Snak

Mere indhold efter annoncen
Selv jeg er faldet ned igen efter kampen mod Aston Villa, og jeg kan nemt forstå, hvorfor vi har oplevet et tilbageskridt rent offensivt.

Jeg ser det sådan, at vores højre side, som er den suverænt stærkeste og mest benyttede med 45% af vores angreb med ophav derfra, har været total handikappet siden 4. spillerunde, hvor Ødegaard for første gang ikke var med. Siden har vi mistet White (der dog i høj grad blev erstattet 1:1 af Timber, selvom Timbers og Sakas samspil ikke er på niveau med Whites og Sakas), og så røg Saka.

Vi har også mistet en hel del defensivt, fordi vi pludselig har spillet så meget med - i bedste fald - 4. valget i form af Partey på RB.

Læg dertil at Ødegaard ikke har været ved siden af sig selv i ca. 2 måneder, og så er det svært at få offensiven til at hænge sammen.

Jeg bebrejder mest klubben for ikke at have skaffet os Šeško i sommer. Det var tydeligt, at Arteta ville have ham, og det var klart for enhver, at vi havde for få angribere med kun GJ, Kai, Saka, Martinelli og Trossard.

Jeg bebrejder ikke klubben at have solgt ESR og sendt Fabio på lån. Ideen var jo, at der skulle laves plads til Nwaneri. De 2 andre ville jo ikke blive valgt foran ham.
Der er stadig skriverier om Cunha. Det lugter af, at man lurepasser, og når det så til sidst går i vasken med dén offensive forstærkning ender man sidst i januar med et fesent lejemål fra - lad os bare sige Chelsea...

Jeg drømmer stadig lidt om Thuram i Milano, men det bliver helt sikkert ikke midt i en sæson, hvor de spiller med om mesterskabet. Han har den her moderne fysiske men også atletiske og rimeligt tekniske 9´er-profil. Dog ikke meget udviklingspotentiale i en der bliver 28 næste gang.
Støt dit lokale fodboldhold
Jeg drømmer stadig lidt om Thuram i Milano, men det bliver helt sikkert ikke midt i en sæson, hvor de spiller med om mesterskabet. Han har den her moderne fysiske men også atletiske og rimeligt tekniske 9´er-profil. Dog ikke så meget udviklingspotentiale i en der bliver 28 næste gang.
Hvad mon Inter skal have for ham? Han har trods alt kontrakt 3,5 år endnu og er en uvurderlig del af Inters hold. Inter har dog ikke verdens bedste økonomi, men han bliver virkelig dyr.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Jeg håber, at vi ikke køber nogen af dem. Thuram sker dog helt sikkert ikke.
Nu har Romano breaket, at Wolves har givet grønt lys til, at Cunha kan forlade klubben her i vinduet, og at Arsenal er iblandt fire interesserede klubber fra ligaen - der meldes hos flere medier, at Cunha selv vil til Arsenal, og at I netop er favoritterne til at hente ham, men der meldes om et prisskilt på 75 millioner pund, som Arsenal ikke skulle være vilde med.
Liverpool FC - siden 1997
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nej tak gem pengene til sommer, den her sæson ender alligevel trofæløs. Sats på næste sæson
moderator
Absurd pris for Cunha! Hvis vi kan hente Sesko, men først til sommer, synes jeg også vi skal gøre det, i stedet for et semi-utilfredsstillende køb, som ender med at stå i vejen for andre handler. Det må sgu være muligt at finde en acceptabel angriber på lejeaftale indtil sommer.
https://kortlink.dk/sudv
Cunha til ågerpris, nej tak. Jeg kan dog godt forstå, at Wolves ikke vil sælge deres bedste spiller, når de kæmper om at undgå nedrykning. Det var det samme dengang med Raphina og Leeds.

Derudover kan man læse, at GJ er ude i 9 måneder igen. Det er anden gang, at han er meldt ude i 9 måneder, siden han kom til os i sommeren 22. Oven i det kommer småskaderne, så samlet set har han misset knapt 2 år på 3 år til sommer. Ham får vi aldrig solgt uden et stort tab af en eller anden art. Vi kan sandsynligvis heller ikke regne med ham før sæsonen 26/27, selvom han på papiret er klar til september/oktober 2025. Han vil dog til den tid ikke have deltaget rigtig i preseason, og Arteta kan ikke lave planer med ham som andet end supersub.

Alt i alt har han været et flop, og vi må nu reelt set regne med, at vi kun har 4 angribere i form af Saka, Martinelli, Kai og Trossard. Sterling er her kun på leje, så til sommer er vores reelle behov mindst 2 nye angribere, hvor mindst én skal være udpræget 9´er. Jeg tror, at Cunha ikke skal være en af de to, fordi han ikke tilbyder noget, vi ikke har iflg. flere folk, der bruger al deres tid på Premier League.
Vil være årtiets idioti hvis man henter Cunha, på bekostning af Sesko. Bare fordi han er tilgængelig her i januar.

Stop nu med de der åndssvage forsøg på at bruge alt muligt andet end en decideret 9er på 9eren
Cunha er den perfekte Gabriel Jesus-erstatning. All-action angriber, hårdtarbejdende og god i presset, god dribler, brasser og vigtigst af alt sjældent skadet. Han rykker dog ikke for alvor noget på hverken kanten eller 9’eren, så det virker idiotisk at gå ud og bruge så mange penge på ham. Jeg tror heller ikke for alvor på det.
Annonce