Snak

Mere indhold efter annoncen
Du evner jo ikke og læse. Hvorfor har han fået tilbudt en forlængelse, hvis resultaterne er skuffende? Det er de ikke. Derfor man forlænger den nuværende aftale med yderligere to år. Han skal og bør ikke udskiftes, men en sportsdirektør, er yderst velkommen. Gerne en der kan give ham modstand.


Han har IKKE forlænget, selvom du tager det som en selvfølgelighed. At pressen siger der ligger en kontrakt til ham er mulig, men ikke givet. Det er helt tydeligt dig der har læsevanskeligheder, da jeg ret tydeligt har penslet ud for dig, at der er forskel på økonomiske og sportslige succeskriterier.

Wenger var ikke en no-body, da han arriverede til London. Han var et hot manager-navn, som blev kædet med Bayern dengang. Du kan næsten ikke bidrage med andet end Wenger bashing, det er næsten trist. Wenger har formået at implementere og skabe imponerende resultater med udgangspunkt i den vision. The Invincibles, siger dig intet?

Du er komplet historieløs. Stort set samtlige spillere der er blevet interviewet, eksempelvis vores gamle backkæde, siger de intet kendskab havde til manden, syntes han havde en løjerlig fremtoning og de forstod ikke umiddelbart hans metoder med spisevaner, udstrækningsøvelser når de steg af bussen osv.
De var dog, som spillerne i dag, professionelle sportsfolk, så de prøver det der bliver dem anvist og da de ser at det fungerer, er det noget de bakker op om. At Wenger har vundet noget er ret ligegyldigt, når det ligger 13 år tilbage. Du anbefaler vel heller ikke at vi støver Graham af, for at få styr på den skrantende defensiv? Han har jo vundet ting før, sågar internationalt.

Man skulle tro du var dummere end du forgiver at være. Presset på Wenger er enormt. Både ekstern og internt, det er hjernedødt, at postulere andet.

Presset på Wenger er at levere en 4. plads og gerne avancement fra puljespillet. Hos Manchester, City og Chelsea, vil forventningen altid være at man spiller med om mesterskabet. I forhold til de andre toptrænere er der meget lidt pres på Wenger. Han er nærmere en nedrykningstræner der ser på stregen under sig, end han er en mesterskabstræner.

Har Sanchez og Ozil ikke vist sit værd? Måske du skulle følge mere med i vores kampe end Spurs ditto. Det er vores største profiler, der ønsker Wenger fortsætter.

Sanchez leverer, Özil gør i perioder og er ellers en decideret hæmsko. Med den vilje han viser skal han ikke have noget at sige. Til stadighed er det ret ligegyldigt, da det ikke skal være spillernes ønsker, men indfrielsen af målsætninger som er det væsentlige. Bestyrelsen er næppe tæt på Wenger og tager uanset deres beskeder direkte fra Kroenke, når det gælder Wenger.

Imponerende bøvet at begynde at snakke om, at jeg er mere interesseret i Spuds. Du har kørt i cirkler i dagevis, uden at præsentere et sammenhængende argument for, at et mesterskab for 13 år siden er tilfredsstillende, så jeg antager det er grunden til at du vælger at gå den vej. Jeg er, heldigvis, voksen nok til at kunne anerkende et godt stykke håndværk og det som Poch og Spuds leverer, holder man udgangspunktet op mod de forventede titelkandidater, er helvedes solidt. Det kan der ikke være to meninger om. Det understreger pointen om at en "nobody" som gives de rette forudsætninger, og som selv har de rette redskaber, sagtens kan levere. Spillerne står også i kø for at skrive nye kontrakter.
@Opus

Kroenke har nu nok stadig en solid årlig forrentning på Arsenal, selvom likviderne bindes i foretagendet. Afkastet er så bare en lump sum på salgstidspunktet frem for et årlig udbytte. Kroenke har historisk være ganske sløv på aftrækkeren, også når det gælder de amerikanske sportsgrene og klubber. Det meste er profitorienteret, hvilket man ser på den måde Rapids har fået en brandmæssig make over. For LA Rams havde han en finger med i spillet da de rykkede til St. Louis, hvor der var skillinger at hente, og nu er man tilbage i LA hvor potentialet er til at blive et af de største franchises i USA, med placering ikke langt fra LAX, nyt stadion og i en by som har været uden et hold i 20 år. Nu kommer Chargers også tilbage, men de er ikke umiddelbart den store trussel. Midt i alt dette var det ret essentielt at man kommer godt fra land og det gjorde man ikke med Fischer, så han fik en nærmest undskyldende fyreseddel.
"There was the possibility if I did move to Palace on the terms being offered then there was the chance it would have been quite a significant financial step backwards for me"

- Carl Jenkinson

Igen et fantastisk stykke arbejde med de kontrakter. Jenko ville ikke acceptere en nedrykningsklausul i kontrakten, så derfor gik han ikke til Palace. Vi kan ikke have at de skal give afkald på en af de to Mercedes C220 AMG eller Range Roveren. Det ville jo være ulandstilstande. Så hellere at VERDENS STØRSTE ARSENALFAN kan være den bedst betalte også, og det med sæsonkort og plads lige på midterlinjen.
Når vi er ved Manager-snakken, er der ganske meget røg i medierne. I Italien siges det at Allegri har aftalt en fratrædelsesordning i Juve og Tuchels navn kastes også rundt.
Geddar,

Kroenke værdsætter de stabile sportslige præstationer. Han har mange gange udtalt, at stabiltiet er det sværeste at levere uanset sport. Læg dertil, at Wengers økonomiske model, er attraktiv for alle ejere. Top 4 med tilhørende CL-indtægter, er ikke blot OK, men acceptabelt. Selvfølgelig higer vi alle efter mere, men du kan ikke kalkulere med et mesterskab.

Presset er primært på at levere stabile præstationer. Det pres kommer fra de indre linjer. Sekundært, er presset er også på at vinde mesterskaber, det er jo derfor Wenger bliver udsat for al den kritik. Fra medier, tidligere spillere, og fan-sektionen. Der er altid støj på de ydre linjer, det er også en form for press, som Wenger i mange år efterhånden, har levet med.

Ozil er en bærende spiller. Han har haft et lavt bundniveau i en række kampe, men ikke mere end at han stadigvæk er blandt de bedste. Han har tidligere været et kæmpe hit (assists og mål), som Sanchez, det glemmer jeg ikke efter par dårlige kampe. Pointen, er de to og sikkert flere ledende spillere åbenlyst, er interesseret i at Wenger forbliver manager. Hvad Ozil og den uendeligt lange snor angår, så er det godt mandskabspleje. En verdensklasse-spiller som Ozil, har behov for at føle sig værdsat, særligt når tingene ikke går op i en højere enhed på banen.

Wenger har en stor andel i vores stærke position. Og selvfølgelig, er der en tid efter Wenger. Man jeg kan ikke komme i tanke om den oplagte afløser. Og det er heller ikke en aktuel diskussion - hvis der er tale om en forlængelse på yderligere to år. Jeg vil gerne give opbakning og arbejdsro, så kan andre kritisere og snakke potentielle afløsere de kommende to års tid.



Mere indhold efter annoncen
Annonce
Forstår godt Jenko, men når man havner bag Gabriel på højreback, og førstevalget er Bellerin, så kan det godt vise sig uklogt at visne på bænken i Arsenal end at spille fodbold andetsteds, selvom lønnen på kort sigt er bedre.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
"Hvad Ozil og den uendeligt lange snor angår, så er det godt mandskabspleje. En verdensklasse-spiller som Ozil, har behov for at føle sig værdsat, særligt når tingene ikke går op i en højere enhed på banen."

Wow... Seriøst? Uddyb venligst.

Bosse,

Hvad vrøvler du nu om? Hvad vil du gøre i Jenkinsons situation. Han har en ganske fin kontrakt, og selvfølgelig er økonomien vigtig, såfremt at han skal skifte til Palace.
Ja, Gud forbyde, at en fodboldspiller satte erhvervet over lønningsposen.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
JPP,

Med Ozil´s historik in mente, er det fornuftigt, at give ham tillid fremfor en bænkplads.

"Jeg troede, at jeg skulle blive i Real Madrid, men jeg indså, at jeg ikke havde tilliden fra træneren. Det føler jeg, at jeg har i Arsenal, sagde Mesut Özil og understregede: Det vigtigste er, at manageren har vist mig sin tillid. Wenger er en verdensklasse manager og har bevist det i mange år. Mange spillere har udviklet sig under ham, og derfor valgte jeg Arsenal "

Og den tillid udmøntede sig i noget af det bedste jeg har set siden Bergkamp i Arsenal. Målgivende aflevering på et uhørt højt niveau og teknik som ganske få. Hans attitude er til tider anstrengende, men overall, er jeg fortrøstningsfuld omkring Ozil. Han kommer tilbage stærkere end før.
Annonce