Ikke en skøn omgang. For mange nye konstellationer og for mange spillere, der ikke er mødt op mentalt. Jesus, Madueke, Gabriel virker alle fraværende. Skidt at særligt Gabriel ikke tager mere ansvar og ejerskab. Det har været Nørgaard og Merino, der har holdt skansen.
Snak
søn 11. jan 15:54
Desværre er det åbenlyst, at både Gyökeres og Jesus skal videre til sommer. Gabriel er heller ikke god nok. Ind med en ny starter, og behold Havertz som reserve. Madueke er underholdende at se på og fin som kaosindskifter, men jeg tror ikke, han nogensinde udvikler et egentligt slutprodukt. Det kan jeg godt leve med, så længe han er reserve.
søn 11. jan 15:58
Vi kommer aldrig til at sælge Gyökeres til sommer, det tror jeg simpelthen ikke på. Jesus kunne sagtens være muligt tror jeg.
Kæmpe fan af OB, Arsenal og Roma.
søn 11. jan 16:00
Derudover er han blevet mærkværdigt langsom og dårlig i 1-mod-1. Det synes jeg ikke, han var sidste sæson.
Han har jo aldrig vist, at han er god til at forsvare på den måde. Det ville også være mærkeligt, hvis han var en sublim forsvarsspiller i de brede dueller, eftersom han er skolet som central midt i hele sin fodboldopdragelse. Forskellen sidste år var, at han var ekstremt aggressiv i sit forsvarsspil og som oftest kunne foregribe de svære dueller, ligesom man som hold var bedre til at understøtte ham. Der var altså mere tale om, at man lykkedes med at maskere en svaghed, end at den ikke fandtes.
Det hjælper selvfølgelig heller ikke, at han er uden selvtillid. Begynder man tvivle bare en brøkdel af et sekund på sine instinkter, så er det forbi.
Redigeretsøn 11. jan 16:01
UdAfBusken: Jeg skrev ikke, at han var god. Men han holdte sin skanse i mange store kampe imod mange gode wings. Nu bliver han konstant udfordret af en random Portsmouth spiller.
Dog husker jeg hans 1/1 mod spil langt bedre end lige nu.
Dog husker jeg hans 1/1 mod spil langt bedre end lige nu.
søn 11. jan 16:04
Det er jeg såmænd enig i, jeg giver bare mit bud på, hvorfor det er blevet et langt større problem i år end sidste år. Du er langt fra den første, der har undret sig over Skelly’s defensive kvaliteter på det seneste.