Snak

Mere indhold efter annoncen
Higuain får vi ikke. Han koster nok på den gode side af 500 millioner. Mindst. Jeg kan ikke se hvorfor han skulle gide at spille for os? Med Napoli har han en nogenlunde sandsynlighed for at vinde serie A, mens at vi på ingen måder er en kandidat til næste års Premier League. Det efterlader at penge skulle være den eneste grund til et skifte, og med Wenger ved roret, kan jeg ikke se det ske.
moderator
@Martin

Hvis du slet ikke har set ham spille siden, ville det så ikke være mere nærliggende at erkende at din vurdering af hans kvaliteter bygger på et for spinkelt grundlag? At han ikke skulle tilbyde mere offensivt end Ramsey er i øvrigt noget af en påstand. Nok er han langt fra samme trussel i feltet som Ramsey, men til gengæld er han betydeligt bedre til at dirigere spillet, og dermed sikre de gode arbejdsbetingelser for offensiven. Det er ikke uden grund flere fremhæver ham som en af ligaens bedste midtbanedirigenter i den forgangne sæson.

Og så er det nok værd at få med at Cazorla har kontraktudløb næste sommer. Så nej, han skal ikke bare betragtes ift. en rolle i bredden, men snarere den langsigtede erstatning for Cazorla. At vælge mellem Kanté og Xhaka giver derfor ikke mening, da de slet ikke udfylder samme rolle.

@Benji

Xhaka er mere 8´er end 6´er.

https://kortlink.dk/sudv
@bbcsport_david
Arsenal close to signing Gladbach mdf Granit Xhaka. Agreement reached on £30m deal, in London to finalise terms, medical this weekend #AFC

@AFCArsenalHorse
Negotiations have been a success. Xhaka´s medical is also complete.
Welcome to Arsenal, Granit #Xhaka.

Velkommen. Godt med tidlige handler og glæder mig til at se hans rolle på holdet.
The Gunners
Er tanken for Wenger at forlænge med Cazorla eller sælger han ham når Xhaka kommer ind?
HeyItsFootball.Blogspot.Com
Går stærkt udfra Wenger beholder Santi.
The Gunners
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Halløj.

Jeg titter frem fra skyggerne en gang i mellem, hvis der lige er noget, jeg gerne vil dreje samtalen hen i mod.

Hvad siger I til Coquelin i næste sæson? Det virker lidt som den brede holdning, at han ikke har kunnet holde niveauet fra hans stormsæson sidste år - jeg synes ellers han har gjort det fortrinligt i starten af sæsonen og også slutningen af sæsonen, da han blev parret med Elneny.

Bliver han skubbet definitivt ud af start-elleveren med Xhakas ankomst?


/
Det håber jeg ikke. Jeg er vild med Coquelin, men tror han har haft det svært uden Santi og tildels også Elneny. I det hele taget var der mange af spillerne, som ikke holdte deres niveau i foråret.
The Gunners
moderator
"Er tanken for Wenger at forlænge med Cazorla eller sælger han ham når Xhaka kommer ind? "

Han har kontraktudløb næste sommer, så det er vel realistisk han beholdes.

@Heisenberg

Sæsonen skal vel deles op i et par stykker. I den første måned så han sløj ud. Herefter begyndte han at lige sig selv, og holdt igen et højt niveau indtil han blev skadet. Efter han er vendt retur fra skaden har hans største problem vel været at han har været lidt mere tung. Men det bør sgu være til at rette op på over en sommer.

Jeg tror Xhaka indgår i et team af fire (jeg tror Ramsey er færdig centralt), hvor der bliver rokeret en del, og hvor der også er mulighed for at sammesætte både offensive og defensive par. Xhakas rolle tror eg stadig først og fremmest skal ses i lyset af at Cazorla har så lidt tid tilbage hos os.
https://kortlink.dk/sudv
Jeg tror Xhaka indgår i et team af fire (jeg tror Ramsey er færdig centralt), hvor der bliver rokeret en del, og hvor der også er mulighed for at sammesætte både offensive og defensive par. Xhakas rolle tror eg stadig først og fremmest skal ses i lyset af at Cazorla har så lidt tid tilbage hos os.

Du glemmer Wilshere, vores nye signing!
Ifølge Marca er Arteta på vej til en trænerstilling hos City. Fint for ham..
moderator
Wilshere har vel ikke for alvor været betragtet som 8´er i et par år? Jeg tror snarere han overtager Rosickys rolle, hvor han primært skal bringe energi ind i offensiven.
https://kortlink.dk/sudv
Annonce