Snak

Mere indhold efter annoncen
Lenny har hvervet Allah, som vist hjalp mod Everton. Gud er oplagt ikke Arsenal-fan, så måske ikke dumt at man også her udvider scouting-området på kontinentet og prøver at lokke de almægtige sponsorer til. Vi kan bruge alt den hjælp vi kan få.

Coq og Lenny ser desuden ud til at være ved at finde melodien. Jeg savnede noget fra Özil, men kan han, Iwobi og Sanchez give det kreative indspark, bør det holde med rugbrød midt i parken.
Martinez synes jeg var deres bedste målmand. Han har så været skadet og i den periode var holdet ude i en større deroute. Klubben er sat til salg, Afobe sendt videre og Jackett tror han er Ranieri. En dødsejler af en sæson, hvor Martinez lidt er et offer for omstændighederne. Ikeme har spillet mens et gyngende forsvar er blevet nogenlunde stabiliseret, så ham holder man fast i. Det er dog lige så meget en mere defensiv tilgang, at man har hentet Williamson og yngre spilleres naturlige udvikling som det er Ikeme, i min optik.
moderator
Det tyder bestemt på at der er et rigtig godt makkerpar i Coquelin og Lenny. Det er opløftende at se hvor godt de placerer sig ift. hinanden så tidligt. Der er markant forskel på den defensive struktur med Lenny og med Ramsey. Derudover er Lenny tilpas konservativ med bolden vælger stort set altid den rigtige løsning, fremfor at forcere spillet.

Ramsey er endnu en af de spillere der er svær at finde plads til i det nuværende system. Han er i virkeligheden fanget mellem tre positioner, hvor kan har nogle brugbare redskaber ift. alle tre, men hvor den samlede pakke er for ringe. Pt. er det vel kanten hvor han er mest brugbar. Og der vil han helst ikke spille. Jeg er spændt på at se hvad en ny manager vil med ham.

Ang. Martinez, så er det vel også nemmest for en klub at degradere lejesvenden. Men det er da godt at høre det ikke er ringe præstationer, der har sat ham af.
https://kortlink.dk/sudv
at få Elneny smækket ind på midten har alt i alt været en god løsning. Bare ærgeligt at Wenger ikke fik det gjort noget tidligere. Jeg mindes i sær kampen mod Stoke med Flamini, Ramsey og OX på midten. Fy forhelvede.
Arsenal FC Arsenal FC og Arsenal FC
Hvor er der rygter om at Giroud ryger videre henne?!

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg kunne også godt tænke mig en mere bevægelig angriber med en fandens masse mål i støvlerne. Jeg har bare umådelig svært ved at finde den oplagte kandidat, som er en opgradering for Giroud, og som er tilgængelig. I hvert fald en kandidat, hvor klubben ikke risikere at miste skjorten i processen. Lacazette, måske. Men ham har jeg også visse forbehold ved. Og han koster stadigvæk forbandet mange skillinger.
KROENKE RAUS!
Jeg synes ikke det er svært at finde en opgradering til Giroud. Så god er han ærlig talt ikke. Specielt ikke når han har en af sine vanlige "nedture". Lukaku, Vardy, Zlatan, Lacazette er alle opgraderinger, som er mere eller mindre mulige at få fingre i. Lacazette som det største spørgsmålstegn, hvad niveau angår. Hvis Giroud spiller op til sit bedste, er det fint. På alle andre tidspunkter, skriger det til himlen, hvor meget det hæmmer os med så langsom en angriber. Jeg tror ærlig talt ikke at der findes en langsommere angriber end Giroud. Han er en glimrende plan B, står modstanderen dybt. Her på det seneste er det dog som om, at det at lirke et dybt forsvar op, heller ikke rigtig kører for ham.
moderator
Lukaku kommer vel til at koste på den grimme side af 400 mio. Men jeg kan sagtens se ham i vores nuværende system. Og bliver sandsynligvis bedre og bedre som sæsonerne går. Af de nævnte er det vel det køb der vil give mest mening. Men det bliver fandme dyrt, hvis vi skal have ham.

Vardy? Er det ud fra en antagelse om at vi vil spille ligesom Leicester? Han har gjort det forrygende i år, men det har været i en noget anderledes spillestil. Det vil give meget ringe mening for Arsenal at gå efter Vardy.

Zlatan vil vel sprænge vores lønrammer, så han er nok udelukket, ligesom det vil være en ekstremt kortsigtet løsning.

Lacazette kan også give mening. Men som du skriver er han nok den mest tvivlsomme niveaumæssigt. Og så er der Aulas der skal forhandles med...

"Jeg tror ærlig talt ikke at der findes en langsommere angriber end Giroud."

Og så blev "ærligt talt" da lige devalueret...
https://kortlink.dk/sudv
På trods af gode perioder, er indtrykket med Giroud vel efterhånden at han mangler de sidste 10-20%, går man lidt tilbage var det mindre tydeligt, men i dag er niveauforskellen ift. Özil og Sanchez godt nok til at føle på - Han er i lange perioder en af hæmskoene offensivt.

Den store udfordring er utvivlsomt alternativet. Lukaku er interessant, men scorer konsekvent aldrig mod hold der er over #8 i tabellen. Lacazette har jeg ikke set nok til, prismæssigt er der nok en udfordring, i og med at Martial har sat baren noget højt. Kunne man få Zlatan til ville det passe mig fint, så kan man have ham i 1-2 sæsoner, og håbe at der kommer noget bedre til i mellemtiden, eller at en af vore egne tager et skridt op. Det bliver dog meget en FM snak den her, mit bud er at vi holder på Giroud og får den samme semi-gode/middelmådige angriber de næste 2-3 sæsoner.

Den sidste sjove idé er en gut der slår sine folder et par kilometer væk, men det bliver nok lidt af en udfordring.
For mit vedkommene er Giroud mid-table material at best.

Pros:

fint hovedspil
arbejdsom
stærk fysik
skyder hårdt
fin opspilstation
en smuk mand

Cons:

elendig teknik
kan ikke drible
kan ikke afslutte
laver for mange frispark
kan ikke aflevere
brokker sig for meget
overvurderet hovedspil
for stor næse

Arsenal FC Arsenal FC og Arsenal FC
Annonce