Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Ork ja, men så hellere et underskud i det lille isolerede regnskab.

Og ja, salgsfronten er stadig lidt bekymrende.
https://kortlink.dk/sudv
Er virkelig ked af at Szczesny smutter. HG og har sine bedste år foran sig. Cech bliver ikke yngre og Ospina på vej videre højst sandsynligt og jeg kommer aldrig til at se noget overbevisende i Emi.
Ork ja, men så hellere et underskud i det lille isolerede regnskab.

Tjah, henter vi erstatningen betyder det ikke alverden for mig, især hvis det er City som smider groteske beløb. Jeg kan ikke se ham flytte meget på marginen i den offensiv og bliver det ikke ham, bliver det nok en anden de henter. I forhold til Chelsea, er hysteriet blandt klubbens fans total, Matic vil væk, Costa troller løs og Conte er på kant med ledelsen. Skal de have ro på bagsmækken skal de snart på markedet med en erstatning for Lukaku-handlen. Jeg tror ikke de har den store lyst og tid til et tovtrækkeri med Wenger, især med risikoen for en erigeret langemand til sidst alligevel, hvor de så må på markedet lige før lukketid. I forhold til dem, tror jeg bare at Wenger skal stå fast.

Jeg ser naturligvis meget gerne at vi finder plads i budgettet til at hente Lemar, samt beholde Sanchez med eller uden ny kontrakt. Hvis man ellers får solgt nogle spillere, virker det ikke umuligt. Så har Lemar også en sæson til at finde sig til rette i ligaen. Meget afhænger dog af om Sanchez kan finde på at strejke, hvis han ikke får sin vilje. Jeg er ikke nervøs for indsatsen, selv hvis han er indstillet på at skifte næste sæson.
Nyset er jo selv skyld i det. Det siges at han ikke var videre populær i truppen i udgangspunktet, og så lavede han nummeret med at tage sig en smøg i badet, samt tale Wenger ned efter han skiftede. Jeg tror at Martinez kan blive en fin keeper, og Macey har også stort potentiale. Nysets HG-status hjælper os ikke på lån i Italien og vi har talenterne som kan fylde den plads.
https://www.youtube.com/watch?v=DjkBgS06d5A

Vi kan jo også bare hente ham.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Bosse

Er enig med at der ikke er nogen grund til bekymring omkring Alexis´ indsats, men hvad hvis det går skidt på et tidspunkt i sæsonen igen og han føler at han spilder sin tid, gentager han så den "jeg er for god til jer attitude og disharmoni som han skabte i truppen?
@Ribas

Alexis kan svine holdkammeraterne stolpe op og ned for at misse eller ikke at aflevere, men det stopper ham ikke fra at være afgørende i kampene. Selv da primadonna tendenserne var værst stoppede arbejdsraseriet ikke, og han gav sig altid 100 pct., dårlig stemning til trods. Anderledes er det set med Özil, pundits og fans ofte er efter ham når han virker ugidelig og doven hvis humøret eller kampen ikke passer ham.
Sanchez kan også være en krukke hvis vi forlænger. Det er i sig selv ikke nok til at sælge ham. Selv når han er en møgunge får du en indsats og det lader til at de andre derfor tager det med et skuldertræk. Hvis han kun har eksempelvis et halvt år igen, er det nok noget de overlever. Jeg tror de accepterer det som en "lille" pris for at have en spiller som ham på holdet. Messi skulle også være et pikhoved, men når nævnte pikhoved bærer de andre i mål, er det til at tåle. Sanchez er så mest et pikhoved fordi han er en elendig taber. Det er unødvendig, men grundlaget er prisværdig,
Det hedder sig, at Debuchy er rejst til Nice for at gennemgå lægetjek og underskrive kontrakt. Det ville være en tidlig julegave.

Derudover sender løse rygter Chambers til Palace for 20 mio, men Gibbs skal til WBA for 12.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
I´ll take it all.
Annonce