Det lugter lidt af at du ikke aner hvad det faktisk er sket i klubben siden problemerne med afrikaner-kliken. Wenger har meget tydeligt haft fokus på at forme en harmonisk trup, hvor der ret hurtigt er reageret overfor de forstyrrende elementer. Så når Wenger tilsyneladende vil beholde Sanchez i truppen er det fordi han mener det ikke vil skabe den store uro internt.
PSG skal ganske rigtigt respektere FFP. Men der er heller ikke så få historier om at de er ved at rydde ud i truppen, ligesom jeg tænker de medregner et snarligt salg af Verratti, der er skiftet til Raiola. Og som sagt ville to af dem være oplagte for Arsenal. Wenger er pænt begejstret for den ene af dem.
Der er mere oplagte erstatninger end Mahrez, men hans evner passer nu ret godt ind til det Sanchez efterlader. Sidste sæson bringer et ringe billede. Det er almindeligt anerkendt at hele truppen fejrede for lang tid og at Ranieri mistede grebet om truppen. Mahrez begyndte da også så småt at ligne sig selv. Nogle af de spillere der kom ind efter de tre førnævnte profiler lignede også klare nedgraderinger. Det er dog åbenbart svært for nogle, Rulle, at forestille sig t truppen kan kompensere på anden vis, og at sådanne udskiftninger ikke blot skal betragtes 1:1.
" Mister man Sanchez og tilknytter Mahrez, så vil jeg gerne sætte en signatur på spil. I ender udenfor top 4, igen. "
Vi sluttede udenfor top 4 MED Sanchez. Udgangpunktet for diskussionen var fortsat hvorvidt Sanchez var en énmandshær. Hold nu tungen lige i munden.
https://kortlink.dk/sudv