Snak

Mere indhold efter annoncen
Han er helt, helt væk.

Her gik jeg og troede, det ikke kunne blive værre end Iwobi og så kommer han på.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Crazy shit. Jeg skal have rene bukser, Cech.

Ox er helt væk.
Matias: Det lyder da mere til at det er der dig der er farvet.
Kos´ tackling var helt okay, jeg har set den flere gange på langsom gengivelse.
Ox er jo lykkedes med alt, så at trykke af fra 35 meter på en volley er jo logisk. Nul situationsfornemmelse.
@Danos
"Du befinder dig i Arsenal-tråden.. Ville sgu være lidt mærkeligt, hvis folk ikke var farvede her. "

Måske var det faktisk bare de øvrige opslag i forbindelse med kampen der tillagde et for positivt indtryk af at have fornuften med sig i debatten? :)

Jeg mener bare, at hvis man som dommer bliver svinet efter en kamp som denne, så mangler der noget fornuft hos ´observatøren´ . Heldigvis er der også mange, der har denne fornuft med sig. Selvfølgelig vil der opstå fejl i løbet af en kamp, også fejl der går imod ens hold - Arsenal skulle have haft et frispark ved Eriksen firsparksforsøg, f.eks. Men alt i alt kan jeg godt se grund til at rose trioen for en kamp, hvor det bliver tilladt at gå til den, det væsentlige bliver taget, og kampen har et godt flow.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nåh, fair nok med uafgjort.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Endnu et meget forglemmeligt derby. Jeg tror at nogen skal snuble voldsomt hvis Spuds skal i nærheden af toppen i år. Det er meget skuffende vi ikke tager den.
når man intet skaber i 2 X 30 min i hver halvleg smider man igen 2 point på hjemmebane ,
@Matias

Jeg synes nu ikke folk tuder unødigt. Clattenburg kommer med gefühl-linjen og især i et derby vil den altid være åben for debat. Jeg så kun Kos´ tackling en enkelt gang. Han fik noget bold, men lige så meget af Kanes ankel, så den synes jeg er fin at fløjte. I forhold til at rive i trøjen og skubbe modstanderen på indlæg og høje bolde, fik Clattenburg vist sin inspiration fra min vejrhane. Den slags synes jeg man skal være mere tydelig med i en kamp som denne. Spillerne ved overhovedet ikke hvad de kan tillade sig i og omkring feltet og så fremstår det meget tilfældigt.
Hæslig indsats over næsten hele pladen i 2. halvleg.

Özil tager ansvar, flytter bolden og skaber de rum, der skal til, mens Xhaka, Walcott og Bellerin også har små plusser i min bog og så synes jeg egentligt også Monreal var en af dem, der kunne være sin 2. halvleg bekendt. Han fangede mange andenbolde, slog fornuftige (så fornuftige de nu bliver fra en Arsenal-back) indlæg og var utrættelig i sine løb og overlap.

Tottenham skulle have været begravet i første halvleg. Det er tæt på ufatteligt, hvor dårligt holdet præsterer uden Cazorla til at sætte spillet og tempoet på midten.

Iwobi er gået helt i stå og burde sættes af, hvis det ikke var fordi alternativet er Oxlade, der klarede at blive banens ringeste på sit relativt korte indhop. Forfærdelig indskiftning.

Mustafi og Koscielny har problemer med løbene i rummet bag dem og når vi presser højt med især Bellerin, bliver de fanget lidt oftere end hvad der er behageligt, synes jeg.

Cech har en god redning på en Eriksen-afslutning, men ellers var det en usikker kamp, hvor han i to omgange klovnede og kunne have kostet mål.

Alexis smed masser af bolde væk og virkede en smule slidt. Hvilket er super cool, når man tænker på at han skal afsted med Chile og vi spiller den tidlige lørdagskamp, når PL går i gang igen.

Det ville ligne os dårligt ikke at tabe til Mourinho i næste runde.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Annonce