Snak

Mere indhold efter annoncen
Det bliver interessant om spillerne og Wenger får røven op af kanvassen denne gang. Vi ryger til tælling sådan et par gange pr. sæson, men kommer igen og taber på point. Sidste par måneder med Wenger og et tilsyneladende detroniseret mandskab. Det kan meget vel være den K.O. der sender os i EL og Wenger på pension. Han er vel sjældent set mere groggy end på det seneste og det kan ikke være let at skulle rejse sig igen og igen.
"Man kan ikke ´bare´ erstatte en ledelse, manager og bærende spillere I en fodbold klub, som tilfældet er i football-manager."

Hvorfor kan man ikke "bare" erstatte en manager - eller en bærende spiller? Hvem har sagt, at Wenger skal erstattes? Jeg vil ikke have en én-til-én-Wenger, der kan gå ind og fortsætte hans model. Hvorfor forstår du ikke, at der skal nyt blod ind på det hold?

Er du tilfreds med Özils engagement - er han indbegrebet af dit Arsenal? Hvis du prøver at glemme hans Arsenal-historie, er du så tilfreds med Wengers bedrifter i de sidste sæsoner?
The life as an Arsenal fan every season:

1) Start off with ´Wenger out´ and/or ´In Wenger we trust´
2) Buy a B-level player in the last second of the last hour of the last day of the transfer window like Xhaka or Welbeck.
3) "We´re gonna win the league"
4) Lose first game of the season
5) Go into a winning streak
6) November meltdown. December slump.
7) Wenger blames referees
8) Injuries start to mount
9) Late season rally. Too little too late.
10) Crash out of CL either to Barca or Bayern. but still stay in the CL for next years crash out
11) Finish 2-4th place
12) ´Wenger out´ ´In Wenger we trust´

Uanset hvad tilhængerne måtte mene, og hvad Wenger-Out-Fans så ellers finder på at skyde med, så er hverken
Arsene eller Stan Kroenke mænd, der lader sig gå på af lidt turbulens.

Bestyrelsen – indtil videre – synes at være tilfreds med en top-4-placering i England og dermed Champions League-deltagelse sæson efter sæson. Så længe Stan Kroenke ikke er tvunget til at sælge, er det hans forretningsfilosofi, der bestemmer vejen frem.

Og jeg har endnu ikke set nogle meldinger fra den kant, som vidner om nye tider eller fyring?
Og jeg har endnu ikke set nogle meldinger fra den kant, som vidner om nye tider eller fyring?

Du ævler videre om fyring. Wengers kontrakt løber ud til sommer. Det er ikke en fyring hvis man ikke forlænger. Det er en helt naturlig og udramatisk afgang og lad os håbe at Wenger har selvindsigt nok til ikke at lade sin stjerne i Arsenal falme yderligere. Jeg antager at han er manager for at vinde ting, ikke for at fylde Kroenkes lommer.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
JPP

(Hvorfor kan man ikke "bare" erstatte en manager - eller en bærende spiller?

A. Fordi beslutningskraften er hos ledelsen. Og de er tilfredse med manageren, som har ansvaret for hvilke spillere, der skal erstattes.


(Er du tilfreds med Özils engagement - er han indbegrebet af dit Arsenal? Hvis du prøver at glemme hans Arsenal-historie, er du så tilfreds med Wengers bedrifter i de sidste sæsoner?)

B. Nej. Sanchez er snarere indebegrebet af mit Arsenal. Ozil har dog vist han kan præstere på et højt niveau. Også I Arsenal hvilket 20 assist i alle turneringer vidner om. Hans kropsprog og attitude kan sammenlignes vores egen Laudrup. Attituden ser utilsigtet opgivende ud, og hans kropsprog hjælper ham heller ikke. Han er et nemt offer for prædikatet luksus-spiller efter nederlag.

C. Jeg er tilfreds med det høje sportslige bundniveau igennem 20 år.

Jeg er tilfreds med Arsene Wengers medvirken til vores økonomiske fremgang.

Jeg er tilfreds med hvordan han repræsenter klubben udadtil.

Bosse

Der intet der tyder på at Wenger ikke for sin aftale forlænget. Eller han stopper udover en masse postulater som bliver afkræftet af både Stan og Wenger i tide og utide.

Jeg antager også at fans bakker op om deres hjerte- klub og manager. Istedet for den evindelige negativitet, du bidrager med herinde.
moderator
Jeg ønsker så at komme af med Wenger netop grundet min kærlighed til klubben.... Og sådan tror jeg samtlige af de personer her i tråden der argumenterer for st udskifte Wenger har det.

Skulle du ikke have fanget det, så er klubben større end Wenger. Langt større.
https://kortlink.dk/sudv

Geddar
Jeg har heller aldrig påstået at Wenger er større end klubben. Jeg er pro-wenger og elsker klubben, det ene udelukker ikke det andet. Jeg er også kritisk for Wengers dispositioner, det er der utallige eksempler på i tråden. Men som altid, er det nemmest at opdele folk for og imod fremfor at se nuancerne.

Men, når man er fan og primært bruger sin energi på at devaluere klubben, dens manager, bestyrelse m.m. som visse personer gør - så kan man da komme i tvivl om deres agenda.
moderator
Kun hvis man ikke kan adskille kritik af Wenger og kritik af klubben som helhed. Jeg synes nu det er ret nemt at fange de nuancer.
https://kortlink.dk/sudv
Annonce