Snak

Mere indhold efter annoncen
Det lyder som om Zinchenko er på vej til Dortmund nu.
Det er vel fint. Men jeg er stadig lidt ærgerlig over, at man aldrig afprøvede ham som 8´er.
moderator
@UAB

Det tror jeg vi alle er enige i, men skal man se det lidt fra ledelsens side, så er man stadig rigtigt godt med i CL, og PL er trods alt ikke mere afgjort, end at både top 4 og mesterskabet er i spil - omend sidstnævnte ser meget svært ud. Jeg tror vi fans har solgt sæsonen i langt højere grad end klubben har.

Står Arteta og co. og mener at Cunha, på trods af ikke at være en førsteprioritet, kan øge sandsynligheden mærkbart, så skal der nok ikke oversælges specielt meget før man har en ledelse, som køber ind på det.
https://kortlink.dk/sudv
moderator
@Gunner123

Jeg har det lidt på samme måde. Vi har haft flere kampe, hvor hans evne til at flytte bolden hurtigt i små rum, og tage meter med afleveringerne, kunne være mere brugbare end de pauvre præstationer fra Merino.
https://kortlink.dk/sudv
Helt enig. En væsentlig årsag til Arsenals succes er den disciplinerede tilgang til transfermarkedet, og det kan man ikke andet end støtte.

Det vil være fedt hvis man lander noget langsigtet i Sesko-klassen, men ellers er det en mulighed for fx Nwaneri til at få et mindre gennembrud på førsteholdet.
Athletic melder nu, at vi er konkrete i snakken om Nypan. Kæmpetalent, men ikke ligefrem en, der vinder os noget i år.

Trods alt rart at vide, at der stadig tænkes langsigtet, hvis rygterne er sande.
Arsenal. Lyngby. Tranmere. "Vi skal ikke tro, vi er så gode, som vi er."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nypan skulle være i Manchester netop nu, for at se på City´s faciliteter.
Men ja derfor kan han da godt have kommunikation med os sideløbende, men det tegner ikke godt.
I den grad positivt, hvis man får Nypan ind, da det netop vidner om, at den langsigtede strategi ikke er blevet tilsidesat. Der skulle dog være hård konkurrence fra Manchester.

Han ser spændende ud, specielt hans evne til at bruge højre og venstre ben stort set lige godt (man bliver faktisk i tvivl om, hvilket ben der er hans foretrukne, når man ser ham spille), men jeg ville forvente, at han skal bruge et par år på at udvikle sig fysisk, før han kan begå sig. Han ligner ikke en, som Nwaneri og Lewis-Skelly, der allerede nu er fysisk moden til at stå imod i PL og CL.
Apropos fremtiden; kender nogen af jer rigtig til ham der Heaven, der eftersigende er ved at smutte gratis til ManU eller Tyskland?
Jeg tror jeg skrev et par ord om ham i optakten til 23/24-sæsonen. Det må kunne søges frem.

Kort sagt: Talentfuld central midtbanespiller omskolet til midtstopper. Lidt uklart for mig om det har været tænkt sig et skridt i udviklingen eller en permanent omskoling. Høj (nærmer sig vel de 190 cm) og ranglet, god teknik og pasningsgod, adræt for sin størrelse, har haft problemer med at matche hurtige og fysisk stærke modspillere og med den defensive placeringsevne.

Rygterne går på, at han er utilfreds med at spille stopper og gerne vil tilbage på midtbanen, mens klubben ser det anderledes. Det skulle være den primære årsag til, at han vil videre. Jeg forstår det sådan set godt fra klubbens side, da man er ufatteligt stærk talentmasse på midtbanen med Lewis-Skelly, Nwaneri og i fremtiden Dowman, så det er svært at se, hvordan Heaven skal klemme sig ind her.
Omvendt også lidt mærkeligt at omskole en spiller til en ny (svagere?) position bare for at få ham til at passe ind. Han er vel stærkest der hvor han er stærkest.

Hvis han føler sig tvunget ind i en ny rolle af klubben, er det da hundrede procent forståeligt han smutter.
Annonce