten alle de spillertyper han har peget på og i stedet for at fokusere på at styrke udsatte positioner, bruger han sine og klubbens resourcer på at jage Benzema og jeg ved fandme ikke hvad.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Lige for at sammenligne lidt med trænere under Kroenke, så har Rams haft Jeff Fisher som headcoach i 4 år nu.

Alle 4 år har Rams ikke haft en winning season og er endt på under 0.500 record.

Selvfølgelig har Rams ikke været i playoff i denne tid.

Nu er der snak om, at Rams vil forlænge Fishers kontrakt snart.

Længe leve middelmådighed!
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Annonce