Snak

Mere indhold efter annoncen
Gyokeres er vist efterhånden done deal. Man sidder med lidt blandede følelser. Håber han hurtigt viser sit værd for klubben. Jeg synes vi havde svært ved at skabe store chancer i sidste sæson og det kræver det for at Gyokeres scorer alle de mål vi nu forventer.

Jeg forstår heller ikke det ramaskrig der er omkring Madueke og Nwaneri fra nogle bruger herinde. Jeg forstår udmærket at man er utilfreds, som jeg også lidt er. Men nogle går nærmest amok og snakker om fyring til Arteta.
Jeg kan bedre lide Gyökeres end Sesko. Han har flere mål i støvlerne og tilbyder noget markant andet end Havertz.

Ift. Madueke er det mest prisen jeg stejler over. Jeg synes ikke han er god, men til 10-15m euro a la Nørgaard handlen ville han være OK. Men han kommer til at koste 40-50m, ergo min vrede. Det er helt og aldeles absurd.

Og ja, jeg synes ærlig talt at Arteta (og ledelsen) bør være fyringstruet *hvis* det kommer dertil at man henter Madueke men mister Nwaneri. Det ville være klovnerier af et fuldstændig episk niveau.
GOAT og UAB
I misforstår begge to tonen, tror jeg. Der er jo ikke noget konkret problem endnu, men en abstrakt problemstilling, og man kan højst kritisere at der ikke bliver signaleret bedre/mere.
Madueke skifter jo ikke fast spilletid i chelsea, ud med en reserve/bænkplads I arsenal. Ja medmindre man fordobler Hans løn.

Det er der problemet er for mig, sammen med prisen. Skifter han, så vil det være fordi Arteta har lovet ham rigeligt med spilletid.
@Karl om dagen

"Må jeg stille modspørgsmålet: Ville vi være være blevet SÅ meget bedre med Sesko/Ekitike/en anden kandidat end Havertz?"

Jeg tror på, at det ville være tilfældet med Sesko om 1-2 sæsoner. Jeg er lidt skeptisk omkring Gyökeres, men noget af det skyldes formentlig også prisen og dertilhørende forventninger. Med hans løn, pris og længde, så synes jeg det sender et signal om, at han skal være vores stjerne, og det har jeg svært ved at se bliver tilfældet. Det tror jeg på, at Sesko kunne blive på sigt. Og købet af Gyökeres forhindrer formentlig, at man senere hen forsøger sig på Isak eller Sesko.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
I forhold til Sesko vs Gyokeres, så skriver Sky Sports Germany, at Leipzig vil have tæt på 90-100 millioner euro for Sesko, og at de hverken er til at hugge og stikke i. Portugiske medier har meldt om en pris på Gyokeres på 65 millioner euro, + 15 i bonusser der kommer oven i hatten, hvor 5 er meget nemme at opnå og 10 er noget sværere. Hvis det er sandt, så forstår jeg godt hvorfor man går med Gyokeres.
Kæmpe fan af OB, Arsenal og Roma.
Gyok bliver sgu nok confirmed i aften. Det er spændende.
Tror du det går så hurtigt, Colcho?
Ja, de har vist siddet i forhandlinger hele dagen og mangler bare det sidste, men det er da KLART en mulighed at jeg bliver baitet af Romanos twitter.
Så potentielt 80 for Gyokeres, og 90-100 for Sesko. Så er forskellen jo ikke så stor igen.

Der er jeg i den modsatte lejr. Hvis Sesko var prioriteten, så burde man smide det Leipzig vil have. Præcis som man gjorde med Rice.

Men spændende bliver det da med Gyokeres. Er trods alt et skridt op fra Havertz. Men kan han leve op til de massive forventninger der til ham.
Annonce