Snak

Mere indhold efter annoncen
"Det er jo ikke din skyld, at dine forældre ikke kunne sige ´nej´. Men, forhold dig nu til det skrevne fremfor at flæbe, crybaby.

Skysports, har af flere omgange sat Giroud i forbindelse med Everton."

Jeg forholder mig til det skrevne - spekulation. The Sun har også sat dem i forbindelse - der er stadig intet konkret. Hvorfor forstår du ikke det? Hvorfor prøver du at gøre SkySports til orakler?

"Og der er mere rationale i at Giroud skifter klub end Welbeck gør, deres nuværende situation taget in mente. Giroud har bruge for kampe forud for VM, han er efterhånden 30 år, og har udtalt sig om sin situation, hvor et skifte ikke kan udelukkes:"

Det er jo lig med et Everton-skifte. Hvorfor bliver du ved med at sprede din agenda? Hvorfor kommer du ikke med noget konkret - eller indrømmer at Welbecks skifte til Everton er lige så realistisk? På nuværende stadie er begge rygter ren spekulation.
Arsenals opstilling er i det hele taget lidt suboptimal på mange positioner. I modsætning til Chelsea som kommer med 9 spillere fra idealopstillingen sidste år. Set i det lys har Arsenal egentlig været godt med, og har vel haft de bedste chancer i en chancefattig halvleg. Med lidt tur i den så havde kassetten smidt chancen ind, der endte på stolpen. Welbeck har været et positivt indslag. Hvis bare han kunne score mål.
KROENKE RAUS!
"Set i det lys har Arsenal egentlig været godt med, og har vel haft de bedste chancer i en chancefattig halvleg. Med lidt tur i den så havde kassetten smidt chancen ind, der endte på stolpen. Welbeck har været et positivt indslag. Hvis bare han kunne score mål."

Vi laver faktisk meget få turnovers, vi har teknisk stærke spillere overalt på banen - det er godt at se, og vi bygger spillet flot op som et resultat, så skal vi score på chancerne. Chelsea spiller på de lange bolde, det er lidt mærkeligt. Og ja Welbz har været et bæst - på trods af hans begrænsninger, så er det svært ikke at være lidt vild med ham.
moderator
Ikke specielt vågent af Holding og ringe forsøg på clearing af Xhaka.
https://kortlink.dk/sudv
Wow... Shitty opdækningsspil. Elendigt forsøg på at skubbe baglinjen. Klassisk Arsenal.
Synes mere det lignede Bellerin, der ikke var med her Geddar.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Endnu engang ændrer kampen fuldstændig karakter, når vi skifter en midtforsvarer ud.
Jpp,

Måske du skulle læse, hvad jeg skriver, i stedet for at putte ord i munden på mig.

Der er alligevel forskel på The Sun og SkySports, hvad angår troværdighed. Jeg gør dem ikke til oraklel, men de har nogle medarbejdere, ressourcer og ikke mindst historik, der gør, at de anses som et seriøst medie.

Nej, det er lig med en større sandsynlighed for et skifte. Giroud´s udtalelser, er da netop konkrete. Han fortæller åbent og ærligt om sin situation. Bemærk 0.23, hvor han konkret svar på spørgsmålet om et skifte væk. Welbeck derimod, har ikke indikeret at han ønsker et klubskifte.

https://www.youtube.com/watch?v=HeTLSm3ee3Y

Med en god almen begavelse og naturligvis et godt syn, god hørelse, så er jeg sikker på, at også et barn fanger budskabet i videoen.

Hvem af jeres spillere fra startopstillingen i dag er i normalt henseende med sikkerhed ikke med fra start?
moderator
Mertesacker, Holding, Elneny, Bellerin/Ox, Welbeck, Iwobi.
https://kortlink.dk/sudv
Ok tak for svar. Jeg synes nok også det var en alternativ startopstilling.
Annonce