Snak

Mere indhold efter annoncen
Rigtig rød.
Det måske det weasel hentyder til, når han fremhæver æstetik. Ødegaard er en lækker spiller at se på, men i bund og grund har han bare ikke været effektiv (mest i år) og kan måske blive overvurderet pga de lækkerier han af og til disker op med i ny og næ.

På samme måde som Havertz nok også bliver væsentligt undervurderet fordi han til tider er lidt kluntet at se på.

Ift. Zubi, så kan han vel ikke sige meget andet, når nu handlen ikke er offentliggjort endnu.
Jeg forstår ikke, hvordan man kan føle sig ret sikker på, at Zubimendi nok skal komme efter i går, hvor han selv sagde, at nu må vi se, om jeg bliver eller ej, hvorefter han tilføjede, at han virkelig var fan af Xabi Alonso, der i øvrigt helt vildt gerne vil have ham til Madrid.


Har du læst hele interviewet eller bare den del, der bliver fremhævet af de sensationshungrende medier? Han kan jo ikke gå ud og sige noget konkret om en handel, der ikke er offentliggjort. Jeg synes ikke han siger noget der skulle indikere, at han IKKE kommer til Arsenal alligevel. Han bliver desuden spurgt direkte til Xabi Alonso og siger så, at han er en barndomshelt. Det er der vel ikke noget mærkeligt i for en baskisk defensiv midtbanespiller.

Jeg føler mig rimelig sikker på at han kommer, fordi den generelle holdning blandt de journalister, der følger Arsenal tættest, er at den er mere eller mindre hjemme og det blot er et spørgsmål om tid. Desuden kom det jo for nyligt frem, at Sociedad af regnskabsmæssige årsager foretrækker at vente til efter 1. juli, hvilket forklarer hvorfor der ikke er meldt noget officielt ud endnu.
moderator
@UAB

Jeg synes godt nok det er noget af en overvurdering af, hvor meget spillet skulle have rykket sig på så kort tid - og særligt bare fra 23/24 til denne sæson. Højintensiv og fysisk krævende fodbold var også dominerende for 1-2 år siden.

Og nej, det er selvfølgelig ikke givet at han vender tilbage til det niveau, men det er langt fra unormalt, at spillere der har været mentalt og fysisk ramt i en sæson vender tilbage i en anden forfatning efter en god lang sommerferie. Dét kombineret med at Zubimendi kan tage mere fra i den dybe spilopbygning synes jeg giver gode forudsætninger for, at Ødegaard kan komme i nærheden af de to foregående sæsoner.
https://kortlink.dk/sudv
moderator
@yungweasel

Jo, det er decideret confirmation biased cherry picking, du bruger som et forsøg på modsvar på de mere tørre fakta jeg beskrev, som i øvrigt ganske finder underbygger at Ødegaard er en hel del mere end en boldflytter på sidste tredjedel.

"Hvilke konkrete kampe henviser du til her?"

Vi spillede det mens Ødegaard var ude i efteråret,. Vi vekslede mellem dét og betonmidtbanen med tre.

"Forstår ikke hvad det her betyder? Analogt, skal man så også være påpasselig med Ødegaards assist og mål i hhv. 22 og 23?"

Nej. Det handler helt åbenlyst om, at hvis du vil fremføre, at vi alligevel ikke bruger de centrale spillere i spilopbygningen, så skal du være opmærksom på hvordan banens zoner er skåret. Som sagt ligger Ødegaard ofte ude mod højre side. Hvis nogle af de områder hvor han er mest på bolden lige præcis ligger på den anden side af skæringen til kanten, så vil det i statistikkerne tælle som kanten. I de efterhånden ret klassiske opdelinger i enten 18 eller 20 zoner gør de brede zoner et godt stykke ind over feltet. Ergo betyder zonernes definition en del for hvorvidt du nævnte kant-statistik til at underbygge din pointe.

"Nah, saka kan fint selv, og jeg tror sågar det vil gavne, hvis han får mere plads. 1n1 med saka og du er praktisk talt dead meat som forsvarsspiller. "

Udover at det stik modsatte har vist sig med Ødegaard ude, så er det en forsimpling af, hvordan Saka netop bruger mekanismerne omkring sig. Saka har klart været bedst, når han har haft Ødegaard i sin side og White i overlap, da det netop skaber de åbninger, som Saka så godt kan udnytte.
https://kortlink.dk/sudv
@Geddar

Jeg kan ikke finde det originale post, men se blot på figuren i dette opslag:
https://x.com/ary01102018/status/1929036053069050281?s=46

Det vil jeg påstå man godt kan kalde en relativt markant ændring siden 22/23 i hvert fald.

Desuden har mange hold i PL taget den agressive “mid block” til sig, hvor man hverken presser højt eller stiller sig helt dybt, som navnet antyder. Den har til formål at gøre pladsen mellem linjerne så lille som overhovedet muligt og gør det utroligt svært for mellemrumsspillere som Ødegaard at komme på bolden. Her har vi oftest haft problemer, synes jeg. Man har da også justeret ved at Ødegaard langt oftere søger ned eller bredt for at komme på bolden, men det betyder altså at han ofte både har modstanderens midtbane og forsvar mellem sig selv og målet, når han er på bolden. Derfor er det ufatteligt vigtigt at have spillere, også centralt i banen, der kan udnytte de muligheder, der opstår når modstanderen endelig er i ubalance, ved at drive bolden aggressivt. Det mangler vi i stor stil.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Ja, det er en ret markant ændring i, hvor meget omstillinger fylder. Det er dog værd at have med, at Liverpool alene driver små 20% af stigningen. Derudover ca. 10% fra hhv. Newcastle (som vi havde tilsvarende problemer med i de seneste to sæsoner, hvor Ødegaard var stærk), Chelsea og Spurs. Og så hele 16% fra Palace. Men den opadgående tendens var jo tydelig gående ind først 22/23 og dernæst 23/24. Skulle lige præcis skiftet fra 23/24 til 24/25 så være et tipping point ift. hvorvidt Ødegaards kompetencesæt er brugbart?

Jeg synes i øvrigt heller ikke den aggressive midblock er en ny faktor i PL. Jeg synes egentlig den har været der i en del år efterhånden, hvor især hold som Newcastle og Palace har gjort det svært for os. Det var der også i 22/23 og 23/24.

Da Ødegaard kom til klubben havde han også problemet med det fysiske, og det lod til at han ofte trak sig fra duellerne. Han formåede så netop at bygge på, både fysisk og mentalt, hvilket jeg også mener blev italesat her i tråden. I den forgangne sæson har han så, måske påvirket af både skader, hvad der er sket på hjemmefronten og senere tab af selvtillid, lignet den spiller, som kom til klubben. Så igen, der kan altså ske en del mellem sæsonerne, også i positiv retning.
https://kortlink.dk/sudv
Ikke for at afspore en debat, men jeg var lidt interesseret i at høre ad, om nogen havde fulgt lidt med i Fabio Vieiras lån i Porto. Hvordan er det gået? Skal han sælges nu, eller går han ind og bliver udskifter til Ødegaard igen?
https://pbs.twimg.com/media/B6qaDNWIUAAv34c?format=png&name=small
Je har fulgt ham i den forstand, at nogen jeg følger, har fulgt ham.

De beretter, at han har været rigtig god, og at hans G/A-tal ikke yder ham retfærdighed. Han har dog spillet mere RW end 10´er, men hans virke som formel RW er mundet meget ud i klassisk 10´er-arbejde.

De mener, at han er mere oplagt som ren 10´er, end Ødegaard er, fordi han ganske enkelt er bedre til rollen. De anerkender, at Fabio ikke kommer tilbage og fra begyndelsen af slår Ødegaard af holdet, men at Fabio som ren 10´er i et system, der er mere dobbelt pivot, har evnerne til at blive førstevalg
Håber i så fald at Arteta ser det på samme måde. Vieira virker til at være på vej videre.
moderator
Jeg mener stadig han kunne være en pragmatisk løsning på de manglende alternativer på den offensive 8´er. Jeg tror bare desværre ikke Arteta ser det på samme måde. Jeg tror desværre heller ikke, at han ser behovet for nogle tekniske stærke og mere offensive alternativer i bredden på 8´eren.
https://kortlink.dk/sudv
Annonce