Snak

Mere indhold efter annoncen
Prisen lyder umiddelbart høj for Madueke. Tror I, at nogle af vores englændere har talt ham op internt? Ellers må talentspejderne have set noget, siden vi starter på 50 mio pund. Det synes for højt.

Hvis vi henter Eze og Madueke, er det nok farvel til Trossard. Har nogen af jer bemærket noget omkring afgange fra Arsenal? Zinchenko og Vieira for eksempel.
Arsenal siden 06. Jeg svarer ikke på anonyme Bold ######-brugere.
en af de største transfer skandaler nogensinde


Lad os nu lige se ham spille og udvikle sig, hvis vi køber ham.
Arsenal siden 06. Jeg svarer ikke på anonyme Bold ######-brugere.
Det var nok lige en tand for voldsomt - nerverne du ved - men det ændrer ikke på frustrationen over hvor undervældende et køb det er. Især til prisen. Mine to Chelsea venner, håber inderligt, at handlen går igennem - det siger alt for mig. De er normalt yderst tålmodige med spillere i deres klub.
Mon piben ville have samme lyd hvis vi købte Salah eller De Bryne direkte fra Chelsea dengang?
Tyder på din Chelsea venner ved meget lidt om fodbold, det er jo voldsomt som den her fremragende og lovende spiller skal tales ned i denne her tråd.

Man kan ikke sætte en finger på en fodbold kundskaber, det handler 100 % om det mentale og attituden, kan man få det på plads med så ung en spiller er han en af de mest spændende talenter i ligaen, så kan man altid snakke om om prisen er for høj.

Og om man kan klare og håndtere attituden og det mentale aspekt.

Men fodboldspilleren Madueke er et voldsomt talent, sidste år var han blandt de spiller som når man sad og så Chelsea tænkte ham der han kan noget specielt, han blev virkelig til noget, det er Chelsea fremtid.

Men efter et år med meget lidt der gik hans vej, og ikke mindst desværre tegn på en ret høj egoisme, og måske for lidt fodbold intelligens? Er han pludselig på vej ud af døren, jeg kan godt forstå Arteta ser noget i ham, og stod det til mig skulle vi aldrig nogensinde sælge ham til Arsenal, det er decideret en katastrofe, men sådan vil det også være hvis man solgte ham til andre tophold i Premier League, jeg tror virkelig på der er gemt en fantastisk fodboldspiller rammer han den helt rigtige kultur, og det kunne sagtens være i Arsenal han fandt det.

Jeg er bange for når vi står om to år så har Chelsea en ny KDB/Salah skandale.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Der synes jeg trods alt ikke er sammenligneligt. De spillere der vendte retur var helt andre størrelser, som havde udviklet sig via fast spilletid.
https://kortlink.dk/sudv
moderator
@KnockOut

Isoleret ser har du sikkert ret, men her er jo tale om en spiller, som ret beset kun er interessant på én position, hvor vi i forvejen har en af ligaens bedste spillere. Havde der været tale om en potentiel starter kunne jeg bedre følge det, da der så kommer spilletiden til at indfri talentet.
https://kortlink.dk/sudv
Jeg har selv skrevet før at jeg synes ikke det er det rigtige for Arsenal, så jeg bestemt ikke uenig med dig, det var egentlig mere bare hele den her vurdering om hvordan han er som spiller jeg taler imod, synes virkelig der bliver gået hårdt til ham, det er klart har man kun set den her sæson kan jeg godt forstå man løfter sit øjenbryn, men som stor tilhænger af Madueke (fodboldspilleren) så har jeg fulgt ham nøje og jeg var helt sikker på, om ganske få år vil han være en af de bedste i ligaen på sin position, måske kun overgået af netop Saka, som uden tvivl selvfølgelig som du skriver er både en bedre spiller nu, og muligvis også har et større talent.

Men hvis alle spillere skal holdes op imod Saka kan man jo aldrig købe en spiller, og slet ikke hvis idéen er at man skal spille ham til venstre (som i min verden er direkte hmm ) fra hvad jeg har set i Chelsea er det godt nok et projekt op ad bakke.

Men igen så synes jeg det er virkelig spændende set af Arteta, om det så lykkes en anden sag.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
moderator
"Men hvis alle spillere skal holdes op imod Saka kan man jo aldrig købe en spiller, og slet ikke hvis idéen er at man skal spille ham til venstre (som i min verden er direkte hmm ) fra hvad jeg har set i Chelsea er det godt nok et projekt op ad bakke."

Det er bare ikke helt dét, det handler om. Det var et svar ift potentialet, som helt bestemt er der. Men hvis han står bag Saka og er en svag løsning i venstresiden vil det blive svært at indfri potentialet, da spilletid er en ret væsentligt forudsætning. Han er et sted i sin udvikling, hvor sporadisk spilletid ikke rækker alverden. Og så er 50m alligevel en massiv slat penge.
https://kortlink.dk/sudv
Prisen lyder umiddelbart høj for Madueke. Tror I, at nogle af vores englændere har talt ham op internt? Ellers må talentspejderne have set noget, siden vi starter på 50 mio pund. Det synes for højt.


Elanga er jo lige solgt for 55m og de er type mæssigt og statistisk ret sammenlignelige spillere, plus at Madueke jo er inde over det engelske landshold hvilket ikke trækker prisen ned. Og som skrevet tidligere, så er prisen også et tegn på at det er Arsenal der vil købe, mere end at det er Chelsea som prøver at sælge.
Annonce