Snak

Mere indhold efter annoncen
Tak for den øjenåbner, Acheron. Selvfølgelig har ingen tænkt tanken, at en ny manager ikke medfører resultatgaranti.
Nej men det ku være at der blive skifte en del spillere ud som Wenger ikke vil skille sig af fordi de var gode for 5 år siden eller har været et stort talent som ikke er slået igennem i 4-5 år eller fordi de ikke er gode nok mere, hvis der kom en ny manager ved roret
For satan hvor var Welbeck ligegyldig igen igår. Smuk assist, men derudover stoppede stort set alle angreb når de ramte Welbeck i støvlen, og sprang 2-3 meter væk i vilkårlige retninger.

Voldsomt trættende at kommentatorerne bliver ved med at snakke om at hvis bare Arsenal havde Higuain eller Benzema, så havde de gået hele vejen. Dem kunne man jo selvfølgelig have købt med et knips med fingerne. Hvis der bare for en gangs skyld kunne komme lidt kritik med substans, men det er åbenbart for meget forlangt.

Igår var iøvrigt en af de få kampe hvor Ramsey måske var anvendelig som central midt. Der manglede løb i feltet fra den position.
KROENKE RAUS!
Jeg bliver ikke engang ophidser længere. Det er bare apatisk resignation tilbage.


I og for sig er det mere behageligt i dagligdagen - En opgivende attitude overfor livet og hverdagen.

Den konstante bitterhed i forbindelse med ophidselsen gør en til et endnu større møgsvin overfor alt og alle.



Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Hænning, den er set!
\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti. \\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
"Igår var iøvrigt en af de få kampe hvor Ramsey måske var anvendelig som central midt. Der manglede løb i feltet fra den position. "

Jeg er ikke lodret uenig, men selv hvis løbene kom var de gode optræk strandet ved elendige indløb og generelt sidste afleveringer. Det er helt absurd så ringe holdet er til at smække en bold på tværs. Der var ellers masser af plads i banens bredde til at skabe chancer.

En ekstra mand til at løbe i feltet havde dog selvfølgelig hjulpet på at fange de nærmest tilfældige tværbolde.
https://kortlink.dk/sudv
Jeg forstår vist godt, at man efter så mange år at have set næsten nøjagtigt det samme scenarie udspille sig år efter år ønsker at se en forandring.
Den præcision hvormed hver enkelt sæson nærmest bliver en eksakt kopi af den forrige er også ret utroligt, det må man give Wenger. Naturligvis er triumferne i FA cuppen fine, men de ændrer jo ikke på det faktum at potentialet i klubben er til mere i både PL og CL sammenhæng.

Hvornår har Arsenal fx sidst slået et europæisk storhold ud af CL i knock-outfasen? Jeg kan simpelthen ikke huske det. Isoleret set er der naturligvis ingen skam overhovedet i at ryge ud til hold som Bayern eller Barcelona, men en gang imellem skulle man da gerne kunne overraske og rent faktisk avancere imod forventning. Men det sker jo aldrig. Til gengæld er der eksempler på det modsatte, hvor man er blevet slået ud af hold, som man burde kunne slå over to kampe.

Selvfølgelig er det lidt hårdt at kalde stabil kvalifikation til champions league for ´middelmådigt´, og alle er vel nok klar over, at er skifte på managerposten ikke er garanti for succes, men når man i det meste af et årti har fået serveret stort set nøjagtig den samme, acceptable/godkendte, men aldrig virkelig sublime sæson, er det da ok at ryste posen for at se om ikke man kan nå lidt højere op.

Hvem skal så være ny manager?
moderator
Bingo, Kemo! Du fanger ret godt hvordan jeg i hvert fald har det med Wenger og hans præstationer.

"Hvem skal så være ny manager?"

Tuchel skal tyvstjæles fra Dortmund. Han er taktisk sublim, og så lader det til at han er dygtig til at arbejde med sammenholdet i truppen. Der ligger et par ret interessante artikler om nogle af de ændringer han gennemførte hos Mainz. Jeg er ikke overrasket over at han nu også får Dortmund til at levere så flot.
https://kortlink.dk/sudv
Tuchel kunne være et godt bud, ja.

Jose er jo altså også ledig, hvis I skynder jer.
moderator
Haha. Hvis det skal være med fjollehatten på, så kan de lige så godt ansætte Tony Adams før Brøndby snupper ham.
https://kortlink.dk/sudv
Annonce