Snak

Mere indhold efter annoncen
“ Men altså, ingen troede rigtig på, at Liverpool ikke ville vinde. “

Det ville i hvert fald være meget naivt.
Ja, det er ret vildt. Early days, men det virker da til at deres forsvar er til at snakke med. Konaté virker i hvert fald helt væk. Og så ser det ud som om Kerkez og Frimpong godt kan løbes om hjørner med.
Kæmpe fan af OB, Arsenal og Roma.
Fedt, at Premier League er i gang igen. Og fed åbningskamp af Liverpool og Bournemouth. Liverpool kommer til at hente 2-3 yderligere spillere, tror jeg, så de kan se helt anderledes ud, når vinduet lukker.
Arsenal siden 06. Jeg svarer ikke på anonyme Bold ######-brugere.
Jeg har to forudsigelser for sæsonen, men de er lidt i spænd med hinanden, dog i hver sin ende af optimisme-skalaen.

1) Jeg tror på, at vi snupper 2+ trofæer, hvordan kombinationen af de to trofæer så kommer til at se ud, det ved jeg ikke, men jeg tror i hvert fald på to.

2) Jeg tror ikke på, at Arteta fortsat er vores manager efter sæsonen, såfremt det bliver endnu en trofæløs sæson.
Ad. 2
Jeg tror, at en sådan fyring vil afhænge af omstændighederne. Selvom jeg gerne ville ofre hvem som helst for at blive et hold a la Real Madrid, der fyrer deres træner for kun at nå semifinalen i Champions League, selvom man vandt ligaen, så tror jeg, at ejerne er fint tilfredse med de økonomiske resultater under Arteta.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Jeg tvivler nu også på, at man ser så banalt og binært på tingene. Udover at man skal stå med et alternativ, som man tror kan gøre det bedre, så det vel være den samlede pakke af resultater der tæller. Slutter man fx nr 8 i ligaen, men vinder FA Cup, er det så bedre end en 2. plads i ligaen og nederlag i samtlige finaler i pokalerne?
https://kortlink.dk/sudv
Andet udfald er nok bedst samlet set, men det vil uden tvivl også føre til flest krav om rullende hoveder.
Slutter man fx nr 8 i ligaen, men vinder FA Cup, er det så bedre end en 2. plads i ligaen og nederlag i samtlige finaler i pokalerne?

Men så er vi jo ude over mit eksempel, da man så har vundet FA Cuppen.

Jeg er derudover heller ikke nødvendigvis ude i, at det er en decideret fyring vi er ude i. Personligt tror jeg dette er sæsonen, hvor der efterhånden ikke er flere undskyldninger at trække på; Arteta har nærmest fået alt, hvad han har peget på, hvad angår transfers, konceptet er på plads og er blevet skruet og drejet på de seneste 5-6 år, vi har skovlet 2. pladser ind på stribevis, samt været et mulehår fra en CL-finale; hvis det ikke er i år, der kommer resultater ind, så kan jeg simpelthen ikke se, hvornår det så skulle være.

Om det bliver en fyring (i løbet, eller efter sæsonen), en opsigelse eller om der i så fald er gensidig enighed om at afslutte samarbejdet, det ved jeg ikke, men min pessimistiske forudsigelse er i hvert fald, at Arteta ikke er hos efter sæsonen er blevet evalueret, såfremt vi slutter uden trofæer i 25/26.
Så blev anfører debatten sat på pause.

Efter Adams og flere andre har været ude med riven og forlangte rive som anfører, har der været den årlige afstemning i truppen. Det var Ødegaard der rendte med den igen, uden tvivl.

Synes han viste bedre takter i pre season på banen. En god pause til foden, har han manglet i lang tid. Kan håbe det er nok.


Ang Arteta og fyring. Jeg tror ikke vi skifter fra klubbens side. Hvis han stopper er det egen fri vilje. Medmindre vi ender som United sidste sæson i ligaen, og uden cup.
I forhold til liga-titel bør det også tælle med at PL vel nærmest aldrig har været svære at vinde end i år. Synes virkelig konkurrenterne ser stærke ud.

For mig er det ikke så meget enten eller når det kommer til trofæer. Men kan vi holde truppen nogenlunde skadesfri (som i de to første runners-up sæsoner), så skal vi helt klart ramme minimum 80 point og en kvartfinale i CL.
Annonce