Snak

Mere indhold efter annoncen
På trods af at Liverpool fører PL med 2 point og har investeret mest af alle hold i PL efter deres mesterskab er Arsenal nu (igen) bookmakernes favorit til titlen.

Bet365:
- Arsenal: 2,0
- Liverpool: 2,75
- City: 6,0

#Artetaeffekten
Det bed jeg også mærke i i går

Sætter unægteligt vores kværuleren noget i relief.
UAB og Geddar
Det må være nok nu. Det er Geddar der spørger ind til nogle enkelte kommentarer efter kampen. Jeg gider ikke bruge mere energi på hvor ekstremt kontroversielt i mener ordet held er.

Beklager Magnolia, hvis det lød vrissent.
UAB

En faktisk interessant diskussion, som du måske også lidt nærmer dig her, er den med hvor reagerende kontra agerende eller skabende Artetas dispositioner og indstilling til spillet er.

Nu gentager jeg lige at vi er kommet henover det vanskelige startprogram og at han fortjener ro til at udvikle og gentænke visse aspekter. Og at man dårligt kan kritisere ham. Det er virkeligt lykkes godt.

Men det han ofte bliver kritiseret for, er jo netop hvor meget han reagerer og baserer sit spil på modstanderens, set ift. hvad han selv vil og hvor meget han vil have vi skal styre og dominere (på bolden).

Jeg håber så at han ser, hvor meget det giver at have en mere fri 10´er eller playmaker, - måske endda to-tre hvis både Ødegaard, Eze og Saka kan køres ind i et mere fast mønster. Fordi det er ret tydeligt. Og ikke mindst underholdende.
Nogen der køber Howard Webbs forklaring omhandlende straffesparket på Gyökeres?
Synes personligt det er helt til grin.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der er snart ikke nogen rationel ikke sølvpapir hat forklaring tilbage.

Se den danske dommerstand, og VAR gennemgang. Indrømmer fejl, tager selvstændige beslutninger, transparens....

Superligaens dommere er ikke toppen af poppen. Men tilgangen, ned mindre midler, er overlegen i forhold til PGMOL.

Det giver ingen mening.
Arteta har vel også været under et vist pres for at ændre den offensive tilgang mod en svær modstander. Så fremadrettet kan vi vel alle være enige om, at der endelig er masser af muligheder for at agere/reagere ( også mere prompte ) en kutymen har været de seneste år. Lad os se om det ikke også bliver nødvendigt med et forholdsvist lettere kampprogram i nær fremtid. Fremtiden er lys !
moderator
@Colch

Lad os bare begrave den her. Vi har vadet nok rundt i det samme nu.

Jeg er helt enig i, at de senere taktiske justeringer er opløftende, og heldigvis ligner mere end en sporadisk afstikker. Ved både at have 4-1-2-3 med de inverterede backs, 4-2-1-3 med mere klassiske backs, og så derudover have en defensive blok (som jeg fortsat mener der i enkelte kampe vil være behov for) er der nogle ret stærke forskelligartede muligheder, som også passer til en ret alsidig trup. Det bør kunne give endnu et løft til holdet.
https://kortlink.dk/sudv
Nogen der køber Howard Webbs forklaring omhandlende straffesparket på Gyökeres?
Synes personligt det er helt til grin.


Det er absurd. Der findes en video, jeg tror det er efter Salibas straffespark på Joao Pedro, som blev fastholdt, hvor han står og siger nøjagtig det modsatte. Han har endda fuldstændig samme sæt tøj på, man skulle næsten tro, det er AI-generet.
Sidder og ser Gala - Pool kampen. Det her Liverpool hold har et virkelig usikkert forsvar og vil komme til at tabe flere point. Det SKAL udnyttes.
Annonce