Snak

Mere indhold efter annoncen
Så du mener ikke der er gode argumenter for at slippe Wenger? For langt de fleste er det jo en kontinuerlig analyse af fordele og ulemper samt risiko. For andre er det reduceret til at Kroenke er glad, så jeg er glad. Resten som er pro Wenger er hovedsageligt folk der er født i Wenger-institutionen og aldrig har oplevet en verden udenfor, og derfor fyldes med irrationel angst ved tanken. kombineret med en god dose Stockholm syndrom, er der ikke mange alternativer
Opus - det er jo en smagssag som er diskuteret til hudløshed. Mange Medier, fans mv. ser hans afgang - og de råber højt pt.

Der er fans og en bestyrelsen (går jeg udfra) der er tilfredse med Wenger og gerne vil have ham i flere sæsoner.
Captain Sobel, you salute the rank, not the man
Bosse - det sagde jeg ikke. Min hensigt var at alt det der bliver skrevet i tråden kan ses fra 2 sider.

Der er masser argumenter for at give Wenger slikesnoren... Og der er mange argumenter (nok ikke ligeså mange som "imod") for at beholde Wenger.

Pt. er det bare "imod" folket som råber højest.. Fordi deres argumenter lige nu er "mere valide" - havde Arsenal vundet 3-1 i Munchen, så havde Wenger Knows folket slået på tromme lige nu.

Captain Sobel, you salute the rank, not the man
@Opus

For mig handler det om at skille skæg og snot. Jeg har en kammerat som jeg ser en del af kampene med, og han vil gerne beholde Wenger. Det er ganske enkelt fordi han er glad for den kultur som han føler Wenger er synonym med, og det er vigtigere for ham end trofæer. Det er et ærligt standpunkt som jeg ikke vil prøve at flytte ham fra, da han udmærket er klar over, at Wenger på resultatsiden næppe er det bedste valg. Det egentlige problem er folk der prøver at retfærdiggøre deres glæde ved Wenger på basis af resultater, så han fremstår som det bedste alternativ i begge verdener, for det er der ikke basis for.

Jeg knuselsker selv personligheden som er Wenger, men endnu en kontrakt er lidt som når man hiver gamle koryfæer som Campbell og Henry ind. Man håber at der er lidt magi tilbage og måske det ene store øjeblik, men man ved også godt med sig selv, at det med al sandsynlighed er som da Sugar Ray Leonard gjorde comeback mod Camacho. Man skulle helst have ladet være, og husket idolet som de var.
@MesterPihl
Det er det, og man skal - som med alt andet - sortere tosserierne fra.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Pt. er det bare "imod" folket som råber højest.. Fordi deres argumenter lige nu er "mere valide" - havde Arsenal vundet 3-1 i Munchen, så havde Wenger Knows folket slået på tromme lige nu.


Ja, eller havde vi vundet mesterskabet sidste år, eller ført ligaen med 9 point i denne eller ...

Det er kontrafaktuelt og det er bestemt ikke det man skal bedømmer noget på.
@Bosse

Og her har man så argumentation, man kan forholde sig til. Lidt som ideologiske standpunkter i politik.
Jeg synes dog at kultur og værdier er andet end Arsene Wenger alene, selvom han har været centralt ift. at skabe dem. Barcelonas værdisæt kender man også - uanset manager: boldbesiddelse, offensiv fodbold og skattesvig.

Du kan dine analogier.
Bosse - din argumentation er således at det kun er det faktuelle forhold (som er at Arsenalskal være bedre?) man skal bedømme på?
Captain Sobel, you salute the rank, not the man
Bosse - din argumentation er således at det kun er det faktuelle forhold (som er at Arsenalskal være bedre?) man skal bedømme på?

For en klub af Arsenals størrelse, er det vel ikke urimeligt at stille krav til, at man skal spille med om de sjovere trofæer? Vi har ikke været i nærheden i ganske mange år efterhånden.
"Hvis Arsenal havde vundet dit og dat, hvade det set anderledes ud". Ja, men det har de sjovt nok ikke. Ret langt fra endda. Så er det vel fair at kigge på de faktuelle forhold?
Sæson 07/08 er umiddelbart den eneste sæson, hvor man var tæt på. Man er ikke decideret idiot, når man påstår, at psykopaten Martin Taylor var særdeles afgørende. Dog kollapsede holdet mentalt efter benbruddet (- Wengers ansvar), og man fik kun 4 point i 5 kampe (Birmingham ude, Aston Villa hjemme, Wigan ude, Boro hjemme, Chelsea ude). Man endte 4 point efter Manchester United, der vandt mesterskabet.

Det er den eneste sæson, hvor der er relativt lille pointforskel mellem Arsenal og det vindende hold i Premier League i efterhånden 14 år. At basere sine konklusioner på 14 år, hvor man ikke for alvor har været med i mesterskabskampen gennem hele sæsonen er ganske fair.

EDIT:
Der er fodboldspillere, hvor man ville ønske at vide, hvad det kunne være blevet til hvis nu... En spiller som Eduardo er for mig en af dem.
Annonce