Snak

Mere indhold efter annoncen
End Newcastle. Vi trak os jo selv.


Ah, på den måde.
Nå, der er venskabskamp i aften kl 18 mod Villareal. Mon vi får Gyokeres at se fra start, og måske Noni også? Jeg håber på at se, at man kan se vi har ændret vores spillestil med Gyokeres til noget mere direkte, og ikke så meget hestesko rundt om feltet. Vil gerne se nogle mere direkte afleveringer, hvor Gyokeres kan løbe dybt, som virker til at være hans store force.
Kæmpe fan af OB, Arsenal og Roma.
Skidt timing med Trossard skade i forhold til evt salg , og ja selvfølgelig er cala også skadet.
@Stefzka

Kl. 19.

Forhåbentlig er der nogle alarmklokker, der har ringet hos Arteta siden seneste kamp, så jeg forventer også, at vi ser en helt anden indstilling offensivt i dag. Ikke mere fedtspilleri, langsom boldomgang eller konstante indlæg ind i feltet. Lad os se noget hurtigt, direkte og udfordrende spil.
Får vi Madueke på banen i dag?
Arsenal siden 06. Jeg svarer ikke på anonyme Bold ######-brugere.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg regner stærkt med Madueke får spilletid i dag. Da han blev præsenteret, var der vist noget skriveri om, at han blev hjemme pga. klub VM men han skulle nok være klar til Villarreal kampen. Så ja helt bestemt, han skal nok få spilletid.

Jeg håber virkelig at Arteta får skudt noget hurtigere og mere direkte bold omgang ind i holdet. Jeg er virkelig bekymret for den tendens man har set den seneste stykke tid, at vi spiller og spiller og kommer ingen vegne.

Derudover så håber jeg også at se en Saka sprudler i aften. Jeg synes han ligner en som kæmper lidt med hans spil og hans selvtillid. Han kommer også fra en skuffende sæson med skade samt 6 mål og 10 assist.
Starter: Raya, White, Saliba, Kiwior, Lewis-Skelly, Nørgaard, Merino, Nwaneri, Saka, Martinelli, Gyokeres.

Bænk: Arrizabalaga, Setford, Timber, Gabriel, Mosquera, Zinchenko, Lokonga, Zubimendi, Ødegaard, Madueke, Rice, Dowman, Harriman-Annous.

Havertz og Cala er vel de mest opsigtsvækkende fravær. *Og Trossard.
Derudover så håber jeg også at se en Saka sprudler i aften. Jeg synes han ligner en som kæmper lidt med hans spil og hans selvtillid. Han kommer også fra en skuffende sæson med skade samt 6 mål og 10 assist.


Jeg synes nu, han var god i sidste sæson. Synes også, vi spillede meget bedre, da han kom tilbage fra skaden - og han viste sin klasse mod Real Madrid. Det er klart, skaden har betydet noget for hans output fra sæsonen.

Men han har til gengæld været sløv i træningskampene. Det lægger jeg ikke så meget i. Jeg lægger kun noget i det, når vores spillere gør det godt i træningskampene. :-)
Arsenal siden 06. Jeg svarer ikke på anonyme Bold ######-brugere.
Calafiori var også fraværende mod Spurs, fik han ikke en skade i kampen mod Newcastle? Ved ikke hvad der er med Havertz, og Trossard gik ud med hvad der lignede en forstrækning i lysken mod Spurs sidste kamp.
Kæmpe fan af OB, Arsenal og Roma.
moderator
"Han kommer også fra en skuffende sæson med skade samt 6 mål og 10 assist."

I den forgangne sæson brugte han 110 minutter pr. målinvolvering.
I sæsonen forinden, som vel bliver betragtet som fremragende, brugte han 125 minutter pr. målinvolvering.

Man skal i øvrigt ikke lægge alverden i hvad profiler viser i preseason.
https://kortlink.dk/sudv
Annonce