Snak

Mere indhold efter annoncen
Tænker de fleste klubber kan forstå, hvis der overbydes i januar, men ikke i sommeren. Om ikke andet er det selvforskyldt. Hvad betalte City for nøglespilleren Marmoush, som (Frankfurt?) også meddelte ikke var til salg?

"Men jeg synes da netop det citerede (hvor en del også fremgik at det jeg linkede til), gør det tydeligt, at Watkins ikke var en topprioritet, og at man internt var uenige om hvorvidt man skulle hente ham."

Kommer an på hvem i klubben du spørger. Ejerskabet og Arteta var netop overbeviste om ham, mens der var uenighed internt i bestyrelsen, hvor nogle syntes man skulle holde sig til planen. Så ja splittelse.
Arteta har vel set ham som en "market opportunity" i samme grad som Kai Havertz, der pludselig blev ledig. Men derudover var det jo ikke fordi baglandet ikke ville have ham. De ville kun betale hvad de syntes han var værd.
Men vi kan vel blive enige om, at den langsomme ageren havde en pris. hvad havde han kostet, hvis man var hurtigere?
Jeg synes det er inkompetent ageren.
Herudover for konservativt ikke at ville gå over budget, i en situation, hvor der var behov for en anden tilgang.


Det ville fortsat være den forkerte vej at gå, at betale en voldsom pris for en spiller, som man om kort tid ville vurdere utilstrækkelig


Ja, men falder Watkins under denne kategori? det tror jeg ærligt ikke Josh eller Arteta tænker.

Noget helt andet er, at det ikke er sikkert at vi overhovedet får fat i Sesko. Vi har gode chancer, men hvis andre store topklubber møder op til ballet, så kan vi bestemt ikke vide os sikre.
moderator
Men når klubben aktivt viser, at man er nem at skubbe på prisen, så er det jo stadig noget der vil svække vores fremtidige forhandlingspositioner i lignende situationer. At City, som io forvejen er kendte for at betale voldsomme summer, betaler næsten en halv milliard for en reserve mens de er desperate, er da heller ikke noget der taler for, at vi skal gøre lignende.

Hvad angår Watkins, så tyder det ud fra uddragene på at det var en prioritering for Arteta da situationen var desperat, og de i forvejen planlagte førsteprioriteter (Isak og Sesko) ikke blev vurderet som tilgængelige. Ikke at han på forhånd var defineret som en topprioritet. Det synes jeg slet ikke det er belæg for at udlede fra det citerede.

"Ja, men falder Watkins under denne kategori? det tror jeg ærligt ikke Josh eller Arteta tænker."

Det hænger jo så sammen med ovenstående. Hvis han på forhånd var defineret som en topprioritet giver det ikke mening, at man byder sent og lavt.
https://kortlink.dk/sudv
Romano:

🚨🇯🇵 Bad news for Arsenal… growing concern around the long term fitness of Takehiro Tomiyasu. 🤕

A prospect of a second knee operation explored by the club. Procedure for this would require lengthy rehab and likely rule him out for a significant period of time
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Tomiyasu bør man efterhånden ikke engang regne med som en del af truppen, hvis man holder med Arsenal.

Han er virkelig en dygtig spiller, synes jeg, men Arsenal kan ikke regne med ham. At han kan spille alle pladser i forsvaret og stadig holde en vis standard er en sjælden egenskab, men det mestrer han virkelig som en af få fodboldspillere.
Liverpool FC - siden 1997
Som fan er det drønærgerligt, hvis det passer.

For sympatiske Tomi er det godt, at han fik en forlængelse, der mere end sikrer ham økonomisk. Han får aldrig sådan en aftale igen.

For klubben begynder det at ligne ren velgørenhed.
Arsenal. Lyngby. Tranmere. "Vi skal ikke tro, vi er så gode, som vi er."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg synes det er så nemt at skyde efter ledelsen og Arteta på den her. I sommers var det jo helt klart en prioritet at få en angriber ind. Her gik man efter Sesko længe, men han vælger så at forlænge sin aftale med Leipzig (af gud hvilken grund). Så taler alle om Osimhen, men igen, Arsenal er igang med at skabe en rigtig sund kultur i og udenfor klubben, hvor jeg tror, at de ikke ser Osimhen passe ind (så man også lidt i hans sidste tid i Napoli). Det passer i et galehus som Gala men ikke i Arsenal.

Isak kan man heller ikke rigtig få i sommers. Fet eneste man kan sætte spørgsmålstegn ved, er at man ikke har en plan B/C. Men igen, når man har udset sig Sesko som sin kommende angriber og man allerede i forvejen har, på det tidspunkt, 2 friske angribere (Jesus og Havertz), så kan jeg godt forstå man ikke vælger en spiller som på længere sigt (næste sæson?) allerede vil blive 3/4 valg.

Her i januar vinduet er det så det samme. Ens prioriteter kan man ikke få, og man laver så en desperat handling i Watkins. Men ærligt, tror I selv Villa ville sælge om vi så lagde lidt mere, når de var igang med at sælge Duran - det ville jo aldrig ske.

Der savner jeg tilgengæld lidt mod. For der kender man allerede skaderne til Jesus og Saka. Savner modet til at man henter en Mateta fx. En spiller som har bevist sig i PrL og stadig har alderen med sig. Jeg tror at han ville blive rigtig god i Arsenal. Modsiger jeg mig så - tjo det gør jeg nok, for ville han så ikke blive 3/4 valg. Jeg tror det faktisk ikke. Og i fodbold kan det gå stærkt. Når man har langtidsskader, så må man også handle på det hvorimod i sommers, der var alle friske.

Men igen. Man kan jo ikke forudse de skader Arsenal har fået oppe foran.

Saka
Martinelli
Havertz
Jesus

Det er jo voldsomt! Så det er jo bare pisse ærgeligt men igen også meget spændende at se, om vi så får nogle af de unge gutter i spil. Ja det er da viekelig ødelæggende for vores mesterskabs chancer men tja thats the name of the game.

Al den snak om vi kan holde os i top4 osv. Ro på gutter. Saka og Martinelli er snart tilbage også ser det jo noget lysere ud.
I forhold til Tomi betyder det ikke noget i min verden da jeg ikke skænker ham en tanke mere ( selvfølgelig synd for manden) og vi er godt dækket ind på den position. Ved ikke hvor længe han har kontrakt til og tænker han skal jo også bare videre, men det siger også bare lidt om den freak sæson vi er igang med på alle måder.
@Joga

Man kan godt forudsige skaderne til Saka, Havertz og Jesus. De to første bliver overspillet og den sidste har i forvejen haft et hav af skader.
Get well soon, King Kai
NUR DER HSV! Once a "Rothose", always a "Rothose" Pro: Rangers FC, Liverpool FC Contra: SV Werder Bremen, FC St. Pauli, Celtic FC, Union Berlin, RB Leipzig, FC Bayern München
Man kan godt forudsige skaderne til Saka, Havertz og Jesus. De to første bliver overspillet og den sidste har i forvejen haft et hav af skader.

Til dels enig i Jesus. Men slet ikke enig i de andre. Kig på andre hold og hvor meget deres spillere spiller. Salah og Gakpo fx.

Saka var involveret i 35 ud af 38 PrL kampe sidste år. Lig dertil 9 ChL kampe oveni og lidt Cup kampe. Så det er bare skide uheldigt med ham.

Havertz var involveret i 37 af 38 kampe i Prl sidste år. Han var involveret i 10 ChL og lidt Cup kampe. Så igen skide uheldigt.
Annonce