Jeg tror ikke kan skal se for statisk på situationen. At Calafiori pt. har positionen, hvilket jeg som sagt mener er ganske naturligt både ift. rolle og den formnedgang MLS kom ind i, skal ikke ses som en holdning om at Calafiori er lamineret på holdkortet. Der kan ske meget endnu. For nuværende synes jeg bare ikke der er det mindste kontroversielle i, at MLS har en rolle i bredden.
Det samme med Martinelli/Trossard, i øvrigt.
Det var netop min pointe, synes dog Skelly har fået for lidt tid. Men det kan være de offensive back mekanismer er sværrere for Arteta at implementere.
Det er ganske positivt.
Enig, bortset fra at jeg synes profilen med Nwaneri, Skelly og Saka er så mega positivt. De tre akademi gutter og deres vibe er nærmest vores fedeste side ud ad til så det er lidt ærgerligt at det lige braste lidt til sæson start.
Ja, det kunne man bestemt. Men det kan jo også være, at vurderingen er, at den samlede pakke med Eze centralt og Trossard/Martinelli på kanten er den bedre løsning. Og så mange kampe har der jo heller ikke været, hvor vi har været så meget på cruise control, at vi tidligt i sæsonen kan give et markant løft i udviklingsminutter. Jeg havde dog fx. gerne set ham mere i CL, 10-15 minutter mere mod West Ham og måske 10 minutter mod Fulham. Men jeg synes lidt det er en problemstilling i småtingsafdelingen. Og pt. hælder jeg nok til, at der er stort fokus på at maxe så meget ud på pointhøsten som muligt, og bygge videre på det momentum vi har.
Jeg synes bare modsat ytringer i tråden - ikke- at det er så meget et eksperiment med Nwaneri inde. Jeg er fuldt ud overbevidst om ham både centralt og på højre. Og han skal også have credit for at sprudle ude af position, det giver spillere en masse, ligesom vi så med Saka i sin tid.
Nåh, game on!!