Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, det er jo odds så det udvikler sig hele tiden og tendensen er at Arsenals start på sæsonen har været mere overbevisende end konkurrenterne.

Det skal (som altid) bemærkes at City og Liverpool har større budgetter end Arsenal, så det er primært Artetas fortjeneste at Arsenal står så stærkt. Enhver som mener at Arteta skal udvikle sig lidt for at blive anerkendt som absolut verdensklasse i trænerkategorien bør se lidt på hvad han har udrettet i Arsenal. Det er helt unikt i PL-sammenhæng og bør hyldes derefter.

Vamos!
moderator
Han mangler dog et ret væsentligt sidste skridt med en stor titel. Det er ikke småpenge der er investeret i truppen trods alt. Ikke sagt han ikke har gjort det fremragende, men der er en fællesnævner, når man betragter de største trænere. Og her mangler Arteta noget.

Hvad angår sæsonstarten har den været en blandet oplevelse for os. Vi havde en sikker hjemmesejr mod en oprykker, men i udekampen på OT var vores pointhøst mod spil og chancer.
https://kortlink.dk/sudv
Dog mest i kraft af et stort løbepensum. Det er jo ikke fordi han har et voldsomt antrit eller er specielt stærk i at udfordre mand mod mand.

Mener du Ben White eller Hincapie?

Ja, Hincapie er lidt samme type. Synes stadig det er rigtig brugbart, specielt grundet hans større potentiale i overlaps på venstre-flanken end White, i og med han er rigtig hurtigt og dygtig at drive bolden. Især med de typer vi nu har på venstrefløjen, og Calafiori hvis skadeshistorik stadig lurer i kulissen.

Når Kiwior smutter, har vi også behov for en der kan dække CB, så synes det giver fin mening.
Men ja, Balde/Mendes kunne også være fremragende, men synes ikke de typer ligefrem hænger på træerne.
.Mikel Arteta confirmed that Eze phoned him on Thursday evening before completing the move to Spurs, asking for one final time if there was any chance Arsenal would go in for him instead.

Arteta brought this request to the board, who then acted on the transfer...


Passer det her?
moderator
Nu var jeg ikke selv en aktiv del af det, så pas :)

Hvem skriver det?
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Odds er ikke mere retvisende nu end før sæsonen, nødvendigvis. Det ved man først efter sæsonen. Pedantisk, måske. Korrekt alligevel.


Og det quot om eze og Arteta er rigtig.
Han ringede før bestyrelsesmødet og hørte om det var muligt stadigvæk med et skifte til Arsenal, inden han skrev med spuds.

Arteta og Eze har begge bekræftet det.
Hvem skriver det?


En facebook side, der ikke er særlig pålidelig.

Men fedt de begge har bekræftet det.
Har Liverpool større budget end Arsenal?
Af hvad jeg har kunne se, så er vores løn udgifter en anelse større end Liverpools..
Og det er vel ikke fordi der har manglet investeringer i vores trup i de seneste år..

Chapman
Enhver som mener at Arteta skal udvikle sig lidt for at blive anerkendt som absolut verdensklasse i trænerkategorien bør se lidt på hvad han har udrettet i Arsenal.


Nej, det er selvfølgeligt med i betragningen.

Ikke sagt han ikke har gjort det fremragende, men der er en fællesnævner, når man betragter de største trænere. Og her mangler Arteta noget.


Præcis, jeg ville alle dage sige at han har gjort det over forventning og tæt på fremragende, men det er ikke absolut verdensklasse.

Nu har PL, som jeg ser det, været ekstremt afhængig af økonomi og andre faktorer som følger i det økonomiske kølvand udviklingsmæssigt - og derefter afhængigt af Ferguson & Wengers spillemæssige udvikling i ligaen - og derefter af Pep og Klopp. Disse er udviklingsparametrene, der gør at man kan snakke om at PL er blevet en af de stærkeste ligaer NU.
Vi har også set akademierne udvikle sig derefter og set en engelsk generation eller to, der er niveauet over Fergusons golden generation.

Men det betyder på ingen måde, at der ikke er spillet fodbold på et andet niveau i andre ligaer i den forudgående periode - og i den kontekst er Arteta ikke verdensklasse.

Arteta er afhængig af ligaens udvikling og den følgende økonomi, akademiet og hans periode under Pep, som selv revolutionerede spillet et par gange. Modsat andre, der har gjort mere på egen hånd med færre midler.

Kampene mod Real var helt oppe at ringe for mig, der viste vi noget, der kan blive i det omfang du nok taler om, Chapman.

Giasperini er et eksempel på det du nævner, hvis det handler om mindre budget ift. udvikling og konkurrence evne osv. på top niveau. Men det er heller ikke helt deroppe endnu med en Europaleague titel og nu smuttede han så til Roma.
Næppe meget større. Arsenal’s trup kostede £889 M og LFC 749 M ifl de sidste regnskaber fra klubberne ( 23/24). Så er det rigtigt at LFC har højere lønninger, men i takt med Arsenal økonomi/omsætning stiger voldsomt, så følger lønningerne jo osse med op.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Annonce