Snak

Mere indhold efter annoncen
Læste lige en statistik fra Sky der viser, at vi ligger på en 19. plads når det kommer til xG i åbent spil. Og på en 20. plads når det kommer til procentdelen af mål skabt i åbent spil. Selv om jeg synes det er en kunst i sig selv at kunne forsvare godt og være effektive, så synes jeg at alle ekstreme statistikker i en negativ retning er en rød lampe. Hvad sker der den dag vi ikke scorer på en dødbold? Vi må simpelthen ikke ligge på en 19. plads når det kommer til chanceskabelse i åbent spil, uanset hvor godt et forsvar vi har. Lidt ligesom Liverpool, der kontinuerligt scorede sejrsmålet i overtiden, det var også for uholdbart i længden.
If I didn’t love football, I’d fucking hate it.
Det er alle med øjne i hovedet vel enige i er et problem? Det er åbenlyst, og har været det i et par år nu. Vi har lange perioder med minimal chance skabelse.

Der er et aber dabei. Vi mangler Ødegaard, Kai, noni, jesus.

Specielt de 2 første har været afgørende tidligere, og noni virkede som en halv Messias de kampe han nåede.

Med Ødegaard tilbage i form, og noni igang, er der kreativ at hente.

Derudover har Saka været en skygge af sig selv, hovedsageligt pga sygdom og træthed.

Så selvom vi ikke skaber nok. Og ikke har gjort det længe. Så er den potentielle formkurve opadgående, modsat Liverpool. Vi er sårbare offensivt, ja. Men uden dødbolde ville vi stadig ligge til europæisk.... Så værre er det heller ikke.
Ja, du har ret i at det har været åbenlyst i noget tid, men ind imellem kan der også være tale om en unuanceret kritik af et hold, bare fordi man forventer de skal gøre det endnu bedre eller fordi man vil pille dem ned. Så stirrer man sig blind på dødboldsmålene og kritiserer derudaf uden at tænke så meget på det øvrige spil. Men når et suverænt tophold (lige nu) ligger på en 19. plads ift xG i åbent spil, så er der ikke længere tale om en unuanceret kritik eller for høje forventninger, det er sgu bekymrende - det kom alligevel bag på mig, der ikke ser samtlige andre kampe i PrL.

Ps. Samtidig er jeg helt enig i, at jeg hellere ville være i vores situation end i Citys eller Liverpools, hvilket også er lidt bizart. Interessant om Ødegaards tilbagevenden sætter skub i tingene, det kunne man håbe.
If I didn’t love football, I’d fucking hate it.
Men uden dødbolde ville vi stadig ligge til europæisk.... Så værre er det heller ikke.


Både og. Ligaen skal vindes i år.
en 19. plads ift xG i åbent spil,

Måtte lige dobbelt tjekke for det lyder helt vildt. Hvor får i det fra? Det er altså ikke korrekt. Ifølge Sky Sports, samme kilde, ligger vi på en 8. plads ift. xG kreeret i åbent spil.

Andre kilder har os på 5-6. pladsen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der er forskellige opgørelser på xG i åbent spil, men det mest gængse er omkring 8 xG i åbent spil hvilke er ca. 7.-8. bedst når man bare ser på den offensive del. Men når man ser på nettotallet (inkl. hvad der skabes mod Arsenal) er Arsenal i toppen som de skal være.

Humlen er at mange hold går i defensiven mod Arsenal og derfor er det lukkede kampe hvor modstanderne overlader alt initiativ til Arsenal.

Det offensive spil mod lavtstående hold kunne godt blive bedre, men det er ingenlunde et problem. Det er et større problem at der er lukket 2 mål ind på defensive dødbolde…
Vi ligger nr 2 i xG difference i åbent spil. Værre er det vist heller ikke.
Det vigtigste er, havde man for et år siden sagt vi havde manglet Ødegaard, Kai, vores nyindkøbte kant, Jesus, og i perioder ; saliba Gabi Saka... Så havde mange været tilfredse med en 6 plads lige nu
Er det helt udelukket at Noni kan starte på venstre?
Vi har underpræsteret med antal mål i åbent spil sammenlignet med xG kreeret, så sikker på der nok skal komme lidt mere skarphed i løbet af sæsonen. Som der også bliver nævnt er der også en tendens hos de hold man møder at de bare stiller sig ned = naturligt det svære at skabe chancer.

"Men uden dødbolde ville vi stadig ligge til europæisk" og kun 3 point til toppen! Ej, men sådanne statistikker er simpelthen noget af det dummeste der findes - kampbilledet bliver et helt andet hvis man ikke fører de kampe hvor man har scoret på dødbolde, tænker i sær Fulham og Palace kampen, og så til dels United og Newcastle kampen.

I forlængelse af dødboldsnakken går f.eks. Eze og Zubimendis mål ind under det, hvor man kan diskutere hvor meget "setpiece" der er over det. Det er bare to vidunder mål der falder efter en dødbold bliver clearet.

Og så det sjovt der pludselig er kommet så meget fokus på det nu, men der har George Graham nok forklaringen: "Its fine, people hate us, its part of our history".

Annonce