Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg håber du har ret mht kos.
Arsenal
Newcastle ude idag. Voldsomt vigtig kamp. Efter kampen idag er der den ugudelige landskampspause hvor vi skal undervære at se vores helte i 14 dage. Det er som at give en narkoman et fix, for efterfølgende at sende ham i spændetrøje. Derudover er der selvfølgelig den lille ting at Arsenal potentielt kan være 7/8 point efter Ørkenens sønner inden vi rammer september, hvis det bliver til pointtab idag. Det er meget kritisk, og jeg tør slet ikke tænke på reaktionerne fra de hjernetomme idioter der optræder på Arsenal FANtv efterfølgende hvis det skulle ske. Det kan være enden på universet som vi kender det.

Den nyere historie er dog med Arsenal, hvor de sidste 7 kampe alle er endt med sejr. Det er næsten helt West Ham´sk det tag som Arsenal har haft på Newcastle. På St. James Park har det dog været mere med hiv og sving end deciderede overbevisende præstationer der har sikret succes. Newcastle er ofte en lidt anden størrelse når de har 50000 tossede Geordies i ryggen, mens når de kommer på besøg er det ofte iført et ballerina skørt og tilhørende paraply.

Newcastle ligner et hold der har fået gejsten tilbage efter et mareridtsagtigt forår, der får det at følge Arsenal til at virke som en dans på roser. På toppen har de fået Mitrovic ind, som udstillede Mertesacker for Anderlecht sidste efterår. Et ordentligt jern der går til stålet, som var det en borgerkrig på balkan. Han tager ingen fanger, men han er samtidig en rigtig god fodboldspiller, der sparker til en kugle som en bryggerhest og header til den som Zidane når man fornærmer hans søster.

Thauvin kender jeg ikke meget til. De gange jeg har fanget Marseille på antennen, synes jeg mest af alt han har virket lidt anonym og nem og kyse, men han lavede 3 assists og en kasse i midtugens gå-tur imod Northampton, så selvtilliden bør være i orden.

Mulighederne ligger i at dominere midtbanen, hvor hverken Colback eller Anita er ret meget mere end jævn PL klasse. At best. Krøltoppen Coloccini er på sine gamle dage blevet mere ustabil end nitroglycerin, så man kan håbe at efter hans gode kamp på Det gamle lokum, så spiller han ringe idag. Haidara er en spændende back, som kan lide at komme med frem og venstre side kunne potentielt blive lidt presset, hvis ikke det var fordi at Ayoze Perez har set meget bleg ud de sidste måneder, efter en rigtig god start på eventyret i det Nordøstlige England. Centralt skal der passes på Wijnaldum, som er en rigtig dygtig fodboldspiller. Der er lidt Frank Lampard over hans villighed til at støtte med i boksen og hans tørst for mål. Han kunne nemt lave et 2 cifret antal mål i denne sæson.

Jeg gider egentlig ikke spekulere for meget i startopstillingen. Hvis Kos er klar så glider han forhåbentlig ind for Chambers og det vil gøre meget for nervøsiteten inden kampstart. Jeg går også ud fra at Smukke tager toppen. Han scorer altid imod Newcastle.
KROENKE RAUS!
Kos er klar!! Vigtigt!

Og dejligt med Oxen i start-11´eren
Øzil ude, men Kos inde:

Cech
Bellerin-Kos-Gabriel-Nacho
Coq-Santi
Ox-Ramsey-Alexis
Theo

Er de 11 spillere til start. Hvordan formationen i praksis bliver tør jeg ikke spå om, andet end at det bliver "flydende".
Hvad er der i vejen med guds enbårne søn?
KROENKE RAUS!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Meget spændende med "fart-trioen" i front, selvom jeg har meget svært ved at forstå hvorfor Giroud ikke starter med historien in mente. Jeg havde dog gerne set at det var Øzil der skulle støbe kuglerne.
KROENKE RAUS!
Han er ude med "Minor knee injury".

Øzil altså.
Theo har vel også historien med sig. Han scorede i hvert fald i det definerende 4-4-mareridt.
Bevares. Og han lavede da også et hattrick i 7-3 ydmygelsen for et par år tilbage. Giroud har dog scoret 4 ud af 6 mål imod Newcastle de sidste to opgør. Det er alligevel ret markant.
KROENKE RAUS!
Jep, generelt er der garanti for et par kasser i dag. Desværre nok i begge ender.

Vigtigt med Kos!
Annonce