Snak

Mere indhold efter annoncen
"Hvis man kun kigger på første sæson, så ja. Men der er bare meget få spillere der passer ind i skabelonen, hvorfor det her kan give mening. Endvidere ved vi jo ikke hvilket niveau Santi vender tilbage til. Derudover har han kontraktudløb næste sommer."

Vi ved ikke hvordan Santi vender tilbage nej, dog er mén efter knæskader vel mest hyppige hos spillere, som er afhængige af deres hurtighed/mobilitet. Det var jo ikke just Santis styrker i forvejen, og hans spil er jo i højere grad sat op på hans taktiske kunnen og tekniske færdigheder. Af samme grund kunne jeg godt se ham spille på positionen i 2-3 sæsoner mere.

Jeg ser i hvert fald ikke positionen som en, hvor der skal udskiftes på til sommmer, men snarere en position hvor vi bør kigge på garderinger. Måske er jeg dog bare forblændet af min ubetingede kærlighed til Santi, den skønne lille mand.

Jeg ser til gengæld hellere, at vi leder efter en spiller, som både kan spille ved siden af Santi og Coq. Kanté ligner the real deal, og ville være tæt på perfekt til vores midtbane. Ellers er den våde drøm vel en mand som Matuidi.
http://bit.ly/T6a4Wi
Mange fine muligheder i de lavere ligaer og bedre kvalitet end vi kan mønstre for tiden. Der er knald på The Den for tiden. Ellers er det bare at vade ind hos Fulham.
"Jeg tror Santi rykker retur til Spanien, eller noget mere eksotisk."

Hell no. Det ville være en mindre tragedie, hvis Santi allerede forlod os til sommer.
http://bit.ly/T6a4Wi
Nu skrev jeg ikke eksakt til sommer. Jeg tror dog ikke vi har ham mere end en sæson mere. Så er spørgsmålet hvordan kontrakten er konstrueret og hvad der ligger på bordet. Jeg ser ham ikke som Mozart og Arteta, som løber rundt på Colney med alzheimers, deler Werthers ud til de unge og kniber dem i kinden. Hvis Cazorla vil forlænge sin karriere skal han til at videre.
Er jeg den eneste der ser Ramsey anno 2016 som fejlcastet til 8´eren, og ikke (stadig) en naturlig 8´er, der ikke gør det specielt godt på sin favoritposition?
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nej, det er der vist en vis konsensus om. Jeg ved dog ikke om det er så enkelt. Han har jo spillet en god 8´er før, men det kræver en playmaker i det opbyggende ved siden af ham, lader det til. Det defensive arbejde og den evige forceren i længderetningen, er dog i stort omfang manglende coaching, tror jeg. Mou havde flået ham ud ved flere anledninger, når han sælger sin position og derved organisationen.
OK. Som jeg ser det er situationen med Ramsey at hans instinkter og fodboldbegavelse har udviklet sig temmelig fuldkomment og restløst over på 10´eren. Den Ramsey der kunne spille 8´eren i vores system tror jeg ikke findes mere, uanset mængden og kvaliteten af instrukser. Vi er næsten oppe på Kant-Cazorla i uegnethed til en tildelt position, i min verden.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
moderator
@Spock

Du har været for meget borte fra tråden. Frustrationerne mod Ramsey har ikke været større siden den horrible 11/12-sæson.

Jeg tror da godt han igen kan blive en god 8´er ved siden af Coq, men hold fast, det kommer til at kræve meget taktisk skoling.
https://kortlink.dk/sudv
Så er spørgsmålet hvilken klub Ramsey skulle være 10´er for. Han er jugo-10´er uden begavelse på bolden, særlig i pasningerne. Mod United så man hvor dyrt det er når der ikke er nogen i smørhullet. Ramsey giver selvfølgelig støtte i boksen, men hvis han også stort omfang har ansvaret for at servere den derind, har man et problem. Hvis noget ville jeg mere se hans bedste rolle som fri i en 4-3-3, lidt som Gerrard og Lampard i sin tid. Gerrard var næsten hængende angriber i perioder.

Afhængigt af Özil til sommer, er jeg egentlig fortaler for en regulær 4-3-3.
Jeg forstår godt frustrationerne, synes bare de er meget rettet på Ramsey og ikke så meget på at han er blevet tildelt en rolle han tydeligvis ikke magter at udføre længere. Vi blev jo (for nu at blive i sammenligningen) heller aldrig rigtig sure på Kant-Cazorla - det var Wengers stædige fejldisposition, og ham der var målskive for frustrationerne.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Annonce