@Jogabonita
Igen, det vil der være for alle 9’ere. Der er også masser af situationer, hvor Haaland ikke får bolden, selvom det potentielt kunne have givet en god mulighed.
Problemet er, at når man så finder Gyokeres, så får han ikke en skid ud af det. Ja, han laver en fin førsteberøring og det er godt forsvaret af Tarkowski, men synes du ikke, at det helt grundlæggende er problematisk, at en spiller, der lever på sin fart, fysik og dybdeløb, ikke formår at skabe afstand og komme til afslutning over for en spiller som Tarkowski? Sidstnævnte må betragtes som en ret gennemsnitlig PL-forsvarsspiller.
Edit: Lidt yderligere kontekst (stats fra før denne spillerunde):
- Arsenal spiller flest bolden i dybden i ligaen
- Gyokeres ligger nr 3 i PL over angribere målt på hvor stor en del af deres løb, som man forsøger at ramme (Watkins og Igor Thiago over, bl.a. Haaland længere nede)
- Gyokeres er den af alle angribere, der gennemsnitligt har mindst plads omkring sig, når han modtaget bolden
https://x.com/pedroelchileno/status/2001736787236995562?s=46