Coquelin? Er han en naturlig storspiller, som Wenger ikke får noget ud af? En spiller hvis opblomstring Wenger står i vejen for?
Coq er en glimrende spiller. Faktisk en formidabel 6´er.
Hvis han spilles rigtigt. Wenger har ofte spillet ham ude af rolle dvs. brugt ham som 8´er.
Iwobi?
Iwobi er et talent. Grundet skader har han nok spillet mere end hvad planen har været, og har ramt et naturligt formdyk. Tilsæt modenhed og erfaring, og du har en glimrende PL-bredde spiller.
Stjernespilleren Giroud, der er en skygge blot efter han kom under Wengers vinger?
Stjernespiller? En skygge blot? Altså fordi han ikke tog sine 21 franske mål med for Montepellier til Premier League, og måtte nøjeds med 11 i sin første sæson? Så derfor er en man "skygge blot"? Læg dertil, at Giroud selvfølgelig er bedst, når der spilles med bolde langs luften. Vi kan sagtens være enige om, at Wengers filosofi og Girouds kompetencer ikke hænger sammen, men det grænser til stupiditet, hvad du bringer af udlæg.
Koscielny, som Wenger fik ødelagt, da han kom til Arsenal?
Undskyld, hvad? Kosciely har udviklet sig, grundet Wenger, til en af PL´s bedste CB´er. Det er et faktum. Se bare hvad der skete, da han udgik i onsdags.
Stjernen Bellerin, der også blot har været elendig efter Wenger blev hans træner?
Er du helt væk? Så du mener, at Bellerin var, hvad, en stjernespiller for Barca B da
Wenger hentede ham? Nu er så til gengæld, måske, PL´s bedste HB - men han får ikke det bedste ud af ham?
De andre eksempler gider jeg egentlig ikke bruge tid og skrift på, og jeg er med på, at du roser Wenger for at gøre disse spillere, til hvad de er. Sådan læser jeg dig i hvert fald. Men spillermaterialet er jo netop fremragende. Vi har, til hver plads, uhyre dygtige spillere - spiller som burde og skal spille med om titlen. Det være sig både ud fra deres evner og selvfølgelig også deres individuelle ambitioner.
Det er noget forbandet vrøvl, og meget, meget dumt at påstå, at spillermaterialet ikke er til stede.
Selvfølgelig har vi, på papir, en spillertrup, som kan måle sig med City, United og Chelsea. Det er vel for pokker derfor vi skriger efter en ny mand, som kan lede disse topspillere på rette vej, i stedet for at gøre en udfordrertrup til en 4.plads-trup