Snak

Mere indhold efter annoncen
Pånær de 10-15 min for alt virkede panisk, så var det satme en fed præstation af holdet i dag. 35-65 i boldbesiddelsen til Arsenal favør. 0.20 - 1.81 xG i Arsenal favør. Med noget skarphed hed den 2/3-0.

Men jeg bliver sku altid nervøs de sidste minutter når taktikken er som den er med at de skal forsvare med bolden. Den skal bare lukkes!
Dommeren er det eneste vi ikke kan brokke os over...
Jeg synes nu også, at præstationen var fin, selvom vi roligt kunne have lukket kampen længe før. Everton skulle have haft det straffe i mine øjne, men at vi vandt synes jeg er helt retvisende.
Arsenal siden 06. Jeg svarer ikke på anonyme Bold ######-brugere.
@Jogabonita

Jeg ved ikke om vi så den samme kamp. Gyokeres havde flere gode muligheder, hvor han med mere skarphed var kommet frem til en god afslutning. Saliba spiller ham bl.a. perfekt igennem, men han evner ikke at skabe afstand til Tarkowski, hvilket har været et helt fundamentalt problem for ham hele sæsonen.

Alle 9’ere, der søger løbet i dybden, tager mange forgæves løb i hver eneste kamp. Du kunne lave et lignende sammenklip for Haaland. Det er ikke ensbetydende med, at holdkammeraterne ikke evner at finde ham.
UAB
Nu er det ikke kun denne kamp jeg hæfter mig ved. Men synes nu det var en fin førsteberøring. Nogengange må man bare anerkende godt forsvarsspil som det var i min verden ved nævnte situation.

Jeg synes bare ikke holdet er gode nok til at se hans dybe løb og løb i feltet. Ødegaard synes jeg især forsømmer dette for istedet at spille til hans bedste ven.

Der var også en situation forleden i ChL kamp hvor martinelli bare kunne spille den på tværs men går selv på mål og misser. Så jeg synes efterhånden der er mange episoder man kan nævne.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vi ligger nr. 1!
@Jogabonita

Igen, det vil der være for alle 9’ere. Der er også masser af situationer, hvor Haaland ikke får bolden, selvom det potentielt kunne have givet en god mulighed.

Problemet er, at når man så finder Gyokeres, så får han ikke en skid ud af det. Ja, han laver en fin førsteberøring og det er godt forsvaret af Tarkowski, men synes du ikke, at det helt grundlæggende er problematisk, at en spiller, der lever på sin fart, fysik og dybdeløb, ikke formår at skabe afstand og komme til afslutning over for en spiller som Tarkowski? Sidstnævnte må betragtes som en ret gennemsnitlig PL-forsvarsspiller.

Edit: Lidt yderligere kontekst (stats fra før denne spillerunde):
- Arsenal spiller flest bolden i dybden i ligaen
- Gyokeres ligger nr 3 i PL over angribere målt på hvor stor en del af deres løb, som man forsøger at ramme (Watkins og Igor Thiago over, bl.a. Haaland længere nede)
- Gyokeres er den af alle angribere, der gennemsnitligt har mindst plads omkring sig, når han modtaget bolden

https://x.com/pedroelchileno/status/2001736787236995562?s=46
Har i set det billede der florerer med Ekitike og hans jubelscene tidligere i dag hvor cock’en hænger helt ned af benet. Han fik da vist stådreng over sin egen scoring
moderator
Det vil du jo altid kunne finde eksempler på, men jeg synes det er noget mere udtalt, hvor lidt han får ud af det, når de søger ham. Er det ikke dårlig boldkontrol (i dag havde han dog en god førsteberøring), så mangler han fart og fysik. Jeg synes vi er langt ude over, at man kan affeje kritikken med holdets taktik eller medspillere, der ikke søger ham nok. Han ligner en spiller, der ikke helt har hvad der skal til pt. Måske, han tilpasser sig det fysiske spil og bliver mere snu i hans bevægelser. Hvis ikke kommer han til at blive et af de større fejlkøb i nyere Arsenal-historie.
https://kortlink.dk/sudv
Jeg ved ikke om i hørte det. Kommentatorerne sagde i dsg, at Arsenal er det hold, som har spillet længst tid mod lavtliggende blokke. Så er det altså svært at vise sine spidskompetencer frem.

Jeg er enig i, som jeg også skrev tidligere, at jeg er noget skuffet over hans spil med en mand i ryggen. Han er alt for let at puffe væk samt hans aflæg med bolden heller ikke er særlig stærkt.

Men når vi nu taler 9’er, så synes jeg sku stadig at holdet mangler at sætte ham op.

Jeg er ikke klar på at sige om han er flop eller ej, da manden også lige har været skadet. Lad ham få 2-3 måneder hvor han kontinuerligt spiller og lad os se hvad det bliver til.
Annonce