Snak

Mere indhold efter annoncen
Altså hvis du tror jeg argumenterer for vi er defensivt indstillet i bedste Mou park the bus stil, så er det selvfølgelig ikke mit udgangspunkt.

OOP = Out Of Possession
IP = In Possession

At de bagerste ikke bliver erstattet i bagkæden ændrer ikke på at der tilfalder yderligere defensive pligter på andre roller.
Der er 2. order effects af at vores backs indtager offensive positioner...
- Vores kanter får flere defensive pligter, vores centrale akse får et ansvar for ikke at sætte bolden på spil lige så ofte m.m.

Dette giver for mig det kontrollerede defensive indtryk fremfor et kontrolleret offensivt indtryk - Vi søger ikke at skabe store chancer i en stor nok grad.

Sidste sæson laver vi kun 6. højest xG.
Sidste sæson er vi 5. højest på big chances created - indtil nu er vi på en delt 16.-19. plads selvom vi har 5. højest touches i modstanderens felt. Jf Fotmob.

I denne sæson har vi lavet 4.67 xG i alt - 50% kommer fra set pieces (inkluderet straffe).
Vi har lavet 3.88 xG non-pen - og 1,55 af er fra set-pieces - begge tal fratrukket straffe.
At konkludere på denne sæson er selvfølgelig for tideligt, men tendensen med ikke at skabe meget i åbent spil forsætter ser det ud til.

Jeg forventer stærkt at vi bliver bedre til at opsøge chancer ved at sætte bolden mere på spil og deraf opnår et mere offensivt udtryk IP.
Det hjælper med garanti også at vi har fået Eze ind som faktisk kan true med at sparke på kassen udefra, der bliver mere plads at spille bolden ind i feltet når modstanderne bliver nødt til at "trykke op" - Hvilket forventeligt gør os bedre mod low blocks.

Hvis du mener man ikke kan være mere offensivt indstillet IP uden det kræver man flytter flere spillere frem numerisk så fred være med det - Der må vi bare være uenige.

Hvordan hold fra segunda ligaer generelt forsvarer kan jeg ikke se er relevant for Arsenal i PRL - det er et helt andet spil, deraf ser jeg det som et naturligt udgangspunkt at alle offensive spillere forsvarer, selv Salah og Haaland - det ændrer ikke på at det er de færeste hold der har offensive spillere hvis (største) forcer er deres defensive arbejde.


""Det rette ord her er manglende risikovillighed - ikke defensivt udtryk""

Den (imo) overgjorte manglende risikovillighed er jo lige netop et defensivt udtryk, når det går igen i både det etablerede spil samt i kontrafaser, medmindre spillermaterialet anses som værende for dårligt - hvilket man ret beset godt kan argumentere for med det niveau Martinelli og Øde har lagt for dagen sidste sæson, men jeg mener nu det er by design af Arteta.

Altså nu er den numeriske formation jo altid med udgangspunkt i når man forsvarer.
At spille 4-3-3 gør - som udgangspunkt - at ens pres bliver højere, i sær på modstanderens bagkæde da man mod en 4back kæde naturligt sidder tættere på en større del af dem der skal sætte fase 1 spillet, i sær med en single pivot.
- Selvfølgelig afhænger det også af intensiteten og aggresiviteten i presset.

Vi ville da være noget mere offensive i vores OOP udtryk hvis det 1. pres var Martinelli - Gyokeres - Noni fremfor Gyokeres - Merino.
Eller hvad mener du?

Nu var merino jo sjældent på midtbanen men derimod i vores 1. press linje - Så at han skulle være bedre til at rugby tackle på midten end MLS forstår jeg ikke hvorfor er relevant, jeg advokerer jo for MLS i en 4-3-3 single pivot med Zubi bagerst for at vi kan blive mere dominerende og offensive IP og ikke OOP.

Derudover så moste Szoboszlai altså ikke nogen centralt i banen med hans udgangspunkt på højre dør - da han nærmest ikke befandt sig der.
https://www.sofascore.com/da/football/match/liverpool-arsenal/HQfh#id:14025103 - Tryk på hans navn for at se hans heatmap.

Mit udgangs punkt er at MLS ville spille som højre 8´er - da Rice jo ville være venstre 8´er og derfor oftere ville presse på Mac Allister og Graven, hvilket burde være helt fint.

Jeg ønsker at vi spiller med håndbremsen en smule mindre trukket - Vi snakker om 5-10% mere risiko villige i det etablerede spil og mærkant mere i kontrafaserne.

Vores defensive udtryk i 1. halvleg var i bund og grund et helbanepres, ofte mand mod mand, med Merino som styrmand.

https://x.com/kimmoFC/status/1963318942241538400

I 2. halvleg fandt Arne så en anden opskrift.

Ærgerligt vi ikke havde Eze/Ødegaard i den rolle til at lukrere på omstillingerne i 1. halvleg.
Besiktas har budt 22m euro for Trossard. Det tyrkiske vindue lukker jo først om en uges tid.
Skal man cashe ind nu eller lade ham gå gratis om et år?
Besiktas har budt 22m euro for Trossard. Det tyrkiske vindue lukker jo først om en uges tid.
Skal man cashe ind nu eller lade ham gå gratis om et år?


Synes, man bør lade ham gå!
Arsenal siden 06. Jeg svarer ikke på anonyme Bold ######-brugere.
Så bliver det så bare med Martinelli som primær backup til Eze/Madueke.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Det er vel også okay? Trossard har ikke været en bedre løsning derude den senere tid. I min optik er det eneste usikkerhedspunkt ift beslutningen Havertz´ tilbagevenden. Hvad siger seneste status?
https://kortlink.dk/sudv
Fint nok med Martinelli som backup. Men jeg mener stadig, at Martinelli skal vise, at han kan producere nok fremad banen til, at han kan være en spiller, modstanderen frygter.

Jeg synes virkelig, at kritikpunkterne mod ham var åbenlyse i kampen mod Liverpool, og måske er det, fordi kampen stadig sidder i bevidstheden.

Men jeg vil virkelig se Martinelli være en force fremad banen. Vi har vildt mange gode spillere, og han er ikke selvskrevet til holdet.
Arsenal siden 06. Jeg svarer ikke på anonyme Bold ######-brugere.
moderator
Helt bestemt. Der kommer for lidt. Jeg havde håbet han byggede mere på forårets takter end det er blevet indikeret hidtil i denne sæson. Han skal vel i budn og grund til at bevise, at han ikke skal være et salgsemne.
https://kortlink.dk/sudv
Hvad siger seneste status?


Havertz skulle være ude i uger og ikke måneder. Burde ikke slide truppen op, at vi mangler en oppe foran i nogle uger.

Jesus kommer vel også tilbage på et tidspunkt, og jeg tror da stadig, han vil få en rolle, selvom man vil forsøge at sælge ham ved lejlighed.
Arsenal siden 06. Jeg svarer ikke på anonyme Bold ######-brugere.
Jeg havde håbet han byggede mere på forårets takter end det er blevet indikeret hidtil i denne sæson. Han skal vel i budn og grund til at bevise, at han ikke skal være et salgsemne


Helt enig!
Arsenal siden 06. Jeg svarer ikke på anonyme Bold ######-brugere.
Annonce